Step motor kararsız çalışıyor

novatb

Üye
Merhaba Arkadaşlar.

Yeni yapmış olduğum cnc router için hazırlamış olduğum elektronik sistemde bazı sıkıntılar yaşamaktayım.

Motor ile ilgili yeterince doküman bulamadım, motor ve sürücülerin bağlantılarını yapıyorum mach3 yazılımda da belirtilen ayarları yapıyorum motor tuning ayarı düşükken motorun torku yüksek, hızlanınca çok güçsüz oluyor ve her durumda stabil dönmüyor. çok titreme yapıyor ve değişik sesler çıkarıyor.
sistemi 12v 20A güç kaynağı ile besliyorum. 24v ile de besledim sonuç aynı.
Yardımlarınıza ihtiyacım var.
şema.png
kullanış olduğum ekipmanlar şu şekilde:
Motor, 23km-c051-09v (6 uçlu)
Sürücü, BL_TB6560
5 eksen mach 3 arayüz kartı
arayüz.jpg motor.jpg sürücü.jpg

Step motorların tork eğrileri var onlara bakarak kaç devirde kaç nm tork lazımsa ona göre seçim yapılmalı.
Devir arttıkça tork düşer.
www.rhtotomasyon.com

minebea.JPG

Motor hakkında bilgi mevcut.6 kablolu step motor motor unipolar ve bipolar olarak kullanmaya uygun.Bağlantıları nasıl yaptınız?Motorunuz 2A likmiş akım ayarlarınızıda TB6560 tan ona göre yapmalısınız.

Bu arada motorunuzun torkuda düşük .99Nm

Moderatör tarafında düzenlendi:
TB6560 sürücü üzerindeki switchlerden akımı ayarlayabiliyorum ama diğer svitchler ne işe yarıyor pek bilmiyorum açıkçası. Mach3 motor tuning ayarlarıyla oynadığımda manuel modda güzele yakın sonuçlar alabiliyorum ancak G kodlarını yükleyip iş başlattığımda motorların yavaş dönmesi gereken noktalarda sadece uğultu ve çatır çutur ses çıkarıyor hareket etmiyor. Motor bağlantıları sırası ile
1.pin A+
2.pin boş
3.pin A-
4.pin B+
5.Pin boş
6.pin B-
Yapmakta olduğum makine 60x30 işleme alanına sahip. Önerebileceğiniz motor modeli varmıdır.
Bunlardan verim alamazsam mecbur değiştireceğim. İlginize teşekkürler
IMG_20171216_172200.jpg

Son düzenleme:
Ayarları bir türlü tutturamadım.
Kocaeli Gebze-Çayırova civarında bana yardım edebilecek olursa çok sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri