Step motor ile elektrik üretme. Uçları bulma

abuzerefendi

Katılımcı Üye
hddfm9.jpg

Arkadaşlar elimde bunun nerede ise aynısı olan bir hdd motoru var. elimle çevirdiğim zaman bundan elektrik üretemiyroum. buradaki 4 ucun hangilerinin ne ucu olduğunu ve nasıl elektrik üretebileceğimi bilen varmı? Bu uçları nasıl bulabilirim? elimde avometre var ama onunla nasıl bu yolları bulabilirim? lütfen birisi anlatabilirmi?

elle çevirirken tüm uçları kontrol ediyorum ama üretim olmuyor. neden aceba?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sanırım konuyu yanlış bölüme açtım. ama bu motorlar ile elektrik üretildiğini söylüyor herkes. ben bir türlü üretemedim...

ben direk led bağladım 1 ve 2 ye sonra 2 ve 3 köprüledim 1 ve 4 den alıyorm 4 voltu

Ama ben elektrik alamıyorum bu ayaklardan. direk elektrik almam lazım mı? aceba kart var kartı komple sökmem mi lazım. o kart mı engel oluyor ki?

HDD motorları step motor değil !

Fotoda net görünüyor 1 nolu temas noktasına 3 tel geliyor diğerlerine tek yani bu uç ortak uçtur. Ölçü aletinin sesli ikaz kademesi ile bribiri arasında ötmesi gerekiyor arızalı ise başka... Youtubede yapmaya çalıştığının videosunu zledim 3 adet beyaz led + ucu 2, 3 ve 4 nolu temas noktalarında ledlern eksisi birbirine ve 1 nolu uca bağlı ;)

HDD motorları step motor değil !

ama hdd motorları step diyorlardı. onlardan kullanayım diyordum ama demekki değilmiş. peki flopy motoru kullansam ama o da çok büyük ve kabloları ortada.

Fotoda net görünüyor 1 nolu temas noktasına 3 tel geliyor diğerlerine tek yani bu uç ortak uçtur. Ölçü aletinin sesli ikaz kademesi ile bribiri arasında ötmesi gerekiyor arızalı ise başka... Youtubede yapmaya çalıştığının videosunu zledim 3 adet beyaz led + ucu 2, 3 ve 4 nolu temas noktalarında ledlern eksisi birbirine ve 1 nolu uca bağlı ;)

Benim elimdeki motorda 4. uca 2 adet kablo geliyor. diğerlerine 1 er kablo. yani o zaman 4. cü uç eksi diğerlerini de nasıl köprülersem öyle mi olacak_?

Son düzenleme:
hddfm9.jpg

Şu bağlantıyı dene, motor iç yapısını çizdim :)

Son düzenleme:
Şu bağlantıyı dene, motor iç yapısını çizdim :)
Ekli dosyayı görüntüle 12139

Bu bağlantı ile ledleri yakabilecek kadar elektrik üretmiyor :) 3 ledde de en ufak bir değişim olmuyor accık parlamıyor bile :) o kadar da deli gibi döndürmeye çalıştım. sanırım bu motor güzel elektrik üretmiyecek :) peki bu uçları seri bağlayabilirmiyim bari 1 tane led yaksın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri