Step motor hakkında yardım

tamam Aykut abi arkadasın elinde getirdiği motorlarda 4 kablolular vardı onları almadı markaları sanyo değildi minebea markaydı yeni makina geldikçe sökeceklerini söylüyorlar olanların buradan listesini de yayınlarım herkezin işi görülsün zaten çoğu kişi elindeki malzemelerle birşeyler yapmaya çalıyor birazda olsa yardımım dokunursa ne mutlu bana

fmuvs.jpg

Üstadlar size soruyorum kontrol kartı seçerken step sürücüsü içerisinde bulunun 4 eksenli bir kart mı yoksa her eksen step için tek tek sürücü alıp breakout board ile birleştirmek iyidir hangisini önerirsiniz sonuç da düşündüğümüzde kart yandığında veya arıza olduğunda sadece bozulan step sürücüsünü değiştirmek yada breakout boardu değiştirmek yeterli olacaktır çok bilgi değilim elektronik hakkında ama bu tip sürücüler daha hızlı ve pro tezgahlarda kullanıyor değil mi tavsiyede bulunursanız hangisini tercih etmeliyim almışken iyi bir şey olsun

fmuvs.jpg

Üstadlar size soruyorum kontrol kartı seçerken step sürücüsü içerisinde bulunun 4 eksenli bir kart mı yoksa her eksen step için tek tek sürücü alıp breakout board ile birleştirmek iyidir hangisini önerirsiniz sonuç da düşündüğümüzde kart yandığında veya arıza olduğunda sadece bozulan step sürücüsünü değiştirmek yada breakout boardu değiştirmek yeterli olacaktır çok bilgi değilim elektronik hakkında ama bu tip sürücüler daha hızlı ve pro tezgahlarda kullanıyor değil mi tavsiyede bulunursanız hangisini tercih etmeliyim almışken iyi bir şey olsun

TB6560 sürücüleri üzerinde olan tümleşik kartlar 3A kadar olan motorları sürebilir. Daha güçlü motorları sürmek için Breakout kart + Her eksen için ayrı sürücü kullanmanız gerekecektir.
Eğer amatörce işlerde ve küçük motorlarla uğraşacaksanız TB6560 yeterli olacaktır. TB6560 amatör işler için hem ucuz hemde bağlantı vs. ayarları kolay olacağı için uygun bir seçenektir.

Kolay gelsin...

Not: 3.6 A motorlardan bende almak isterim 4 adet

tabiki abicim neden demek arkadaşla bağlantıya geçicem işh tanesini 20 tl den alırızki yine herkes nasiplensin bakalım o zaman ilk seferde hepsi bir arada olan bir kart alıp işin mantığını çözmek daha sonrada geliştirmek istersem sizin tavsiyenizi göz önünde bulundururm çok teşekkür ederim ilginden dolayı zaten benim elimdeki kartlar 3.6 A görüldüğü üzere sanırım kontrol kartını kullanabilmiyim internete baktığım çoğu kart 3.0 A üstü desteklemiyordu

Son düzenleme:
tabiki abicim neden demek arkadaşla bağlantıya geçicem işh tanesini 20 tl den alırızki yine herkes nasiplensin bakalım o zaman ilk seferde hepsi bir arada olan bir kart alıp işin mantığını çözmek daha sonrada geliştirmek istersem sizin tavsiyenizi göz önünde bulundururm çok teşekkür ederim ilginden dolayı zaten benim elimdeki kartlar 3.6 A görüldüğü üzere sanırım kontrol kartını kullanabilmiyim internete baktığım çoğu kart 3.0 A üstü desteklemiyordu

TB6560HQ datasetinde 3.5A kadar desteklediği yazıyor.

3.6A motoruda sürersin çok zorlamadıkça sıkıntı olmaz...

10 A motoruda sürebilirsin !
Çünki çıkış , " current sense " denilen akım sezici dirençler üzerinden ölçülen gerilimle sınırlandırılmıştır , yani 3.5A (bazı kartlarda acemidir yakar makar diye direnç değeri büyük tutulmuştur ve akım 2A gibi sınırlıdır ).
Tabii bu durumda motorunuzun gücü o kadar " akımlık " olacaktır.

Aynı şekilde 1A motoruda sürebilirsiniz .
Akımı uygun değere değilde max değere ( 3.5A )ayarlamış iseniz max akımı verir entegreye bir şey olmaz ama motorunuzun ısınırsa bana bir şey demeyin !

Step motorları zorlasanızda kolaylasanızda aynı akımı çekerler , sürücünün görevi o zaten .
Anahtar kelime chopper.

resimleri göremiyoruz. biz büyük şehirlerde olmadığımızdan elektronik komponentlerde çok sıkıntı çekiyoruz. eğer resimleri koyabilirsen benim bulunduğum şehir olan karabükteki tamirci arkadaşlarlar görüşürüm. fotokopi makinelerinden iyi stepler çıkar ama heralde nema seriside çıkmaz. ben amatörce kendi kullanımım için bir makine yapmak istiyorum bu sebeple genel olarak nasıl bir planlama yapayım. kafamda bir sıraya koymak istiyorum ama ilk önce nasıl bir makine yapacağımı tasarlayıp sonra planlamaya geçmem gerekir diye düşünüyorum. yoksa yanlışmı düşünüyorum ustalarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri