Step motor devresini çalıştırmada sorun yaşıyorum.

akican

Üye
Merhabalar,
Devreyi kurdum ve sinyaller sağlıklı şekilde devrenin sonuna kadar geliyor mu diye motor yerine led bağlayıp kontrol ediyorum(Hem board üzerinde hem de proteusta), fakat ledler yanmıyor.

BD139 transistörlerin emiterlerini birleştiren köprüleri ve şaseyi kaldırdığımda ledler yanıyor(Daha motoru denemedim).
Transistörlerin emiterlerinin köprülenerek şasye bağlanması mı hatalı (yani devrenin orjinal hali), yoksa ben mi devreyi kurarken hata yapıyorum?

Ayrıca her entegreden sonra led bağlayarak sinyallerin gelip gelmediğine dair kontrol yapıyorum, son entegreye kadar çalışıyor sonra direnç ve transistörün olduğu kısımdan sonra bu sorunla karşılaşıyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    35.8 KB · Görüntüleme: 21
  • 2.png
    2.png
    22.7 KB · Görüntüleme: 20
  • UYGULAMANIN TAMAMI.png
    UYGULAMANIN TAMAMI.png
    194.9 KB · Görüntüleme: 22
Ledlerin iki ucu da toprak olursa yanmaz tabi. İyi bak

Ledleri ters bağlayıp ledlerin köprü noktasına artı (+) vermelisin. Devrede transistör çıkışlarında negatif (—) varken çalışır.
Yani bobinlerin ya da ledlerin ortak ucuna pozitif (+) vermelisin.

Ledleri ters bağlayıp ledlerin köprü noktasına artı (+) vermelisin. Devrede transistör çıkışlarında negatif (—) varken çalışır.
Teşekkür ederim düzeltiyorum şimdi.

Böyle yapınca ledler sürekli yanıyor, ledler bu aşamada kontrol için kullanılamıyor herhalde ya da kullanabilirsem bağlantısını nasıl yapmam lazım? Step motorum bozuk olduğu için kullanamıyorum. Ledle kontrol edebilirsem çok iyi olur.

Eğer giriş frekansı yüksekse ledler sürekli yanıyor gibi görünebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri