Step Motor İçin Trafo Seçmem Gerekli Yardıma İhtiyacım Var

mirket

Üye
merhaba arkadaşlar bir sorum olacak.. ben üç adet step motorla bir makineyi yönetmek istiyorum. bu motorlara ait 3 adet aynı marka ve aynı model sürücüm var. sürücülerim Max 80 Volt ve Max 7.8 Amperle çalışıyorlar. ben bunları çalıştırmak için kaç voltluk, kaç amperlik ve kaç watt lık trafo kullanmalıyım?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafo+diyot+kondansatör gibi bir şey kesinlikle kullanma.
Gerilim gezer durur ve hatta sürücülerinin giriş gerilimini aşarsa ağlarsın.
Uygun değerlerde smps türü ya da çıkışı kesinlikle regüleli yani belirli gerilimde sabit duran bir kaynak kullan.
Genellikle 48V değerinde hesaplı smps ler bulabilirsin.
Çıkışını biraz ayarlama ile 55V ye kadar çekebilirsin.
Çoğu uygulamada yeterlidir.
Daha yüksek çıkışlar verebilen smps ler duygusal yönden sarsıcı olabilirler.
Ama işlerini iyi yaparlar.
Hepsini tek kaynakdan değilde ayrı ayrı beslemek piyasa durumuna göre daha ucuza gelebilir...

kazım abi dün görmemiştim bu konuyu (https://www.kontrolkalemi.com/forum...tor-kontrol-karti-besleme-unitesi/sayfa3.html) o yüzden başka başlık adı altında yeni konu açmak zorunda kaldım. Meğer benim aradığım cevaplar burdaymış :) ben kullanacağım step motorların ve sürücülerin marka-modellerini veriyim daha iyi yardımcı olursunuz.

motorlar;
1- Leadshine 86HS85 8,5 Nm 6,8 Amper
2- FHB8680 (Mige) 4,5 Nm 4,2 Amper
3- 24H290-30-4A (MS) 3 Nm 3 Amper

sürücüler;
3 adet Leadshine M880A 7,8A 80VDC

bu motor ve sürücüleri 400 devirde seri bağlamak istiyorum. kullanacağım makinede özellikle 86HS85 step motorun yüksek torkda çalışması gerekiyo. Bana önerebileceğiniz güç kaynağının teknik özelliklerini tam olarak yazabilir misiniz?

Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim..

Son düzenleme:
400-1000 gibi devirler için 48V besleme fazlasıyla yeterlidir.
Maliyetler için böyle .
Ben "duygusal yönü" çok kuvvetli bir gencim diyorsan 80V / 7 A 2 adet güç kaynağı kullanabilirsin.
Yok gariban anadolu bebesiyim dersen 48V/7A iki adet işini görür.
Ve bu değerlerde ürünler boldur ucuzdur.
Sürekli çalışmada 10A da olur ama uygulamada zor olur.
Çalışma anında o nominal akımlar çakışık zamanlarda akmaz ama motorların hareket etmediği anlarda , sürekli ve aynı anda nominal akımlar akar.
Motorlar ısınmasın diye ve tutma momentleri sistemin zorlamalarına yetiyorsa , sürücülerde yüzde ayarları yapılır.
Yani puls gelmediği anlarda motor akımını yüzde 50-25 gibi değerlere düşürür...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri