Step (Adım) Motorlar Hakkında Genel Bilgi

Step Motorlar Nedir ?

Açısal konumu adımlar halinde değiştiren, kare dalga sinyali ile çalışan motorlara step motor denir.

9X1BLQ.jpg

Neden Step Motor ?

Step motorlar istenilen açıda dönüş sağlayabildiği için tercih edilirler.

Step Motorlar Nerelerde Kullanılır ?

Step motorlar yazıcı,fax makinesi,robot teknolojisi v.b yerlerde kullanılmaktadır.

Step Motor Çeşitleri

Step motorlar yapı bakımına göre iki ayrılırlar. Bunlar tek kutuplu (Bipolar) ve çok kutuplu (Ünipolar) dır.

Tek Kutuplu (Bipolar) Step Motorları

W2vOD8.jpg

Bu tip step motorları sadece iki bobinden oluşurlar. Besleme voltajı tek bir yerden verilir. Bobin uçları A,A- ve B,B- olarak isimlendirilir.

Çok Kutuplu (Ünipolar) Step Motorları

rLkbpa.gif

Bu tip step motorları 5 veya 6 uçlu olmak üzere ikiye ayrılarlar.

5 kutuplu step motorlarında 4 bobinin ortak ucu alınır ve bu ortak uçlarına besleme kaynağı verilir.

6 kutuplu step motorlarında ise 4 bobin 2 ye ayrılır bu her iki bobinin ortak ucuna besleme kaynağı verilir yani iki adet besleme girişi bulunur.

Step Motorlarındaki Kablolar

Step motorlarının kabloları tam üç adet ayrı renkten oluşur. Bobin uçları sarı ve gri olarak bulunur. Besleme girişi ise kırmızı ile gösterilir...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Servo motor almaya paraları yetmeyenlerin icat ettiği motor tipidir.. :)

Ne mutlu bize " servo motor " mucidi 2 kişi var aramızda .
Abülerim , bize , " servo motor " nedir nasıldır nasıl çalışır öğretir misiniz ?

Step motorların çalışması için kare dalga şart değildir !

Bende bipolar step motorlar var. Kartla denetim sağlıyorum. Dün kartın birinin içindeki sanırım kondansatör patladı. Uğraştırıyor ama konum kontrolü açısından gayet makul sonuçlar yaratıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri