Statik Elektrik Topraklama

digitalist

Üye
Arkadaşlar merhaba.
Statik elektrik topraklama ve topraklama omaj değeri ile ilgili bilgi edinmek istiyorum.
Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
digitalist
Kod:
Arkadaşlar merhaba.
Statik elektrik topraklama ve topraklama omaj değeri ile ilgili bilgi edinmek istiyorum.
Teşekkürler.

aynı mesajını ikiyere açmaman daha iyi olur tek biyerden daha rahat bilgi edinirsin senin ve diğer arkadaşlarımız için takibi daha kolay olur...Diğer mesajını kaldırdım umarım daha dikaktli olursun

Teşekkür ederim. "Topraklamanın Önemi" yazılarınızı linklerine kadar okudum ve inceledim. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş, yararlı ve bilmediğim birçok konu aydınlandı. Ben sadece Statik Elektrik topraklama sisteminin omaj değerinin max. ne olması gerekir diye sormuştum. bildiğim kadarıyla max.10 kiloohm. Bu direnç neden yüksek isteniyor ?

vallaaaa bende bilmiyom bilen varsa soylesin bende merak ettim şimdi

Teşekkür ederim. "Topraklamanın Önemi" yazılarınızı linklerine kadar okudum ve inceledim. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş, yararlı ve bilmediğim birçok konu aydınlandı. Ben sadece Statik Elektrik topraklama sisteminin omaj değerinin max. ne olması gerekir diye sormuştum. bildiğim kadarıyla max.10 kiloohm. Bu direnç neden yüksek isteniyor ?

konu çok önce yazılmış olmasına rağmen yazmak istedim.
bilgileri karıştırıyor yada yanlış hatırlıyor olmalısınız.
makina topraklaması ile insan topraklaması aynı değildir. diye hatırlıyorum.
insan üstündeki statik elektriğin boşaltılırken aniden olması istenmez, yavaş yavaş elektriğin boşalması gerekir. bu sebeplede direnç etkisiyele akım yavaşlatılarak ark etkisi olmadan sıfırlanır.şimdi direnç değerleri aklımda değil. bu tip ayakkabı yada gissilere antistatik malzemeler denir.

yanlışım varsa düzeltin lütfen. hatırladıklarımı paylaşmak istedim.

sıfır yükle bir ortama girmeden önce satatik elektriği boşaltmak için topraklaması yapılmış bir iletken levhaya bir süre dokunarak sıfır yüke gelmemiz istenir.
buradaki levhanın ohm değeri hakında bir değer hatırlamamakla birlikde sifıra yakın bir şey olaması gerektiğini düşünüyorum.

selam aleyküm kardeşim yıldız üçgen motorlarda devir yonu degişikliği için yapılması gereken baglantı detayları hakkında biilginiz var ise paylaşırmısınız lütfen

selam aleyküm kardeşim yıldız üçgen motorlarda devir yonu degişikliği için yapılması gereken baglantı detayları hakkında biilginiz var ise paylaşırmısınız lütfen

Aleyküm selam arkadaşım;
Sorduğun konuyla ilgili yanıtı KONTROL KALEMİ sitesinde detaylı bir araştırma yapsaydın bulabilirdin, 3 fazlı motorların yıldız üçgen bağlantıları, yol verilmeleri, devir yönü değişimleri hakkında çok yazı mevcut.

Ama yine de basitçe söyleyeyim, 3 fazlı asenkron motorlarda devir yönünü (rotasyonu) değiştirmek için, fazlardan herhangi ikisinin yerini değiştirmemiz yeterlidir. Bu kural yıldız üçgen yol alan motorlarda da geçerlidir, fakat değişim sargı uçlarında değil ana hatta yapılması gerekir.

Bu linkteki ; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/devir-yönü-değiştirme-ve-yıldız-üçgen-bağlantı-hk.18096/ yazıları, güç ve kumanda devresini inceleyin.

Aleyküm selam arkadaşım;
Sorduğun konuyla ilgili yanıtı KONTROL KALEMİ sitesinde detaylı bir araştırma yapsaydın bulabilirdin, 3 fazlı motorların yıldız üçgen bağlantıları, yol verilmeleri, devir yönü değişimleri hakkında çok yazı mevcut.

Ama yine de basitçe söyleyeyim, 3 fazlı asenkron motorlarda devir yönünü (rotasyonu) değiştirmek için, fazlardan herhangi ikisinin yerini değiştirmemiz yeterlidir. Bu kural yıldız üçgen yol alan motorlarda da geçerlidir, fakat değişim sargı uçlarında değil ana hatta yapılması gerekir.

Bu linkteki ; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/devir-yönü-değiştirme-ve-yıldız-üçgen-bağlantı-hk.18096/ yazıları, güç ve kumanda devresini inceleyin.

tesekkur ederim allah razı olsun fakat yardımcı olamadınız ben motor klemensinden veya panodaki ucları degiştirme yaparak yıldız ucgen yön rotasyonunu degiştirmeyi kast ettim allaha emnanet saglıkla mutlu kalınız yeni yılınız hayırlara vesile olur insallah

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri