statik elektrik çarpması

arkadaşlar benim sormak istediğim bir konu var siz tecrübeli arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim SORUMLUSU OLDUĞUM BİNADA SADECE BİR ODASINDA AŞIRI DERECE DE STATİK ELEKTRİK OLUŞUYOR BU ODANIN DİĞERLERİNDEN FARKI YERLER PARKE İLE KAPLI VÜCUT DA OLUŞAN STATİK ELEKTRİK TOPRAĞA BOŞALMIYOR PARKELERİN YÜZÜNDEN DİYE DÜŞÜNÜYOORUM SİZCE TAHMİNİM DOĞRUMU EĞER DOĞRU İSE NASIL BİR ÇÖZÜM BULABİLİRİM PARKELERİ SÖKMEMEK ŞARTI İLE

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yere serilecek şekilde üretilmiş olan örtüler olduğunu biliyorum.Nerede bulunabileceğini bilen arkaşları-
mız var ise,onlardan kullanabilirsiniz.

adayı ne amaçla kullanıyorsunuz.
odada bulunan özellikle elektrikle beslenen araçları yazabilirseniz size yardımcı olabiliriz.

odanın bir köşesinde buhar makinası çalıştır odayı nemlendirirsen sorunun çözülebilir. odayı peteklerle ısıtıyorsanız peteklerin altına genişçe diktörtgen bir kapa su koy ama bunu hep takip etmek zorundasın. ya antistatik halı alacaksın yada buhar makinası bunlar sorunu çözer sanırım. kolay gelsin.

Sn.ankaralı18 ,bu sorununuzla ilgili gelişmiş ülkelerde anti statik materyaller kullanılıyor.Öyleki elbise ,ayakkabı,perde,döşemelik kumaş ve daha bir çok pratik ürünler,el aletleri izolasyonları bile var antistatik.Odanızın estetiğinin elverdiği ölçüde ve deneme yanılma yöntemi ile bazı önlemler alabilirsiniz.Bu işlemler için ütü masası kumaşı ve uygun iletkenlerden faydalanarak topraklamalar yapabilirsiniz.

arkadaşlar bahsetdiğim oda büro olarak kullanılıyor telefon faks tv vs.. cihazlar mevcut ama olayın onlarla ilişkisi yok çünkü odaya gelen bütün enerjiyi kesiyorve odada biraz yürüdüğüm zaman kapıya ya da pencere ye dokunduğum da çarpılıyorum yürümeden dokunduğum zaman hiç bir şey yok lütfen bu olayı nasıl cözebileceğimi yazarsanız çok sevinirim şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürler

Bilgisayarın monitörü LCD ise ekrana parmağınızla dokunmayın derim. Her an ölü piksel oluşabilir.

Sn.ankaralı18 ,benim yazdıklarımı anlamadınız herhalde.TV ile fax ile direk alakası yok.Bürodaki döşeme tavan duvar,koltuklar ve diğer dekorasyon ile ilgisi var.Ya profesyonel çözüm satın alacaksınız.İç mimarlar bu işi bilir.Sen paradan haber ver yeterki.Ya da benim önerdiğim gibi bazı topraklamalar ile deneme yanılma yapacaksın.Bu topraklamaların tv ile fax ile elektrik tesisatı ile direk alakası yok.Halıyı koltuğu perdeyi masayı pencereyi kapıyı elektriksel olarak birbirine bağlayacaksın.Bunlarıda topraklamaya bağlayacaksın.Oturduğun koltuğa ütü masası kumaşından kılıf diktirebilirsin.Bu kılıf alüminyum esaslı olduğundan iletkendir.Eşyaları birbirine bağlamak için estetik yönden uygun iletkenler kullanmalısın.Hatta oda kapısının uygun bir yerine statik elektriğinizi deşarj etmek için bir topraklama dokunma materyali koymalısınız.Bu topraklamaya bağlı girip çıkarken dokuna bileceğiniz metal bir levha,biblo vs olabilir.Bu işler için alüminyum folyo,makrome malzemesi satan yerlerden ince örgülü bakır tel,bakır folyo,karbon kağıdı malzemelerden,alüminyum esaslı soba boyası,ve iletken spreylerden de yararlanabilirsiniz.

sayın kertenkelebek arkadaşım odanın buharla çözüme ulaşması bence kötü olur. çünkü nem odadaki ahşap eşyaları veya taban döşemesini çürütür....
bence tabana antistatik bez veya halı yada benim bildiğim elek şeklinde delikli tel sergiler var bunları kullanabilirsin... var

buhar dediysek öyle oluk oluk buhar değil demek istediğim küçük buhar makinaları var. soğuk veya sıcak buhar üretiyorlar. şu bebek odaları için kullanılan türden...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri