STARTER (Ateşleyici) SÖKÜMÜ-İNCELEMESİ

elektrofizikci

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar.

Bir önceki bölümde floresan lamba tesisatı elemanlarından balastları incelemeye çalışmıştık.

Bu bölümde de floresanın ilk ateşlenmesinde görev alan ve sonradan devreden çıkan elemanı olan starteri inceledik.

TÜMEVARIM metoduyla parçadan bütüne doğru ilerliyoruz inşallah. Bir daha ki bölümde cam tüpü inceleyecek son olarak lamba tesisatını kurma ve genel arızalr ve çözümleriyle farkında olmadan başladığım seriyi bitireceğim. :)
İyi Seyirler Diliyorum.

Fotoğraflar:
https://www.facebook.com/media/set/....1073741873.291475934373995&type=3&uploaded=9

Video:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ümit senin kadar iyi anlatamazdım.

Eski araçların flaşör devresi bu mantıktaydı, bimetal. Bu starteri seri bağlayarak flamanlı lamba yakıp söndürülebilir, vitrin camlarındaki yanıp sönme efekti. Bu kırık bimetali yine benzer uygulamada led -ışık çakarı yapmada kullanabiliriz.

Lambalı yapıları sevmezdim led varken, fakat bi tane pilli lambalı oyuncak aldım ve hayran kaldım :rolleyes::oops:.
clights-blinker.jpg

Elektrik verince ilk başta bimetal soğuk olduğundan açması 2-3 sn. sürüyor, 1 sn. de soğuyup kapanıyor 1 sn. kapalı kalıyor flaman yanıyor ısınıp açıyor işlem tekrar ediyor. Yapabilirsem açık kapalı halini fotoğraflayıp eklerim.

teşekkür ederiz ustam eline sağlık .çok acil durumlarda starter bozulduğunda starter yuvasını 3 saniye düz kontak yapıldığında floresan yanıyordu yalnışmı hatırlıyorum hocam

3 saniye olarak sabitleyemeyiz ama ateşlemeyi el ile yaptırarak yakabiliriz tabi ki, Birde starterin yapışık kalması durumuna değinmemişsiniz sanırım, arızaları ile ilgili videoda anlatırsanız çok iyi olur. Elinize sağlık

3 saniye olarak sabitleyemeyiz ama ateşlemeyi el ile yaptırarak yakabiliriz tabi ki, Birde starterin yapışık kalması durumuna değinmemişsiniz sanırım, arızaları ile ilgili videoda anlatırsanız çok iyi olur. Elinize sağlık
ustam söylemek istediğim zaten el ile düz kontak yaptırmak ama bir süre sonra iptal etmek gerekiyor bu süre ne kadar yada floresan yandıktan sonramı hemen iptal etmek lazım

ustam söylemek istediğim zaten el ile düz kontak yaptırmak ama bir süre sonra iptal etmek gerekiyor bu süre ne kadar yada floresan yandıktan sonramı hemen iptal etmek lazım
Videodan da anlaşılacağı üzere lamba ışık verince çekmek lazım kısaca... Süre size kalmış...

?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri