Starta bastıgımızda 3 motorda çalışacak

Çizdim ama startan elimi cektigimde 1. Motor durmuyor
1. motora mühürleme yapmazsan durmamasına imkan yok mühürleme yapmış isen kaldır
Çizdim ama startan elimi cektigimde m

Ekli dosyayı görüntüle 53527
Hepsi dönüyor starttan elimizi çektigimizde sadece 2.3. Motor çalısacak 1. Motor durmuyor
çünkü yanlış yapmışsın

53530

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çizdim ama startan elimi cektigimde m
Hepsi dönüyor starttan elimizi çektigimizde sadece 2.3. Motor çalısacak 1. Motor durmuyor

Dupisk arkadaşımız yardımcı olmuş gerçi ama senin de gayretin ve pratik yapabilmen adına o şemadan biraz daha sade halini 2 motor şeklinde ekliyorum.
3. motor kumanda ve güç devresini sen ekleyebilirsin.
mtr.png

kaçıncı sınıfsın hangi okul ?
güç devresini motorlar yan yana çiz..

böyle sorunsuz çalışır mı arkadaşlar ?

Ekli dosyayı görüntüle 53529

Evet sorunun cevabı sayılabilir ancak kapalı kontak açıldıktan sonra açık kontak kapandığı için mühürleme almayabilir.
Sn @dupisk 'in çözümü en kararlı olandır. Doğru cevaptır.

Son düzenleme:
sağolun arkadaşlar..
@dupisk hocam daha net yapmış..

benim çizimde motor 2 ve 3 ün mühürleme kontakları kapanırken aynı anda buton üzerinden elektrik sağlayan kontakları açıldığı için, röleler kendini mühürleyemeden elektrik kapanma riski var sanırım, uygulamada sağlıklı olmayabilir, yinede tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir..

sağolun arkadaşlar..
@dupisk hocam daha net yapmış..

benim çizimde motor 2 ve 3 ün mühürleme kontakları kapanırken aynı anda buton üzerinden elektrik sağlayan kontakları açıldığı için, röleler kendini mühürleyemeden elektrik kapanma riski var sanırım, uygulamada sağlıklı olmayabilir, yinede tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir..

Bu nedenden dolayı çalışması kararlı değildir.

nc-no.png

Dupisk arkadaşımız yardımcı olmuş gerçi ama senin de gayretin ve pratik yapabilmen adına o şemadan biraz daha sade halini 2 motor şeklinde ekliyorum.
3. motor kumanda ve güç devresini sen ekleyebilirsin.
Ekli dosyayı görüntüle 53535
Bu şema daha kararlı bir sağlıklı bir çalışma olur yapman gereken b ye bir kontaktör daha paralel bağlamalısın

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri