starta bascam

start butonuna bascam hiç bir işlem gerçekleşmeyecek elimi butondan çekince motor 10 saniye sonra calıscak daha sonra stopa bascam 3 sn sonra motor durcak devresini şekli lazım arklar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
start butonu için ters zaman rölesi kullanmalısın. ters vzaman rölesi enerjisi kesildikten belli süre sonra devreye girer. bunu set edip stop butonuna düz zaman rölesi koyup 3 saniye değerini verip devreyi resetlersin.
yeni ters zaman rölesi değerine 10 saniye , düz zaman rölesi değerine 3 saniye dersen devreyi yapabilirsin. kolay gelsin.

Sn.gebzeli_volkan anlatımınız gayet açık teşekkürler sadece stop basılıp-bırakılıncamı yoksa direk basılıncamı devre stop edecek emin olamadım.

Böyle bir uygulamanız olacaksa sistemi tamamen kesen 2. stop öneririm

1. Şekil Stop basılıp-çekilince süreci başlatıyor.
2. Şekil Stop basılınca hemen süreci başlatıyor

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Similasyon.zip
    19.2 KB · Görüntüleme: 0
mrb arkadaşım istediğin devrenin plc ladder diyağramını gönderiyorum inş. işine yarar.

I0.0 start

I0.1 stop

Q0.0 motor

Teşekkürler Sn.elkgazi işte paylaşım bence böyle olmalı bir soruna bir çok alternatif yağmalı, ve aralarda varsa aksaklık ya da hatalar dile getirilmeli.

Bu hepimiz için dahada önemlisi Ülkemiz için çok faydalı olur. (+)

Tekrar teşekkürler

abuzettin20 ' Alıntı:
Teşekkürler Sn.elkgazi işte paylaşım bence böyle olmalı bir soruna bir çok alternatif yağmalı, ve aralarda varsa aksaklık ya da hatalar dile getirilmeli.

Bu hepimiz için dahada önemlisi Ülkemiz için çok faydalı olur. (+)

Tekrar teşekkürler
rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu bana

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri