Start-Stop Ve Mühürleme Devresi

@zeybek abi Qelectrotech de ben yardımcı kontaklı motor koruma görmedim belki gözden kaçırmış olabilirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ne demek istediğinizi anladım şimdi fakat sizin çizdiğiniz projede start stop yok onu da anahtar koyduğunuz yere koyarsak devrede sıkıtı çıkmaz sanırım çok teşekkür ederim
Sayin, tosssun, termık yardımcı kontagı, stop ve strat butaonları nerede olacak??Sizin semada, harhalde k6 yardımcı bır kontaktör var, onun kontagı üzerınden kontrol edılıyor.

Ekli cizim cadDy cizim programının örnek cizimidir. Daha ıstersen kendi yaptıgım cizimlerdende paylaşırım..
Abicim çizim çok güzel isimlendirme dediğin mesela c1 1.9,e2 1.0 dediklerin değil mi ?
@zeybek abi Qelectrotech de ben yardımcı kontaklı motor koruma görmedim belki gözden kaçırmış olabilirim
Bu panoyu değiştireceğim motor zaten kötü durumda değil. Bu çizdiğim devreyi uygularım zaten 3kvlık bir motor basit devre fakat sigorta kontaktör seçimini nasıl yapacağımı bilmyorum motorun etiket değerini attım .Bir de pano da sağ üsteki elemanların ne olduğunu anlamdım zaman rölesi mi faz koruma rölesi mi çözemedim. Ona göre sipariş verip panoyu sıfırdan yapaacağım bir de sizce hangi kabloyu kullanmam lazım

Ekli dosyalar

• a9b18fcd-2c00-4048-8601-6cf37f93a21e.jpg
    a9b18fcd-2c00-4048-8601-6cf37f93a21e.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 33
  • 7a173d46-fa4a-4601-a4ff-15683bd652ab.jpg
    7a173d46-fa4a-4601-a4ff-15683bd652ab.jpg
    122.6 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Bu grup, yıldız ucgen calaısan bir motora ait kontaktörler. Sag ustteskı beyaz olanı zaman rölesı, diğeri , tam anlaşılmadı, sıvı sevıye rölesı veya faz kontrol rölesi olabilir. Eger o motor etıkene göre bu pano ıse, yıldız ucgen olamsına gerek yok.
Eger pano yenılenecek veya yenı pano yapacaksan, tavsıyem, bir usta arkadasla bır kaç pano yapman ve cok cccok mantıklı sorular sorman ve not almandır.

ddddddddddddd
.Bir de pano da sağ üsteki elemanların ne olduğunu anlamdım zaman rölesi mi faz koruma rölesi mi çözemedim. Ona göre sipariş verip panoyu sıfırdan yapaacağım bir de sizce hangi kabloyu kullanmam lazım
Resimdeki motor için bu pano gereksiz bu pano yıldız üçgen motor 3kw

DUN GECE PROĞRAMI TANIMAYA CALISIRKEN SEMBOLLERE BAKDIM, SANKI GÜÇ DEVRESINDEKI SEMBOLLERE YARDIMCI KONTAKLAR VARDI, ARAMAYA DEVAM EDECEĞİM. uYARINA TESEKKUR EDERIM.

Bu grup, yıldız ucgen calaısan bir motora ait kontaktörler. Sag ustteskı beyaz olanı zaman rölesı, diğeri , tam anlaşılmadı, sıvı sevıye rölesı veya faz kontrol rölesi olabilir. Eger o motor etıkene göre bu pano ıse, yıldız ucgen olamsına gerek yok.
Eger pano yenılenecek veya yenı pano yapacaksan, tavsıyem, bir usta arkadasla bır kaç pano yapman ve cok cccok mantıklı sorular sorman ve not almandır.
Yıldız üçgen olduğunu anlamıştım bende ama belki bilmediğim bir şey vardır dedim . Bu şekilde de fazları üçgen bağladık çalışıyor pako şalter var zaten.
Ben bu pake şalteri iptal edip yerine start stop koymayı düşünüyorum veya becerebilrisem öyle çizip bağlarım .
Pano yapmak ustaya sormak deneyim kazanmak ben de istiyorum fakat malesef öyle bir imkanım yok bende netten araştırıyorum ve sizin gibi bilenlere soruyorum .
Şimdi devre çizerken faz koruma rölesi var sigorta var kaçak akım koruma rölesi var termik manyetik şalter motor koruma şalteri var bunların hepsi bir arada olmuyor sanırım yada devrelerde hiç görmedim.
Sizce hangilerini koymalıyım özelikle bu pano da ve bu motoru sürmek için ve kabloyu sizce nasıl seçmeliyim .
ddddddddddddd

Resimdeki motor için bu pano gereksiz bu pano yıldız üçgen motor 3kw

Merhaba,ilk devremi tasarladım fakat doğruluğundan emin değilim yada doğru değilse nerelerde yanlışım var sizce ?
Önerileriniz bekliyorum.

Ayrıca; Güç devresinde kullanmayı karıştırdğım 2 3 şey var şimdi sigorta koyuyoruz koruma şalteri var manyetik koruma şalteri var kaçak akım var aşırı akım koruma sigortası var bunların kendimce sadece sigorta ve motor koruma şalteri kulandım yani kulandım derken sembollere göre öyle sanıyorum hatam varsa düzeltin lütfen

Kullandığım program QElectroTech devre yaptıkca buraya atarım bu program sayesinde bir şeyler yapıyorum şuanlık başak bir program daha var elimde onunla deniyeceğim.

Eğer devre yanlışlık yoksa kullanacağım motora göre ki onu da burada paylaşırım etiket değerlerini yani sıfırdan malzeme alıp pano yapacağım

Şimdiden teşekkür ederim
Öncelikle kolay gelsin kullanmış oldugun motor koruma schneider üstten yardımcı kontaklımı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle kolay gelsin kullanmış oldugun motor koruma schneider üstten yardımcı kontaklımı

Teşekkür ederim.
Bilgim yok panoyu ben tasarlamadım. Ben bu panoyu komple değiştreceğim 3kw motoru süreceğim pako şalter ile. ama kontaktör sigorta harici başka hani eleman lazım bunu tam olarak kestiremiyorum

Ben genelde havuz pompa ları için pano yapıyorum
Sistem adımları
kacak akım rölesi
motor koruma
kontaktor
Ve yük baglantıyı elemanları
Bana özelden mail atarsan komple tarif yaparım biraz uzun sürüyor

Ben genelde havuz pompa ları için pano yapıyorum
Sistem adımları
kacak akım rölesi
motor koruma
kontaktor