Start butonu ile motoru çalıştırma ve durdurma

Alçak Mühendis

Usta Üye
Bu devre sayesinde tek bir buton ile motoru bir kere basarak calistiriyoruz, ikinci basisimizda da durduruyoruz.

Kontaktor sayisi iki butonlu duruma gore uc katına çıkar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu ancak endüstri meslek lisesi öğrencilerine beyin jimnastiği olur ; uygulamada asla karşılamıyacak saçmalardan seçmeler bir devre ; şimdi bu devreyi tek bir kontaktör ve akıllı röle ile yaparsın.
kesinlikle katılıyorum.bi start stop için kimse sana 3 tane kontaktör ve ya 2 röle 1 kontaktör kullanma lüksünü vermez.0-1 anahtar var maliyeti kontaktörlerin toplam maliyetinin 1/10 u kadar . 1 konumuna getiriyorsun çalışıyor 0 konumuna getiriyorsun duruyor : ))

Konu sahibi prensip şema olarak paylaşmış. Güvenlik riski de oluşturmasına rağmen gün gelir bir yerde lazım olur. Bir anlamda beyin jimnastiği. Bu tür benzer tasarımları hazırlayabilenler bir çok kumanda probleminin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahiptir. Konuya eleştiriden ziyade yapıcı olarak bakmak daha faydalı olacaktır.

Konu sahibi prensip şema olarak paylaşmış. Güvenlik riski de oluşturmasına rağmen gün gelir bir yerde lazım olur. Bir anlamda beyin jimnastiği. Bu tür benzer tasarımları hazırlayabilenler bir çok kumanda probleminin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahiptir. Konuya eleştiriden ziyade yapıcı olarak bakmak daha faydalı olacaktır.

Yanlis degerlendiriyorsunuz.elestirmedik.zaten @ÖKSÜZÇOÇUK belirtti ilk mesajinda bunun beyin jimnastigi icin yapilabilecegini.ben de ona katildigimi belirtmistim.
Dogru ya da yanlis olsun bi calisma yapildiysa bi emek harcandiysa tabiki takdiri hakeder.bizim bahsettigimiz bu calismanin sahada karşılığının olmadığıydı

Bu ancak endüstri meslek lisesi öğrencilerine beyin jimnastiği olur ; uygulamada asla karşılamıyacak saçmalardan seçmeler bir devre ; şimdi bu devreyi tek bir kontaktör ve akıllı röle ile yaparsın.
Sacmalardan secmeler demek mi emeği takdir etmek oluyor.
Zaten alin bunu kullanin yapacaginiz panolarda diye koymadim buraya. Tek buton ile calistirmak istenirse nasil olurdu diye ornek devre olarak koydum.
Bu devre genelde okullarda odev ya da sinav sorusu olarak cikar karsimiza. Gunluk hayat icin degil. SACMA HIC DEGIL.

1)Beyin jimnastiği için herhangi bir konuda absürt örnekler verilebilir bu olayın kafamızda pekişmesi ve gelişmesi için faydalı olabilir.(Onaylamadığım bir metod!)
2)Ancak biz uygulamacılar için gerçek hayatta uygulanması mümkün olmayan gereksiz aykırı her çözüm her alternatif saçmadır.

Bu tamamen bakış açısıyla ilgilidir. Biz uygulamacılar haliyle, iki no'lu maddede belirttiğim bakış açısından bakmaktayız.

Sacmalardan secmeler demek mi emeği takdir etmek oluyor.
Zaten alin bunu kullanin yapacaginiz panolarda diye koymadim buraya. Tek buton ile calistirmak istenirse nasil olurdu diye ornek devre olarak koydum.
Bu devre genelde okullarda odev ya da sinav sorusu olarak cikar karsimiza. Gunluk hayat icin degil. SACMA HIC DEGIL.
Tamam genç mühendis kardeşim öyle olsun :)

Bazı araçlarda kontak anahtarı yerine start/stop özelliği bulunmakta. Aynı düğmeye basarak çalıştırma ve durdurma yapılıyor. Burada sistem paylaştığım devredeki gibi ya da hiç olmazsa benzer şekilde olmuyor mu? yoksa araçlarda farklı bir sistem mi var?

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri