Standart Ölçülerde Dünyanın İlk 11 Kg Yıkama Yapan Çamaşır Makinesi

Özünde 11 kilo değil elbette. Doğrusunu dersek 78lt tambur hacmi var. Yani rahat olarak 9,5kg kadar yıkıyor.

Dengeleme adına epey önlemler alınmış, ancak yine de sorun yaşanabilir.

Bence çamaşırı çok çıkanlar için güzel bir makine.

benim kızım var 2,5 yaşında alerjik bünyeye sahip.bebekliğinden beri elimde yıkıyorum giysilerini sabunla sırf deterjan gibi kimyasallara maruz kalmasın diye... antialerjik yıkama ve buharla tazeleme özelliği çok ilgimi çekti

Buda bir çözüm, ama alerjisi ileri seviyedeyse sizinde dediğiniz gibi antialerjik yıkama sunduğu için bu makine tam size göre.

benim kızım var 2,5 yaşında alerjik bünyeye sahip.bebekliğinden beri elimde yıkıyorum giysilerini sabunla sırf deterjan gibi kimyasallara maruz kalmasın diye... antialerjik yıkama ve buharla tazeleme özelliği çok ilgimi çekti
Kızınızın kıyafetlerini sabun tozu veya özel bebek deterjanı ile ekstra durulama fonksiyonunu devreye sokarak yıkayabilirsiniz. Yumuşatıcı eklemezseniz alerji problemi yaşamazsınız.
tabi ki de eğer çok fazla eşya varsa bu çözüm ancak 2-3 parça şey için koca makineyi çalıştırmak anlamsız geldiği için elimde yıkadım hep. bir de makinelerin en kısa programı bile yaklaşık 45 dakika sürdüğü düşünülürse. kısa sürede buharlı tazeleme yaptığı için ilgimi çekti. sonuçta yüksek ısı verilip deterjan kullanılmıyordur herhalde. bir nevi kuru temizleme mantığı sanırım. şayet öyle ise hem zaman hem deterjan tasarrufu hem de yüksek derecede hijyen demek. elde yıkarken belirli bir sıcaklığı geçmiyor su sonuçta

Özünde 11 kilo değil elbette. Doğrusunu dersek 78lt tambur hacmi var. Yani rahat olarak 9,5kg kadar yıkıyor.

Dengeleme adına epey önlemler alınmış, ancak yine de sorun yaşanabilir.

Bence çamaşırı çok çıkanlar için güzel bir makine.

sonuçta ıslak çamaşır baz alınmaz mı ağırlık olarak? bayağı büyük bir kazanı olmalı...

alanlara sımdıden hayırlı olsun garantı bıtıncede allah kolaylık versın bu sıstem arcelıkte tutmadı ilk serıde kaldırıldı orbıtal serısınde ılk srıde 3 dc kart kullanıldı baktılar olmuyo 2 ye dusurduler fıyatı zaten cok pahalıydı tedavulden kalktı onuda gectım 11 kılo makına neye lazım olur onuda bılmıyorum ordumu yasıyo acaba evde bunuda gecelım 11 kıloluk makınaya 20 kılo sıgınca acaba motor yanık kokusunu nasıl ıletıcek ful elektıronuk stabıl calısmayan bı makınada allah kolaylık versın ne dıyelım :D
Bu makinenin ağırlık sensörü var, 20 kg çamaşır koyduğunuzda size müsade etmez ve ayrıca 10 yıl motor garantisi veriyolar, on yıl çok uzun bir süre, makinelerine güvenmeseler bu kadar uzun süre garanti vermezler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çamaşır makinesi kapasiteleri kuru çamaşır ağırlığı ile ölçülür.

LG'deki miktar otomatiği program ilk başlatıldığında kuru çamaşır dolu tamburu çevirerek motor akımını ölçüp çamaşır ağırlığını algılar. Bu miktara göre su alır. Fazla çamaşırda herhangi bir uyarı vermez.

10 yıl motor garantisi dayanıklılık iddasından ziyade LG'nin Direct Drive motor kullandığını vurgulama amaçlı bir reklam kampanyasıdır. Yurtdışındaki sitelere bakarsanız fırçasız motor kullanan başka firmaların da benzer garanti süresi ile reklam yaptığını görebilirsiniz.

Direct drive motorun tambura hakimiyeti ve sessizlik yönünden iyi. Ancak daha sessiz çalışan kayışlı sistem DC motorlar da var.

Direct Drive bu sıstem genelde motor arızasından zıyade ustundekı elektıronık kartlara zarar verır motorda sorun kolay kolay cıkmaz arcelıkte en fazla yasanan sorun kart arızası ve kazanı tutan 3 ayak dıye tabır edılen tamburun bağlı oldugu ayakların kırılma sorunuydu
belkı yurt dısı ıcın mantıklı bı secım ama turkıyede elektırık vede suyun kalıtesı goz onune alındıgında cok uzun omurlu bı sıstem olucanı sanmıyorum cunkı bunu arcelık denedı bosch denedı general deneı hepsıde sınırlı sayıda kaldı
tabı bunu LG aşmıs ola bılır ..........
takıldıgım bı konuda neden 11 kg makınada bunu uygulamıs daha dusuk sıtemlerde uygulamamıs eskı serılerde balatalı motor cok tutmustu farklı seyler denıyolar umarım omurlu bı sıstem olur.........

Bu konu reklam amaçlı izlemini veriyor.

Yinede yanlışların yansımasına katkısı olacağından kapatılmamıştır.

Direct Drive bu sistem kömürsüz olduğundan bobinlerde kavrulma söz konusu olamaz bozulma olasılığı bir tek rulmanlar da ve sızdırmazlık keçesinde söz konusu olabilir.Bu nedenle 10 yıl degil yüz yıl garanti verilebilinir

arçelik sistemi oturtamadı ise sebebi manyetik alanın metaller üzerinde yüksek devirlerde metal yorgunluklarına,dairesel olarak kazan yırtılmalarına neden olabilecegi yeterli mühendislik çalışmalar yapılmadan, ürüne üç boyutlu bakış açısından yaklaşılmadıgından dır .

Bu tip motorların günümüz şartlarında pahalı teknolojik konpanentler le çalıştırılıyor olmasıda bir dez avantaj oluşturmuştur.(Gelecekte bol ve ucuz parça ile entegre sistemler geliştirilebilinir)

Bu tip neodyum mıknatıslı motorlar metallerin oluşumundaki atomları çekip bırakarak manyetik dairedeki tepe noktalarından çatlamalara kırılmalara neden olur .
Metalin kalınlığının hiçbir önemi yoktur ister 0,60 krom olsun isterse 60mm kalınlıgıda döküm. Dairesel bir çizgide kırılmaya mahkumdur.

Plastik kazanlarda ise bu kırılma iç tamburda baş göstrecektir .

Çözüm Direct Drive motor kullanılan kazanların manyetik alan tepe noktalarının dairesel bir bobinle kırpılması bu kırpılma işlemi geliştirilmemiş tüm Direct Drive motorlu yıkayıcılar 6-8 yıl içinde kazan sorunları yaşarlar.

Çamaşır makinesi kapasiteleri kuru çamaşır ağırlığı ile ölçülür.

LG'deki miktar otomatiği program ilk başlatıldığında kuru çamaşır dolu tamburu çevirerek motor akımını ölçüp çamaşır ağırlığını algılar. Bu miktara göre su alır. Fazla çamaşırda herhangi bir uyarı vermez.

10 yıl motor garantisi dayanıklılık iddasından ziyade LG'nin Direct Drive motor kullandığını vurgulama amaçlı bir reklam kampanyasıdır. Yurtdışındaki sitelere bakarsanız fırçasız motor kullanan başka firmaların da benzer garanti süresi ile reklam yaptığını görebilirsiniz.

Direct drive motorun tambura hakimiyeti ve sessizlik yönünden iyi. Ancak daha sessiz çalışan kayışlı sistem DC motorlar da var.

ama o zaman 11 kg kuru çamaşır artı 2- 3 lt su alsa ağırlık 14-15 kg çıkar... o zaman benim tahminimden daha fazla çamaşır alıyordur makine bu pozitif bir şey bir de internetten baktım zaten ağırlık sensörü mevcutmuş bu da ekstra emniyet demek....yanlış biliyormuşum bilgi için teşekkürler.... DC motoru duymamıştım açıkçası ama yine araya bir kayış giriyorsa bu makineden nasıl daha sessiz olur ki? çünkü ekstra sessiz olması kayışın olmayışı arkadaşların açıklamalarına göre...

Bütün çamaşır makinelerinin kapasitesi kuru çamaşırla ölçülür. Alınan su hesaba katılmaz.

Zaten makine doldurduğunuz çamaşır üzerine yaklaşık 10-15lt(yani 10-15kg kadar) kadar su alacaktır.

Günümüzde makine kapasitesi ile alakalı çok yanlış bilgiler veriyorlar. Bu yüzden alacağınız makinenin kapasitesinden ziyade tambur hacmine bakmanızı öneririm. Bu üründe 78lt tambur var.

Ağırlık sensörünün emniyetle bir bağlantısı yoktur, sadece çamaşır miktarını saptayarak alınan su miktarını değiştirir. Su miktarı değişince elektrik tüketimi ile program süresi de çamaşıra göre ayarlanmış olur.

Kayış tek başına sese neden olmamakta. Direct Drive'dan daha sessiz çalışan kayışlı sistemler mevcut. Her reklama inanmamak lazım maalesef. Bu yüzden alacağınız çamaşır makinesinin yıkama ve sıkmadaki dB ses seviyesini öğrenmeniz daha doğru olur.

şimdi internetten baktım 51 db olduğu söyleniyor .. bu yeterince sessizdir değil mi?

dostlar ....
60 lı yılların sonlarına kadar bu millet elinde leğenlerde çamaşır yıkıyordu..70 lerin başından itibaren bu ülkenin evlatlarından bazıları çamaşır makinesi ile tanıştı... onda da çamaşır yıkamak şimdikinin aksine tam bir eziyetti... ocakta su ısıt kazana dök yıka suyu boşalt 2 kez durulama suyu koy çevir sık as kurusun 2 gün sürerdi çamaşır yıkamak...(çoçukken babaannem tezekle kazanları ısıtır odun külü ile tokaçlardı çamaşırı) şimdi bakıyorum...da
yok 10 desibel yok 11 kg kapasite yok buharla temizlik....
arjadaşlar belki çoğunuz yaşı itibarı ile bilmez ama topluiğne dahi üretemedi bu memleket son 30 yıla kadar hep dışarı bağımlı olduk...oyle veya böyle nedenlerle...
ben evime alacağım bir eşyada önceliğimi amaç olmasına değil araç olmasına veririm...
hangimizin evinde 11 kg lık makineye ihtiyac varki?senede tam kapasite ile kaç kere kullanırsınki o makineyi...onun içindir iyidir ucuzdur bilmem ..ihtiyacını karşılıyormu o yeter işte....
bu iş evlenirken eve 300 kusur kişilik tabak çanak takımı almaya benzer...(gerçi hatun getirdi ama 20 seneyi dolduracağız halen saklar takımı... bir kere o yemek takımı ile yemek yiyemedim yahu??!!!)

Bence teknoloji güzel bir şey.
Bugün 11kg, ki cihaz aslında 9,5kg kadar kapasiteli, üreten insanlar dün de otomatik çamaşır makinelerini icat etmişti.
Bugünün çamaşır makineleri ile cihazda yorgan, battaniye yıkanabiliyor. 5kg çamaşır makinesinin harcadığı su ve elektrikle 8-9kg çamaşır yıkanabiliyor. İçine az çamaşır atılırsa kilogram başına tasarruf yapıyor.
Kalabalık ailelerde veya sık çamaşır değiştirenlerde bu tarz makineler çabuk doluyor. Ancak bana 54lt tamburlu 6kg makinem yetiyor. Kullanıcı alışkanlıklarına göre değişen bir şey. Bana uymadı diye başkasına da uymayacak diye bir kaide yok sonuçta. Çeşidin bol olması güzel.
Sessiz motor teknolojisi sayesinde gece dahi çamaşır yıkanabiliyor.
Keşke yerli firmalarımızda kısa yoldan para kazanma değil de teknoloji üretme derdinde olsalardı. O zaman eminim biz LG'yi değil, Arçelik'i konuşuyor olurduk.

Beko'yu bizden çok bizden %50 daha ucuza alan İngilizler konuşuyor :)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri