Staj Dosyası Hazırlama Lütfen Yardım Edin

adar_06

Üye
elektrik elektronik bölümnde okuyorum bu hafta içinde staj dosyasını okula teslim etmem gerekiyor. ama ben hiç bişey yapmadım stajda hiç iş yapmıyoruz haliyle bişey görmedik. staj dosyasını doldurmama gerekiyo hiç biyerde bulmadım Bakım onarımla ilgili yazılar veye açıklamalı resimler olması gerekiyo lütfen yardım edin

Öncelikle foruma hoşgeldiniz diyorum.Stajda hiçbir şey yapılmadığını söylüyorsunuz.Ancak stajiyerler olarak size bir iş verilmese de fabrika veya işletmelerin(Kobi) günlük iş yükü içinde geri planda pek çok günlük rutin işler yerine getirilmiş,bakım,onarım ve işletme durumu ile ilgili günlük,haftalık,aylık,6 aylık veya hatta yıllık kayıtlar bile defterlere muhakkak işlenmiş olmalıdır.Bu noktada araştırıcı zekanızla staj defterinize yazılacak pekçok metin ve konuyu işletmenin kayıtlarından çıkarıp yazmanız mümkündür.Bakın staj defterleri ve ödevler verilmesindeki amaç; yaratıcı,araştırıcı zekanızı,yeteneklerinizi ön plana çıkarabilmeniz,hayatta da karşılaşacağınız sürpriz,olağandışı olaylara olan bakış açınızı geliştirmeniz,ayrıca sorunlara çok farklı açılardan bakabilmeniz için verilen faydalı yaptırımlardır.

Kendimden örnek vereyim.Mak.müh.öğrenciliğimde, Edirne'de ELTOR musluk armatürleri fabrikasında 6 gün staj yaptığım sıralarda, bana görev olarak E.C.A. armatürlerinin kumdan maçalarının zımparayla 6 gün boyunca çapaklarının alınması görevini vermişlerdi.Yani sıradan vasıfsız bir asgari ücretli işçinin yaptığı bir işti,o zamanlar yaptığım bu iş.Ancak öğlen ve çay araları gibi boşluklarda,elektrikli ve robot kollu makinaları(Elektrikli,dirençli, indüksiyon ısıtmalı fırınları,ocakları,vb.)kafamdaki ansiklopedik elektrik bilgileriyle birleştirip,hiç kimseye de birşey sormadan,elektrik trafolarının,primer-sekonder devre,akım-gerilim dönüşümü ilkesini,ayrıca araştırma yaparak gözlemlemiş olduğum çalışma prensipleriyle birleştirip,kafamda hayali olarak çalışma şemalarını yaratıp,neticede staj defterimi dolduracak epey malzemeyi kendi kendimce de oluşturabilmiş oldum.

Bunları size örnek olması açısından,aslında hiçbir şey yapmasanız da(Ben de 6 gün fiilen işçilik yapmıştım aslında) aslında çevrenizde cereyan eden ve işleyen mekanizmalar,kayıtlar,olaylardan bir ipucu yakalayıp,kendi araştırıcı zeka ve yeteneğinizle harmanlayıp,sizin kendiniz bile nasıl oluşturduğunuzu hayretle görebildiğiniz faydalı raporların kendiliğinden ortaya çıkmasını görmeniz açısından anlattım.

İşletmede staj yaptığınız yerde,hangi tür elektrikli,yarı otomasyonlu,tam otomasyonlu veya yarı robotik,tam robotik,otomatik,yarı-otomatik,vb. sistemler varsa,bu makinaların markalarıyla değil,çalışma ve prensip şemalarıyla,wikipedi veya wikipedia(ing.)internet ansiklopedisinden,sizin işletmedekilerle benzer,ayni olanlarını bulup,resim ve şema halinde staj defterine işleyebilirsiniz.İşletmeyle ilgili konu detayını tam olarak veremediğiniz için size ancak bu kadar yardımım dokunabiliyor,yani belirli bir yere kadar sizi yönlendirmeye çalıştım.Kolay gelsin.

endüstriyel elektronik konusunda araştr arkadaşım baya bi arıza ve konu dağılımı var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri