SSRC04 entes arıza

Lambaların o şekilde yanması deponun dolu olduğu ya da henüz su basmasına gerek olmayacak dolulukta olduğu anlamına gelir. Depo dolu diyorsunuz. Sorun nedir?

anladığım kadarıyla üyemizin çalışmıyor dediği pompa havuz dolduğunda devreye giriyor ve su alt seviye elktrotuna ulaşınca devreden çıkıyor. Havuzun nasıl dolduğu ayrı bi mevzu.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
anladığım kadarıyla üyemizin çalışmıyor dediği pompa havuz dolduğunda devreye giriyor ve su alt seviye elktrotuna ulaşınca devreden çıkıyor. Havuzun nasıl dolduğu ayrı bi mevzu.
Bu rölenin çalışma senaryosu tam tersidir.
Depo/havuz dolu iken üst yeşil ve kırmızı yanar ve motor durur. Su seviyesi alt sınırın altına düşünceye kadar motor devreye girmez ve lambalar bu pozisyonu korur. Su alt seviye sınırının altına inince kırmızı lamba söner motor çalışarak su basmaya başlar.
Su seviyesi üst sınıra ulaşınca yeşil ve kırmızı lambalar yanar, motor durur.

Konuda ki soru 'Neden kırmızı ve yeşil birlikte yanıyor?' şeklinde idi. 'Havuz dolu mu?' sorusuna yanıt 'evet' olunca senaryo gereği bir problem yok demektir.

Bu rölenin çalışma senaryosu tam tersidir.
Depo/havuz dolu iken üst yeşil ve kırmızı yanar ve motor durur. Su seviyesi alt sınırın altına düşünceye kadar motor devreye girmez ve lambalar bu pozisyonu korur. Su alt seviye sınırının altına inince kırmızı lamba söner motor çalışarak su basmaya başlar.
Su seviyesi üst sınıra ulaşınca yeşil ve kırmızı lambalar yanar, motor durur.

Konuda ki soru 'Neden kırmızı ve yeşil birlikte yanıyor?' şeklinde idi. 'Havuz dolu mu?' sorusuna yanıt 'evet' olunca senaryo gereği bir problem yok demektir.

''on'' ledinin yanıyor olmasına roleye besleme voltajının verildiği anlamını yüklersek ve havuzdaki suyu pompayla boşaltma senaryosunu aynı role ile gerçekleştiremez miyiz?

(doldurma-boşaltma ile NO-NC kontak kullanımına dikkat çekmek istiyorum)

Son düzenleme:
''on'' ledinin yanıyor olmasına roleye besleme voltajının verildiği anlamını yüklersek ve havuzdaki suyu pompayla boşaltma senaryosunu aynı role ile gerçekleştiremez miyiz?

(doldurma-boşaltma ile NO-NC kontak kullanımına dikkat çekmek istiyorum)
Değişik senaryolarda kullanmak elbette mümkün. Buradaki senaryoda verilen bilgi doğrultusunda (Havuz/depo dolu, motor durdu) boşaltma değil doldurma şeklinde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Doldurma senaryosunda kırmızı lamba ON ibaresi ile birlikte aynı zamanda motorun çalıştığını göstermektedir. Dolayısı ile doldurma senaryosuna göre değerlendirme gereklidir.

''Pompa motoru boşaltma mı yapiyor?'' soruma konu sahibi ''evet'' cevabı verdiği için sizden farklı düşündüm. Çünkü roleye besleme gidiyorsa yeşil led sürekli yanacak motorun çalışması veya durması bunu değiştirmeyecek. kısacası üyemizin sorusunu, havuz doldu ama pompa çalışıp suyu boşaltmıyor şeklinde anladım.

''Pompa motoru boşaltma mı yapiyor?'' soruma konu sahibi ''evet'' cevabı verdiği için sizden farklı düşündüm. Çünkü roleye besleme gidiyorsa yeşil led sürekli yanacak motorun çalışması veya durması bunu değiştirmeyecek. kısacası üyemizin sorusunu, havuz doldu ama pompa çalışıp suyu boşaltmıyor şeklinde anladım
Söylediğiniz şekilde de anlamak mümkün. Biraz fikir jimnastiği yapmış olduk. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri