ssr röle hızı nedir?

freedom33

Üye
Herkese merhabalar,başlıktada yazdığım gibi ssr 1 sn. içinde max. kaç kez aç-kapa yapabilir?1 sn.lik zamanda 30 veya 40 kere aç kapa yaptırabilir miyim?
Eğer bu mümkünse giriş voltajım 5v 500mA-kontrol edeceğim çıkış ise 220 v 1A civarında,problem çıkarmayan hangi markayı tercih etmem gerekli?saygılar.

Son düzenleme:
1 sn de 30 veya 40 kere aç kapa yaparsa örn led var bu led normal ısık verir .

Herkese merhabalar,başlıktada yazdığım gibi ssr 1 sn. içinde max. kaç kez aç-kapa yapabilir?1 sn.lik zamanda 30 veya 40 kere aç kapa yaptırabilir miyim?
Eğer bu mümkünse giriş voltajım 5v 500mA-kontrol edeceğim çıkış ise 220 v 1A civarında,problem çıkarmayan hangi markayı tercih etmem gerekli?saygılar.

Teknik olarak şebekemiz 50 Hz olduğuna göre 50 kez açıp kapayabilirsiniz.

Sayın Tossun giriş voltjajım 5v dc ama.

araştırırken yine bu forumda 2009 yılında sezerkaya arkadaşımızın msjını paylaşıyorum ama doğruluk derecesini bilmiyorum.

''herkes transistör ile lamba yakmayı en azından lisede yapmıştır.gerilim uygulandığı an lambanız yanardı.burdaki tek fark daha yüksek güçteki devreleri kontrol etmemizdir.bir ssr ile kontaktörlerin yapamadığı aç kapayı rahatlıkla yapabiliriz.sistemde şayet çok fazla aç kapa varsa kontaktörün çekme ve bırakma süresi min 500ms olarak farzedersek cevap verememektedir.ssrlerde tek yapmamız gereken geyd ucuna gerilim uygulamaktır ve bunu saniyede onlarca kez tekrar edebiliriz.saniyede yaklaşık olarak 15000 defa tekrarlayabilirsin''

internetten hızı hakkında birşey görmedim ama çok hızlı, arksız ve sessiz oldugunu öğrendim .

Sayın Tossun giriş voltjajım 5v dc ama.

araştırırken yine bu forumda 2009 yılında sezerkaya arkadaşımızın msjını paylaşıyorum ama doğruluk derecesini bilmiyorum.

''herkes transistör ile lamba yakmayı en azından lisede yapmıştır.gerilim uygulandığı an lambanız yanardı.burdaki tek fark daha yüksek güçteki devreleri kontrol etmemizdir.bir ssr ile kontaktörlerin yapamadığı aç kapayı rahatlıkla yapabiliriz.sistemde şayet çok fazla aç kapa varsa kontaktörün çekme ve bırakma süresi min 500ms olarak farzedersek cevap verememektedir.ssrlerde tek yapmamız gereken geyd ucuna gerilim uygulamaktır ve bunu saniyede onlarca kez tekrar edebiliriz.saniyede yaklaşık olarak 15000 defa tekrarlayabilirsin''

SSR ler genelde AC gerilimde kontaktörlerin hızlarının yetmediği durumlarda kullanılır. ve saniyede ne kadar çok darbe yollasanız da şebekenin periyodu bitmeden devre dışı kalamayacaktır. dolayısıyla bir milyon kez de anahtarlamaya kalksanız o bildiğini okuyacak ve en fazla 50 kez (aslında 100 kez) tetiklenecektir.

Sizin istediğiniz ise 5 VDC ise ssr yerine basit bir mosfet işinizi rahatlıkla görecektir.

Biraz daha açarsam konuyu devre üzerinde 5v dc voltaj saniyede 30-40 kez 0-5 volt oluyor,ben bu gerilimi kullanarak 220v ile çalışan cihazı kontrol etmek istiyorum,rölelerin hızları ve kontak sorunları yüzünden aklıma ssr ile yapmak geldi,ama eğer arşivinizde mosfet ile yapılmış bir devre varsa buna göre paylaşırsanız sevinirim.

merhaba ac 220 ıle çalıştıracağın cihazın gucune gore triyak veya tristor seçmelısın başta bu triyak veya tristoru tetıklemek için optotriyak mocxxx örnek moc3022 bır nevı SSR röle yaparak devrenı çalıştırırsın hazır SSR de kullanabılırsın ben devrelerımde bu şekılde uyguluyorum piclerde vs proğramlı devrelerde bozulmaların önune geçmış oluyorum bu uygulamayla 50 hz uzerı uygulamalarda sayın tosun beyın dedığı gıbı mosfet veya DC voltajı AC ye çevırmen lazım hangı frakansta çalışıyorsan sorunsuz 100 khz ye kadar işini gorur ben 100 khz de denedım yuksek frakansta çalışabılır denemedım pdf ınde yazması lazım

Teşekkürler Tekin bey,hiç mosfet ile falan uğraşmadan direkt ssr kullanayım diyorum,fakat giriş volatajından emin olmak için az önce bir ölçme daha yaptım 0-5v olarak bildiğim çıkışlar dc 2v-4v olarak değişmekte,benim istediğim 4v luk durumda ssr çıkış versin 2 vluk durumda çıkış vermesin bu mümkün mü acaba?bu arada 4 v.luk çıkış 1 sn de 30 kere tekrarlanmakta.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri