SSR ile yuksek akim kontrolu mantikli mi

onurcom

Üye
Merhaba
Elektrik bilgim iyi degil. Bir proje yapiyorum ve devreyi 100-150 amperlik bir role ile kontrol etmek istiyorum. Bunun icin bir mikrodenetleyici kullanacagim kontak gerilimi dusuk olmasi iyi ve iki farkli role buldum. Biri normal kontaktor denilenden. Digeri ise SSR. Fiyat olarak ayni. Su linkte SSR var. http://www.gordosales.com/store/pc/SSR-3P-100A-480V-NDP3-39p4157.htm
sorum su. Hangi role daha mantikli olur? Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkur ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Marş motoru gibi bir şey çalıştıracaksanız mutlaka ikisinide kullanın derim.
Hatta bu anahtarlardan mutlaka feedback alarak olası hoş olmayan durumlardan korunursunuz.

Rezistif yük ise SSR, bobin ise Röle ..
Yüksek geri besleme voltajlarına dayanacak SSR ler pahalıdır. O nun yerine röle kullanmak daha mantıklıdır(Açma kapama periyodu ?).
Yüksek akımlı motor yada bobin tetikleyecekseniz mutlaka iki adet röle kullanmanızı tavsiye ederim.
Biriyle enerjisini kesip diğeri ile kontrol sağlayabilirsiniz(İkisinide aynı anda çektirmeyiniz.)
Yıl 2014 araçların marş motorunu kontrol eden bir röledir? Neden acaba ?

@seagate, benimki 2010 era akü far silecek, hayal kırıklığı hepsi klasik neden acaba,
Zannedersem far tasarım böyle bi şeydi son anda vazgeçip şimidki halini yaptılar :)

Acma kapama peryodu haftada bir. Uc fazli sayac bulunan bir evin beslemesini kontrol edecegim. Ikisini birlikte kullanin demissiniz. Bir cizim ile anlatabilirseniz sevinirim. Saygilar

Marş motoru gibi bir şey çalıştıracaksanız mutlaka ikisinide kullanın derim.
Hatta bu anahtarlardan mutlaka feedback alarak olası hoş olmayan durumlardan korunursunuz.

Rezistif yük ise SSR, bobin ise Röle ..
Yüksek geri besleme voltajlarına dayanacak SSR ler pahalıdır. O nun yerine röle kullanmak daha mantıklıdır(Açma kapama periyodu ?).
Yüksek akımlı motor yada bobin tetikleyecekseniz mutlaka iki adet röle kullanmanızı tavsiye ederim.
Biriyle enerjisini kesip diğeri ile kontrol sağlayabilirsiniz(İkisinide aynı anda çektirmeyiniz.)
Yıl 2014 araçların marş motorunu kontrol eden bir röledir? Neden acaba ?

2 röle kullan diyor. 1. ile 2.büyük amperliyi devreye sokup çıkarmak için, 12v röle ile 220v röleyi kontrol etmek gibi *bağlantısı aynı olacak.

2 röle kullan diyor. 1. ile 2.büyük amperliyi devreye sokup çıkarmak için, 12v röle ile 220v röleyi kontrol etmek gibi *bağlantısı aynı olacak.
üzerine ilave edecek olursak :
Enerjiyi ayıracak bir kontaktör
Enerjiyi kesicek bir kontaktör

L1 ----------->M1R M1R1 ----------->M2R M2R1 -----------> Tesisat
L2 ------------>M1S M1S1 ------------>M2S M2S1 -----------> Tesisat
L3 ------------>M1T M1T1 ------------>M2T M2T1-----------> Tesisat

2 Adet kontaktörü seri bağlayacaksınız. Birini kesici diğerini ayırıcı alarak kullanacaksınız. Olası bir kısa devre durumunda (Kontak yapışması vs) şayet ikinci kontaktör devreyi açmaz ise birinci kontaktör yardımıyla tesisatınızın enerjisiz olma durumunu garantiye alıcaksınız.
Bülent beyin söylediği olay ise yalıtım olayına girer ve doğrudur. Ayrıca sisteminizde her zaman yük bulunma zorunluluğu vardır(Kontrol sisteminiz sürekli çalışmak zorunda).
Elimde fazlalık bir GSM modülü (IP68) var ve yarı fiyatına size verebilirim. Özelden mesaj atarsan marka model bilgilerini verebiilirim. (Aklıma takıldı aldığım malı yarı fiyatına satmak ticarete mi yoksa bana mı ... (Töbe töbe aklıma neler geliyor.))
Bu arada Herkeze hayırlı ömürler dilerim (Yılbaşını kutlamayın sakın, ben kutlamıyorum)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri