ssr ile max kaç hz anahtarlama yapabiliriz

arkadaşlar ssr ile ne hızda anahtarlama yapılabiliyor 100hz gibi bir frekansla anahtarlama yaparmı

Arkadaşlar kimseninin ssrnin anahtarlama hızı hakkında bilgisi yokmu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anahtarlamadan kastınızın ne olduğuna bağlı.

SSR nin teknik dökümanlarını inceleyerek Dead Time Ve Duty Time değerlerini çıkarmak ve buna göre değerlendirmek lazım.

Düz mantıkla şunu söyleyebilirim;
AC için eşit periyotlarda(50Hz için max 10ms) olmak kaydı ile max 100Hz anahtarlama yapabilirsiniz.

Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz, belki başka bir öneri gelebilir.

SSR ler çok da esnek olmayan malzemeler.

Anahtarlamadan kastınızın ne olduğuna bağlı.

SSR nin teknik dökümanlarını inceleyerek Dead Time Ve Duty Time değerlerini çıkarmak ve buna göre değerlendirmek lazım.

Düz mantıkla şunu söyleyebilirim;
AC için eşit periyotlarda(50Hz için max 10ms) olmak kaydı ile max 100Hz anahtarlama yapabilirsiniz.

Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz, belki başka bir öneri gelebilir.

SSR ler çok da esnek olmayan malzemeler.

üstadım ben bununla rezistans süreceğim gücü oransal olarak ssrye pwm sinyali göndereceğim frekansı sabit iş yapma saykılı ile oranlayacağım fakat birde sıfır geçiş olayı falan girdi işin içine bir takım ssrler 0 geçişi esnasında iletme ve kesime gidiyormuş saykılın yarısında tetikleme sinyalini kessem bile kontrol ettiğim sinyal sıfıra inince kesime gidiyor gibi bir durum var bunun bana avantajı veya dez avantajı olurmu daha önce çok ssr kullandım ama pid için pwm gibi yüksek hız gerektiren bir durum yoktu pwm ile kontrol ettmemmin sebebi rezistanslar sürekli ısı altında daha uzun ömürlü olur on-off veya pid pwm kadar iyi değildir ısınıp soğuma telde kırılmalara neden olur çalışacağı yerde sürekli ısı isteyen bir yer

Köprü diyot ve mosfet sizin istediğiniz işi gayet verimli ve ekonomik şekilde yapar. Ben böyle yapıyorum...

örnek bir uygulama göndere bilirmisin ben transistör çıkışlı logo ile sürmeyi düşünüyorum buna uygun en hesaplı pwm sürücü bu olur heral

2-3 gün sonra müsaitim, gücü söylerseniz ona göre bir mosfet/mosfetler seçip örnek bir şema çizeyim. Bu arada en esnek ve ekonomik olarak Atmel veya PIC serisi bir MCU tavsiye ederim. Üzerinde donanımsal PWM ve Tımer olsun yeterli.
Genel esas itibarı ile DC olarak rezistif yük sürmekten bir farkı yoktur. Tek fark Voltajın 12 veya 24 değilde 220 V olduğu. Basit test için bir adet rezistif lamba ile çalışabilirsiniz.

220v 10kw gibi bir güç için örneklersen iyi olur üstadım fakat pic kullanamam firmam elektronik malzemeden ziyada otomasyon için olan hazır malzemeleri tercih ediyor pik değilde logo veya pwm çıkışlı herhangi bir plc gibi ssr ile uğraşmamın sebebide bu zaten

10 KW dediğinizde durum değişiyor. Mosfetleri paralel bağlamak gerekecek demektir ki pek çok açıdan mantıklı değil bu iş için(hassas bir ısı kontrolü istediğinize göre hata kabul etmeyen bir yerde kullanacaksınız)

Bu durumda olay IGBT lehine dönüyor. 350-400V 50A ve üzeri bir IGBT sizin işinizi görecektir. Buna uygun bir IGBT (tedarik edebileceğiniz) seçerseniz onun üzerinden konuşalım.
IGBT için Semikron, Fuji, Mitsubishi Electric tavsiye edebileceklerim bulunabilirlik açısından.

10 KW dediğinizde durum değişiyor. Mosfetleri paralel bağlamak gerekecek demektir ki pek çok açıdan mantıklı değil bu iş için(hassas bir ısı kontrolü istediğinize göre hata kabul etmeyen bir yerde kullanacaksınız)

Bu durumda olay IGBT lehine dönüyor. 350-400V 50A ve üzeri bir IGBT sizin işinizi görecektir. Buna uygun bir IGBT (tedarik edebileceğiniz) seçerseniz onun üzerinden konuşalım.
IGBT için Semikron, Fuji, Mitsubishi Electric tavsiye edebileceklerim bulunabilirlik açısından.

üstadım şöylee söylim asıl elektronik mezunuyum ama sürekli otomasyon üzerinee çalıştığımdan baya paslanmış durumdayım igbt sürme konusunda pek bir bilgim yok ama düşük frekansları sevmediğini biliyorum bizde ortalama 100 hz gibi süreceğiz sanırım sanırım bu sürücü olayı o kadar kolay olmayacak malzeme tercihi yaparız marka konusunda tecrübelerinize güvenebilirim bunlardan bursada olanlardan alırım o kolay ama sürücü olayı nasıl olacak ?

Neden düşük frekans kullanmamız gerektiğini düşünüyorsunuz?
Süreceğimiz yük rezistif ve açık kanal tek IGBT ile sürme yapacağız, bu sebeple 10Khz gibi bir frekansa çıksak dahi sorun teşkil etmeyecek. IOR nin çok güzel sürücüleri var ve fiyatları yüksek değil(1-2USD).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri