SQL Id sorunu

rcetin32

Üye
Ekran görüntüsü 2021-04-19 021910.png

C# 'da entityframewok ile sql dataları alıp datagridwievde gösterdiğim bir yazılımım var. Burada Id leri otomatik atıyor. Ekran görüntüsünde de anlaşılacağı üzerine her gün programa girdiğimde yeni bir veri eklediğimde sayma sırası ile değil düzensiz artıyor ve bir anda 1000 eklenmiş oluyor. Ekle sil işlemlerinde de bozulma oluyor. Id ile bir işim yok istediği gibi değer atabilir ama Id alabileceği max değeri aşarsa program hata oluşturmaya başlar mı? Ben bu sorunu nasıl çözebilirim?

Yanıtın için teşekkür ederim hocam, zaten bu şekilde ayarlı, sorun başka bir şey ama çözemedim?

kayıt yaptığını kodu gösterirmisin.

1.png
2.png
3.png

Id 'yi dediğiniz gibi yapınca otomatik artırıyor ama dediğim gibi düzenli değil.

personelId yi sen gönderiyorsun sql server ın numara vermesine müsade etmiyorsun sen personelid gönderme bırak sql server ardışık olarak otomatik atar.
1619337844038.png

şeklinde yap benim count sayısı çok olduğu için bigint yaptım sen normal int yapabilirsin.
fakat primary key olarak id yi belirle.

Son düzenleme:
1.png

Benim hatam hocam özür dilerim. O personId başka bir değişken benim primary key olarak bir Id var.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri