Spot lavabo lambası

Merhaba değerli abilerim ben ise yeni başladım. Komşumuz yeni aldığı spot lambayı takmami rica etti .acaba bu spot lamba için transformatör kullanmamiza gerek var mi .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Spot ampul üzerinde kaç volt gerilimle çalıştığı yazar. 220 v ise trafoya gerek yok. Daha düşük gerilimle çalışıyorsa trafoya gerek var. Emin değilseniz resim atın bakalım

Ben şu an şehir dışındayım lambanın bağlantısını yaptım ,enerji verdiğimde lamba sadece bir kez yanıp söndü bi dahada yanmadı

Demek ki elinizdeki (komşunuzun spotu) 12V beslemeli ve direk 220V besleme verdiğiniz için lambanız patlamıştır. Bir daha ki takacağızda lambanın yan tarafında(ayakların bitiminde gövde üzerinde 12v ya da 220-240V ) değerlerine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim yardımlarınız için bi daha artık öyle yaparım .

Teşekkür ederim yardımlarınız için bi daha artık öyle yaparım .
Rica ederim, ama size önerim direk beslemeli (220V- 4W) etiketli ürünleri öneririm. Sonuçta 12V beslemi ürünlerde montajladığım yerlerde karşılaştım. Aşırı ısınmadan dolayı duyu, duy kablosu, trafosu, bağlantı klemensi ve doğal olaraktan lambası ile ilgili sıkıntılar ve arızlar çıkıyor. 220V-4W ürünlerde ise lamba çook nadir de olsa klemens bağlantı noktası arızaları çıkıyor. Kolay gelsin.

Bu tarz bişeydi arkasında bağlantı kabloları vardı

Peki lamba 12 v ile çalışıyorsa 220v verdiğimizde yanar mi ?
Ben enerjiyi verince yanıp söndü bi kere

Moderatör tarafında düzenlendi:
1. ve 2. resimdeki duylar genelde(!) 12V beslemeli oluyorlar ve bunlar için trafo gerekiyor ve direk 220V ile besleme yaparsanız lamba patlar (test edildi onaylandı) 3. resimde gözüken duy ise genelde (!) 220V beslemeli olan ürünlerdir.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    31.8 KB · Görüntüleme: 125
  • 2.PNG
    2.PNG
    33.8 KB · Görüntüleme: 17
  • 3.PNG
    3.PNG
    51.2 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
koçtaş bunu: