Spindle Motor Ayar Problemi

İlk mesajdaki link başka alet mach3 kontrol ..röle.. dediği başka alet.
Paralel port çıkışlarında ilgili ucu ayırması ... falan filan denebilir..
İyice anlamadan yazmak pek iyi değil.
Hele ki işten anlamayana anlatmak.
Tarif edileni yaparken , yapacağı en ufak hatada pc nin paralel portu uff olabilir.
bu aciklamanin sonucu gibi yada kisinin yaralanmasi gibi..
togitogi bende bunu kast etmistimmm.

Yardım edene "Sen ehil değilsin. Yardım etme." denir mi yahu? Yanlışı varsa düzeltin, o da öğrensin. Doğruysa tastik edin ya da susun. Adam en azından yardım etmeye çabalıyor. Aramızda bildiği halde yardım etmeyenler var. Onlara ne demeli?

bildigim kadariyla sahip oldugun tb6560 mavi kart ile herhangi bir invertorun run sinyalini kullanip bunu startlayabilirsin ancak pwm sinyal uretme gibi bi ozeĺigi yok...
senin hiz kontrol karti icin pwm cikisi olan bi eksen konttol karti bulmalisin

Karta gerek yok mach3 gcode lerdeki satırlara göre pwm üretip ilgili pin e gönderiyor !
Kişinin beyanına göre ( ilk mesajdaki link ) bu pwm i değerlendirip spindle motorunu sürebilecek kartı da almış !
Ayrıca step motorları sürecek kartı da var !
.
.

aciklaman icin sagol
peki mach3 gonderdigi pwm yani pinler direk olarak hiz kontrol kartina baglanacak dogrumu

Bağlanacak ve kalibre edilecek ..de nasıl ?

Kazim abi mach 3 konunisada bir kac soru sorum bi bakarmisin

Karta gerek yok mach3 gcode lerdeki satırlara göre pwm üretip ilgili pin e gönderiyor !
Kişinin beyanına göre ( ilk mesajdaki link ) bu pwm i değerlendirip spindle motorunu sürebilecek kartı da almış !
Ayrıca step motorları sürecek kartı da var !
.
.

Merhaba
Tb6560 Kartım var Step motorlar bağlı sistem çalışıyor.

XDknQD.jpg

Bağlantı şekli Bu şekilde yapıldı. Tb6560 üzerinde bulunan spindle çıkışındaki role çekiyor.
Spindle sürücüsünün üzerinde pwm 5 vdc+ ve - uçlarından gelen gerilim yok tb6560 kart üzerinden de gelmiyor. Harici güç kaynağıda bağlamak mantıklı gelmiyor.

Şimdi tüm forum üyelerine sorum

"5vdc gerilim nereden temin edilecek?"

kardeşim
mantık hatası yapmışsın
TB kartındaki spindle uçları
sanırım röle uçları
oradan voltaj gelmez zaten
program yani mach3 spinle motoru çalıştırırsa röle tetiklenir oradaki iki uç birbirine değer
oradan 5 voltluk pwm sinyal geleceğini sanmıyorum
gerçi hiç bu karttan tecrübe etmedim ama sanmam
ama oradaki röle ile aç kapa yaparsınız.
motor çalışacak şekilde ayarlayın bağlantılarınızı eksi kabloyuda ortadan kesip rölenin iki girişine takın böylelikle aç kapa yaparsınız

kardeşim
mantık hatası yapmışsın
TB kartındaki spindle uçları
sanırım röle uçları
oradan voltaj gelmez zaten
program yani mach3 spinle motoru çalıştırırsa röle tetiklenir oradaki iki uç birbirine değer
oradan 5 voltluk pwm sinyal geleceğini sanmıyorum
gerçi hiç bu karttan tecrübe etmedim ama sanmam
ama oradaki röle ile aç kapa yaparsınız.
motor çalışacak şekilde ayarlayın bağlantılarınızı eksi kabloyuda ortadan kesip rölenin iki girişine takın böylelikle aç kapa yaparsınız

Dediğinizi anlıyorum sürücüyü potansiyometre ile kontrole çevirip açıp kapatmayı anahtar yerine değil elektronik olarak role üzerinden aç kapa yaparız ama devir ayarı manuel olarak pot ile olacak doğru mudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri