sorunlu çamaşır makinesi

alican_krc

Üye
eve taşındıgımızdan beri çamaşır makinesinde 30 dereceyi ayarlasan da 50 dereceyi ayarlasan da aynı.sonuç çamaşırlar haşlanıyor.muslukların 2sini de kontrol ettim aynı hızda ve biri soguk biri sıcak akıyor.Musluklara servo baglamayı düşünüyorum delircem:D

Çamaşır makinsının sıcak su beslemesini dışarıdan yaptıgınızda bu tür sorunlar yaşanır. Büyük ihtimalle makinaya verdiginiz sıcak su sizin istediginiz ısıdan daha yüksek. Bunun önüne geçebilmek için sıcak suyu dışardan almak yerine su girişini tek hatta indiren aparatla sıcak su girişinede soguk su verin. Böylece suyu istediginiz termostat ayarına getirebilirsiniz. Çünkü bu sefer makinanın ısıtıcısı çalışacak ve termostat ayarında istenilen ısıda kalacaktır.

umutcan 18 ' Alıntı:
Çamaşır makinsının sıcak su beslemesini dışarıdan yaptıgınızda bu tür sorunlar yaşanır. Büyük ihtimalle makinaya verdiginiz sıcak su sizin istediginiz ısıdan daha yüksek. Bunun önüne geçebilmek için sıcak suyu dışardan almak yerine su girişini tek hatta indiren aparatla sıcak su girişinede soguk su verin. Böylece suyu istediginiz termostat ayarına getirebilirsiniz. Çünkü bu sefer makinanın ısıtıcısı çalışacak ve termostat ayarında istenilen ısıda kalacaktır.
Sn.umutcan 18 ;
Bende, söylediklerinize harfiyen katılıyorum ,sorun büyük bir ihtimal bundandan dolayı kaynaklanıyordur.
Saygılarımla;

bence termostadında bir sorun olabilir ısıyı algılamıyor veya yanlış algılıyor.tek girişden verdiğinde belli olur.

hepinize teşekkür ederim büyük ihtimalle sorun solediğiniz gibi.tek çıkışı denedikten sonra döneceğim...

Bence sıcak suyla ilgisi yok. Sıcak suyun derecesi fazlaysa makine su alırken sıcak su hortumundan gelen suyu keser ve soğuk su almaya başlar, böylece suyu istenen derecede ılıştırır. Mesela 60'C sıcaklıkta su bağlıysa ve 40'C ayarlandıysa makine ilk önce sıcak, sonra da soğuk su alacaktır.

Bana kalırsa ya hortumları ters bağladınız ya da termostat arızalandı. Hortum ters bağlanırsa makine durulama işlemlerinde termostat kullanmadığından sıcak suyu ılıştırmaz ve çamaşırlar sıcak çıkar. Mekanik makineyse bir ihtimal PGS'de ısıtma kontakları da yapışmış olabilir,(elektronikse kartta hata olabilir) böylece makine sürekli ısıtma yapar. Dediğim sıraya göre bir kontrol edin.

Son düzenleme:
En iyisi sen tek soğuksu musluğundan her iki girişide besle.. bunu için sucularda çatallar var alıp dene gene aynısı oluyorsa termostatta sorun vardır..

Kolay gelsin..

Çamaşırlar gerçek anlamda haşlanıyorsa yani su kaynama derecesine kadar ısınıyorsa sorun termostatında, yeni nesil makinelerdense ntc denilen elemandadır.

En iyisi sen tek soğuksu musluğundan her iki girişide besle.. bunu için sucularda çatallar var alıp dene gene aynısı oluyorsa termostatta sorun vardır..

Kolay gelsin..

deneme açısından güzel fikir ama sıcak su sistemin varsa evde makinada iptal etme çünkü elektrik masrafın artacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri