Sorun sensördemi?

Yaptığım jiğer makinasındaki soruna bir türlü çare bulamadım:)Daha dogrusu sorunun nerden kaynaklandıgına emin değilim.Dönen milden 2 adet çıkıntı ve endüktif sensör ile sayma yapıyorum.Fakat ileri ve geri saymalarda
farklılıklar meydana geliyor.Acaba sensör kaçıyor olabilirmi(dakikada 300 devir, 2 çıkıntı oldugunda 600d/dk)?Sensörler saniyede kaç okuma yapabilir? veya bu iş için ne önerirsiniz(enkoder demeyin)...
İlği gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

arkadasımeger sen 2 cııkıntı koydusan 3000 devırde 1500 devır okuman lazım.yaptıgın uygulamanınadı hız bekcısı uygulması.genellıkle kayıs kasnaklı sıstemlerde sıksmaolup olmadıgını anlamak ıcın yapılır.enduktıf sıvıcı rolenıın gırısıne baglarsın.roleyı de dıp sıvıclerdenayarlarsın.truck marka sensore bak derım.3000 devırde tamemın degılım yaptıgın uygulamanın.daha once bende yaptım ama devır o kadar yksek degıldı.kontolor veya hızbekcı rolesının ustunde yazıyosa 3000 devırde kullanılır .o zaman sıvıce bak derım ben

Ring işletmelerinde, tarak makinelerinde de bahsettiğiniz şekilde devir ölçümü yapılıyor du, endüktif sensör ile, herhangi bir sorunla karşılaşmadık ama, sensörün konumu, çalışma anında algılayabilmesi gibi durumları gözden geçiriniz, yerinden kayması, sorun yaratıyordu çünkü.

Sensorden kaynaklanabilir.
Eğer mümkün ise optik sensor kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

sensör ve sensörün bağlantı kablolarına iyi bak derim PLC bağlanıyor galiba sayma işlemini yapması için bendeki makinlardada çok olur eklerde temassızlık oluyor anlıyoruz

merhabalar
kullandığınız sensör düz tip sensör ise önünden gececek olan parcanın genişliği sensör capına eşit olmalı ayrıca ikinci parca ile arasındaki boşlukta sensör capından düşük olmamalıdır. Eğer cıkık yüzeyli sensör kullanıyorsanız yine sensörün görmesi gereken parca sensörün çapında ikinci parca ile birinci parcanın ara boşluğu iki sensör capından aşağı olmaması gerekir. eğer düşük olursa cıkı yüzeyli sensörler yandanda değer okuduğundan farklı değerler verebilir.
Ayrıca kullandığınız sensörün anahtarlama frekansı minumum 60 Hz olması kayıplarıda göz önüne alarak 100 HZ olması gerekir. Ayrıca sayıcı kullanıyorsanız bu sayıcıların anahtarlama frekanslarıda 100 hz üzerinde olması gerekir. düşük ise bazı değerleri zamandan dolayı görmeyecektir.

Verdiğiniz bilğilere teşekkürler,yanılmıyorsam amasyalı arkadaşımın yazdıkları ile ilgili bir sorun.Anahtarlama frekansı ile ilğili bir sorun.Parça geçtigi halde anahtarlamayı yapmıyor veya plc okumuyor.Plc lerde YÜKSEK HIZLI SAYICILARDAKİ tek faz 30khz,çift faz 7khz tanımlamasının, saniyede
kaç okuma yapılabilir şeklinde açıklayacak bir arkadaşım varmı acaba?

yukarıdaki sorulan soruda PLC den bahsedilmemiştir. cevaplar sayıcılara göre verilmiştir. Eğer PLC kullanıyorum deseydiniz onun cevabıda ayrıydı Ama bu saatten sonra cevabı haketmiyorsunuz.

:) canınız sag olsun amasyalı bey ,yinede teşekkürler....
Burada sorduğum soruların cevabını kendim en kısa sürede üretici firmalardan buluyorum,soru sormamım esas, amacı meslektaşlarımız karşılaşabileceği muhtemel sorunların ne olabileceğinine
dikkat çekmektir....

isikotomasyon ' Alıntı:
:) canınız sag olsun amasyalı bey ,yinede teşekkürler....
Burada sorduğum soruların cevabını kendim en kısa sürede üretici firmalardan buluyorum,soru sormamım esas, amacı meslektaşlarımız karşılaşabileceği muhtemel sorunların ne olabileceğinine
dikkat çekmektir....
yaptıgınız davranısı cok ukalaca buluyorum.kesınlıklede oyle.bu konuyu meslekı yardımlaama bolumune acmanız gerekırdı.burada bılgıyı paylasıyoruz ukalalıgı degıl :mad:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri