sorf starter

Katılım
2 Eyl 2006
Mesajlar
89
Puanları
1
Yaş
38
kulanım amacı yumuşak kalkış bildigim kadarıyla bu nasıl şekildeki motorlarda kullanılıyor çünkü fiyatı baya uçuk redüktör var benim pano yaptıgım makinalarda ben ınvertör kullanıyorum daha ucuz hemde istedigim gibi kalkış hızını vede dururş hızını seçebiliyorum.
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

A380

Üye
Katılım
17 Eki 2006
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
37
motora yol vermek için yıldız/üçgen yerine motorun çalışma frekansını değiştirerek düşük devirde yol veriliyor.
 

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
1,195
Puanları
156
Yumuşak yolvericiler ,mikroişlemci tabanlı yol vericilerdir.Motordaki moment-akım ilişkisinin zamanla ayarlanması neticesi ile motorun devreye girmesi temel prensibiyle çalışır.
500 KW güce kadar imal edilmektedirler. Vuruntulu olmayan yumuşak kalkış ve duruş yapması istenen pompalar,kompreserler ,yürüyen merdivenler,asansör ve bazı vinçlerde kullanılır.
Soft starter -motor Şebeke arasına direk olarak bağlanır. Motor akım ve gerilimini kontrol ederr. Şebeke voltajını %30-35 değerinden başlayarak %100 değerine kadar ,kontrol ederek motora uygular.Yine motor devreden çıkarken %100 den ters olarak %30 lar civarına getirerek devreden çıkarır.
Motorun nominal akım değeri programa dolayısıyla mikrokontrolöre girilir. ,bu değere göre motor voltajı ayarlanarak hem kalkışta hemde sair çalışma durumunda ayarlanmış olur.
Motor momenti Md=k x U^2 olduğundan voltajın zamanla yükselmesi ile tork (moment) yükselir.Motor voltajı şebeke voltajına ulaştığında(%100) nominal hıza ulaşmış olacaktır.
Motor şebekeye de darbe yapmadan yol almış olacaktır.
 
Katılım
14 Eki 2006
Mesajlar
1,442
Puanları
1
Yıldız üçgende kalkış hızını,süresini,yıldızdan üçgene geçiş süresini bilmeiz gerekiyor,ona göre geçiş yapmanız gerekiyor ama yumuşak yol vericilerde böyle özel bir ayarlama yapmanıza gerek olmadan kullabilirsiniz,ayrıca motor korumasını da yapmış olmaktadır.
 
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
46
Puanları
1
Yaş
46
bunlar daha çok yüksek güçlü pompa motorlarında kullanılmaktadır. tercihen artezyen motorları bu şekilde yol veriliyor. çünkü devreye girip çıkma esnasında vuruntu çok olduğu için pompa motoruna zarar vermektedir. bunun önüne geçmek için kullanılıyor.
 
Katılım
14 Eki 2006
Mesajlar
1,442
Puanları
1
arkadaşım vuruntu ve artezyen motorlar yazmışın,dediğini anlayamadım,açıklarmısın
 
Katılım
22 Ara 2006
Mesajlar
20
Puanları
1
Yaş
37
soft start ta da kalkıs durus ayari yapabiliyorsun zamandan sonra sebekeye direk gecis yapiyor sadece devir ayari yapamiyosun
 
Katılım
14 Eki 2006
Mesajlar
1,442
Puanları
1
evet zaten invertörden softstarter ı ayıran özelliklerden birtanesi,devir ayarının yapılamaması.
 

Forum istatistikleri

Konular
119,227
Mesajlar
838,906
Kullanıcılar
432,424
Son üye
cihankurt

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst