Sony Walkman Otomatik Stop Etme Sorunu

metalhead

Üye
Merhaba bu konuyu internette her şekilde (ingilizce dahil) aradım ama bir sonuca ulaşamadım. Elimde Sony Walkman WM AF 57 model bir kaset çalar var, kaseti takıp oynatma tuşuna basıyorum bir süre çalıp kendiliğinden duruyor elimdeki bütün kasetleri takıp denedim her seferinde aynı sorunu yaşadım sürekli kendi kendine stop edip duruyor nedir ne değildir yardımcı olabilecek birileri var ise şimdiden teşekkür ederim. Çok yaygın bir problemse de benim aramalarım sonuç vermedi.

Muhtemelen lastik problemidir. Hangi model bilmiyorum ama bu ariza motor dönüp kaset diskleri donmediginde 1 tur sonra otomatik stop devreye girer.

Lastik genislemis ve muhtemelen kaseti donduremeyince bir sure sonra mekanizma atiyor.

Icini acip bakabilir misiniz?

Muhtemelen lastik problemidir. Hangi model bilmiyorum ama bu ariza motor dönüp kaset diskleri donmediginde 1 tur sonra otomatik stop devreye girer.

Lastik genislemis ve muhtemelen kaseti donduremeyince bir sure sonra mekanizma atiyor.

Icini acip bakabilir misiniz?

Tekrar merhaba içini açıp baktım kaset çalar lastiği olmadığı için paket lastiği taktım çeşitli boylarda ve kalınlıklarda denedim, boyu ve kalınlığı stop etme sorununa etki etti ince ve gerginliği az lastik daha iyi sonuç verdi teşekkür ederim.

Hmm lastikten olup olmadığını anlamak için gerçek walkman lastiği ile denemek gerekecek problem devam ediyor hala. Durma hadisesi de bir turdan ziyade (bir turdan kastınız dişlilerin veya lastiğin geçtiği çarkların bir turu ise) çeşitli aralıklarla oluyor dakikalarca çaldığı halde stop etmiyor mesela ama kaseti çıkarıp takıyorum 30 saniye içinde de stop edebiliyor kararlı bir davranış sergilemiyor yani. Aynı problem Sony FH-8700 müzik setinin kaset kısmında da var, onda mesela stop ettiğinde play'e basıyorum anında stop ediyor ve bu peş peşe her stop ettiğinde play'e basma şeklinde 20 kere devam ediyor ama bazen kasetin a ve b yüzünü sorunsuz dinleyebiliyorum hiç stop etmeden orada da düzenli bir aralık yok yani.

Otomatik olarak kasetin diğer yüzü oynatma moduna aldığımda bu sefer bir saniyeliğine stop edip sonra çalmaya devam ediyor problem auto reverse kısmında sanırım. Kendi kendine kasetin diğer yüzünü çalmaya çalışıp başarısız olunca atıyor anladığım kadarıyla.

Bu durma anını takip etmek lazım.

Bu durma anını takip etmek lazım.

İç mekanizma görünür vaziyetteyken çalıştırma imkanım yok maalesef pil yuvası müsaade etmiyor, bu arada ek bir bilgi kaset takmadan çalıştırdığımda bu stop etme sorunu yaşanmıyor.

İç mekanizma görünür vaziyetteyken çalıştırma imkanım yok maalesef pil yuvası müsaade etmiyor, bu arada ek bir bilgi kaset takmadan çalıştırdığımda bu stop etme sorunu yaşanmıyor.
Kaset yokken motor ve mekanizma yüksüz çalıştığı için zorlanma olmadığından stop etmeyebilir. Lastik problemi ihtimal dahilinde olmakla birlikte, eğer cihazınızda Auto-stop yani kaset bittiğinde otomatik durma özelliği varsa , kafanın bağlı olduğu taşıyıcı mekanizma üzerindeki L biçimli , ucu beyaz plastik kaplı parçayı kontrol etmekte yarar var. Bu parça kaset Play tuşuna basınca kafa mekanizması ile birlikte aşağı iner ve banta değer ve bir parça aşağıya iter. Kaset bittiğinde bant, motorun zorlamasından dolayı gerilir. Bu gerginlik auto stop parçasını yukarı iter. Bu parçaya bağlı mekanizma da kaset kafa mekanizmasını yukarı ittirir ve cihaz stop eder. Eğer bu parça eğilmiş veya formu bozulmuş ise bu problemi yapabilir. Eğer yukarı doğru eğildi ise belli belirsiz yerlerde stop eder. Eğer çok yukarıda ise play tuşuna her basışta mekanizmayı yukarı iteceğinden play yapmak mümkün olmaz ve kafa hep geri atar. Aklınızda bulunsun, işinize yarayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri