Sony SMPS adaptör çıkış voltajı düşük.

ozgurece-TA3HGU

Katılımcı Üye
Değerli forum arkadaşlarım Sony SMPS adaptör resimde görüldüğü gibi düşük voltaj çıkışı veriyor. Çıkış katındaki 470 uF 16Volt kondansatörleri değiştirdim , Girişteki 400V 4,7 uF kapasitörleri ölçtüm OK. Çıkış voltajı düşük. 4,8 Volt. Sorun nerde olabilir. ?

RTcaNp.jpg

RTcIlx.jpg

RTcH2y.jpg

RTcOIh.jpg

RTcYE6.jpg

RTcjmn.jpg

RTcX48.jpg

RTcilU.jpg

RTchio.jpg

RTcgyj.jpg

RTcBRH.jpg

RTcGAI.jpg

RTcD21.jpg

RTcvIf.jpg

RTczmG.jpg

Girişteki kapastörlerinide değiştirdim. ESR ölçüm değerlerini kontrol ederek taktım. Sonuç yine değişmedi düşük voltaj çıkışı.
RTpBRb.jpg

RTppOs.jpg

RTpitS.jpg

RTphiG.jpg

Selam.
Bir sorun görünmüyor. Yükte deneyin. Çıkışına bir cihaz bağlayın. Kolay gelsin.

Pek çok elektronik cihazın voltaj giriş toleransı bunu mutlaka alt ve üst sınırlar dahilinde olarak kolay tolere edebilecek ve çalışabilecektir, sn. nusyil'in ifade ettiği gibi. Bu voltaj cihazın çalışmasında fazla dert edilecek kadar aşırı düşük değildir. Ancak örnek olarak PC PSU'larındaki -12 volt DC çıkışı eğer - 8-9 volt DC 'lere kadar iç sıkıntılarla inerse anakart açılamıyor. Geçen yıl şubatta bunu yaşamıştım. Kolay gelsin.

Cihaz ŞARJ işlemi için de görev yapıyorsa çıkış geriliminde bir miktar düşüklük olması normaldir.
Li-ion pillerin güvenli şarj bölgesi için şarj geriliminin ondalık seviyede hassas ayarlanmış olması normaldir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri