Sony RX99 CD Okuyucunun Motoru Dönmüyor

Affansen

Katılımcı Üye
Öncelikle Ramazanınız mübarek olsun.

1999 model bir müzik setimiz var. Doğal olarak kaset ve CD kısmındaki kayışları erimişti. Hepsini değiştirdik, her şeyi çalışıyor. Ama CD'yi döndüren motor dönmüyor. Mesela CD kısmının kızağı ve CD changer çalışıyor. Koyuyoruz CD içine, kapatıyor kızağı ve uygun kısmı buluyor. Sonrasında oynat'a bastığımızda CD yarım tur dönüyor ve duruyor. Dönmüyor yani. Motor sağlam gibi duruyor. Acaba sorun beyninde mi? Çünkü tuşlar da yanlış çalışıyor. Yani radyoda frekansı ilerletiyorsunuz, Surround, efektleri falan açıp kapatıyor. :D

@binbaşı

Meksnik bir arızaya benziyor. Mekanizmada bir lastik teker falan varsa yıpranmış olabilir. İyice söküp bakmak lazım.

Meksnik bir arızaya benziyor. Mekanizmada bir lastik teker falan varsa yıpranmış olabilir. İyice söküp bakmak lazım.
Aslında bir kısmını kontrol ettik ama içeride dişli olabilir belki. Eğer içeride başka mekanizma yoksa direkt olarak motora bağlamışlar CD'nin oturacağı yuvayı.

Açtığımız zaman motora elektrik geliyor mu diye kontrol edeceğim İnşallah.

Daha önce ölçmedim, altında trafo vardı cesaret edemedim. 😁

Yanılmıyorsam 5v ile çalışıyordu bu motor, çalıştığı süre boyunca sağlıklı 5v geliyor mu kontrol edin. Yine dışarıda besleme ile deneyebilirsiniz, burç yatağını biraz yağlamaya da çalışabilirsiniz.

Yanılmıyorsam 5v ile çalışıyordu bu motor, çalıştığı süre boyunca sağlıklı 5v geliyor mu kontrol edin.
Tamam bakayım bugün. :)
Yine dışarıda besleme ile deneyebilirsiniz, burç yatağını biraz yağlamaya da çalışabilirsiniz.
Dışarıdan beslemek olabilir ama CD kızağı içine girince tetiklenebilecek bir sistem olabilir mi?

Yağlamayı deneriz teşekkürler.

Tamam bakayım bugün. :)

Dışarıdan beslemek olabilir ama CD kızağı içine girince tetiklenebilecek bir sistem olabilir mi?

Yağlamayı deneriz teşekkürler.
Motoru dışarıda deneyin mekaniksel sıkıntı varsa kendini belli eder. Cihaz içinde motordan kablo çekin ve DMM bağalayın, başka nasıl ölçmeyi düşünüyorsunuz?

Motor açılması gerektiği zaman multimetre ile elektrik geliyor mu diye ölçecektim. Kablo çekmek daha mantıklıymış nedense aklıma gelmemişti. :D

Motoru çıkardığımda kaç volt vereyim? Kaç volt oluyordur bu motorlar?
Yanılmıyorsam 5v ile çalışıyordu bu motor, çalıştığı süre boyunca sağlıklı 5v geliyor mu kontrol edin. Yine dışarıda besleme ile deneyebilirsiniz, burç yatağını biraz yağlamaya da çalışabilirsiniz.
Cevap vermiştim ;).

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri