Sony mz-nf610

Linux NANE acemiler içindir.
Sen @ozgurece35 deki UBUNTU STUDIO'yu kur da görek :D
ssd ve ram almam gerek bütçe yok malesef ...
s-l400.jpg

bu var windows 10 bunda bunu silmek istemiyorum nvme 4.0 desteği var bende para yok...
https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/lenovo/ideapad-s145-15ast#ssd
Ekran Görüntüsü 2022-01-20 14-39-03.png

@Mr_YAMYAM hocam (kırmızı okla işaretledim, TV den resim çektim) kanaldaki çözünürlüğe Dikkat !!Hemde Türkçe

Ekli dosyayı görüntüle 84391
Ekli dosyayı görüntüle 84392

Ekli dosyayı görüntüle 84393

Hocam o çözünürlüğe aldanmayın. Yamyam hocanın önceki mesajlarında anlatmak istediği gibi Evet çözünürlük yüksek ancak kalitede düşük. Yani Ekranınızda 4K görünen 468p kalitesindeki görüntü ve içerikler izliyorsunuz/izliyoruz.

Günümüzde çekilen ortalama bir filmin dvd boyutu 7-8Gb Blu-ray boyutu ise 30GB 'ı rahatlıkla aşmaktadır.

Bizim Televizyonlardan izlediğimiz içerikler ise neredeyse 1/10 oranında sıkıştırılmış, kalitesi azaltılmış içeriklerdir. Aksi durumda hiç bir platform bu boyutta içerikleri internet yada uydu üzerinden oynatamazlardı. Bu içerikler şuanda ortalama 1-2GB 'lık sıkıştırılmış içerikler.

oGp7yP.jpg

Değerli forum arkadaşım Hotbird 13 derece uydusudan yayın yapan 12539 H 30000 frekansındaki Love Nature kanalının çözünürlük gerçek yayın çözünürlüğüdür. Hotbird 13 derece uydusundaki listeden inceleyebilirsiniz. Ayrıca uydu alıcısı ve TV de 4K çözünürlüğü destekliyor. Sizin açıkladığınız bilgiler IP TV yayınları için geçerli ama ben Uydudan gelen şifreli yayını izliyorum. 3840 x 2160 çözünürlük gerçektir.
Bu konuda Onursal Hocamın bilgisi üst düzeyde sanıyorum bize burada açıklama yapar. Cihazım Uydu alıcısı Dreambox DM 920 TV SONY-KD-43XE7005

@Mr_YAMYAM hocam ekran kartını sizin yapılandırma yaptığınız pc ye takınca çalıştı. Sanıyorum yüksek sıcaklıkta kendini kapatıyor. Az önce MD için SP kayıt yaptım tabiki Sonic XP de çalışiyor.

oGpAhq.jpg

oGGnWs.jpg

Son düzenleme:
Uydu yayınları kalitelidir. Ancak her TV kanalı da kaliteli yayın yapmıyor.
Benim izlediğim kanallardan en beğendiğim 720P çözünürlükte yayın yapan NASA TV dir. Aynı kanalın UHD yayını da bulunuyor. Ancak benim UYMADI alıcım ve TV eski olduğu için HD ile idare ediyorum.

İnternetten izlenen filmler olsun müzikler olsun çoğunlukla reproduction yapılmış eserlerdir. Tam anlamıyla bir PCM (WAV) dosyasını iletebilmek için kesintisiz 1411kb/sn veri aktarımı gerekmektedir. Üstelik veri aktarımının doğrulanabilmesi için belli paketler arasında doğrulanma datası karşıya upload edilmelidir. Bu da ortalama 15Mb/sn lik internet hızı demektir.
Türkiyede bu hıza erişebilmiş yerler çok azdır. Benim muhitimde bile en fazla 8Mb/sn ye kadar hız verilebiliyor.
Bir de video akışı var tabii.
Uygun kalite bir video akışı HD ise 4:2:0 ile takribi 2000-5000kb/sn lik veri akışı ile gönderilebilir. Bu da MPEG standardı ile neredeyse olanaksızdır.
MPEG veri akışından ziyade TS (Digital TV Service) algoraitması diye hatırlıyorum. (Yanlışsam düzeltiniz)
Gerçek bir BR/DVD veri akışı ise neredeyse 30MB/sn lik veri akışı ile çalışmaktadır. Bu durumda hiçbir metadata BR/DVD lerin veri akışını desteklemez.

Onursal Hocam Türksat 42 de TRT4K ve Hotbird 13 de Love Natura ve Nasa UHD TV Astra 19 da UHD kanallarının bitrate yayın değerlerini görebilmek için imaja eklenti kurup ayarladım. Her kanal için gelen data değerlerini görebiliyorum. TRT4K nın HDR yayınında en yüksek değerleri gördüm.

oGzbxH.jpg

oGzMwU.jpg

oGzFKo.jpg

oGztHj.jpg

oG1BbA.jpg

Son düzenleme:
Evet Video 22000kb/sn Audio 80kb/sn
Günümüz cep telefonlarından bile daha kötü bir ses akışı varmış :D
Ülen sığırcıklar... (sözüm forumdan dışarı) Tövbe tövbe..
İnsan hiç olmazsa 192kb/sn DUBLE DIGITAL yayın yapardı. En azından stereo sistemler için ideal denilebilirdi.
Bir DOLBY-E Encoder alabilmek çok mu zor yaaff :mad::mad: SINIR SINIR..
https://neyrinck.com/product-category/soundcode-for-dolby-e/
https://neyrinck.com/soundcode/soundcode-dolby-e/
https://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/pr_ot_0305_DolbyEQuickStartGuide.pdf

https://studiocare.com/products/dolby-dp571-used

Onursal Hocam Türksat 42 de TRT4K ve Hotbird 13 de Love Natura ve Nasa UHD TV Astra 19 da UHD kanallarının bitrate yayın değerlerini görebilmek için imaja eklenti kurup ayarladım. Her kanal için gelen data değerlerini görebiliyorum. TRT4K nın HDR yayınında en yüksek değerleri gördüm.

Ekli dosyayı görüntüle 84415
Ekli dosyayı görüntüle 84416
Ekli dosyayı görüntüle 84417
Ekli dosyayı görüntüle 84418

Ekli dosyayı görüntüle 84419

Hocam ben çözünürlüğü inkar etmiyorum. Fakat kalite konusunda çözürlükten ziyade daha başka veriler var.

İşte hocam bakın kendiniz doğuladınız. Uydu yada internet yayını, en babası bile 25Mb/s geçmez. Bir 4k bluray dvd 90Mb/s den başlıyor.

Benim kıytırık telefonumla çektiğim videolar bile 40-50Mb/sn.

o tipler fvleri hala mono sanıyor olmalı...

Hocam ben çözünürlüğü inkar etmiyorum. Fakat kalite konusunda çözürlükten ziyade daha başka veriler var.

İşte hocam bakın kendiniz doğuladınız. Uydu yada internet yayını, en babası bile 25Mb/s geçmez. Bir 4k bluray dvd 90Mb/s den başlıyor.
Burada bazı gerçekleri belirtmeliyim.
Sıkıştırmasız bir video çok aşırı veri gerektirir. Örneğin yıllar önce yapmış olduğumuz testte sıkıştırmasız 576P AVI dosyası kaydetmiştik. Dosyanın boyutu yanlış hatırlamıyorsam 40-50GB civarı idi :rolleyes:
Ancak görüntüyü bu denli kayıpsız yapmanın da anlamı olmaz. Çünkü görüntü üzerindeki küçük noktaları da örneklemiş olursunuz.
Hazır yeri gelmişken görüntü iletimi ile ilgili de tartışalım.
Bir video dosyası peşpeşe akan resim karelerinden oluşmaktadır. Bu resim kareleri saniyede 25 kare ise (i) interlaced, 50 kare ise (p) Proggressive) olarak adlandırılır.
Şimdi bu karelerin hesabını yapalım.
Herkes kendi PC sinden bir ekran görüntüsü alsın. Bu görüntüyü önce BMP sonra PNG en sonra da JPEG olarak kaydetsin.
Her bir görüntü aynı olmasına rağmen BMP formatının en yüksek boyutta olduğunu görürüz. KAYIPSIZ.
En kayıplı format ise JPEG türü olup neredeyse 10 katı sıkıştırılmıştır.
Şimdi bu formattaki resimlerden saniyede 25 veya 50 kare olarak göndererek bir video oluşturduğumuzu varsayalım. Bu durumda bu videonun veri akışı saniye başına ortaya çıkacaktır.
Normal izlemede BMP veya JPEG formatının arasındaki kalite farkı anlaşılamaz. Anlayabilmek için görüntüyü belli miktar büyütmemiz veya küçük bir bölümünü büyütmemiz gereklidir.
İşte TV yayınları olsun başka medialar olsun bu tür sıkıştırma esaslarına göre çalışabilmektedir. Kalite unsurunun belirlenebilmesi ise @nukleersantral ın dediği gibi resim çatkı boyutuyla değil, resim oluşturma teknikleri ile ilgilidir.
Resimlerin data haline getirilip yeniden resim haline getirilmesi ise belli teknikler ve video akışları ile belirlenmektedir.
Bu yüzden birçok video akış şekilleri bulunmaktadır.
H264, MPEG falan gibi..

ÖZEL NOT:
@ozgurece35
Senin uymadı yayınlarında hiç 384kb/sn ses veri akışına sahip yayın var mı acaba?
Yayının SD, HD veya UHD olması zorunluluğu yok. Ses veri akışı 384kb/sn ise önemlidir.

Son düzenleme:
Burada bazı gerçekleri belirtmeliyim.
Sıkıştırmasız bir video çok aşırı veri gerektirir. Örneğin yıllar önce yapmış olduğumuz testte sıkıştırmasız 576P AVI dosyası kaydetmiştik. Dosyanın boyutu yanlış hatırlamıyorsam 40-50GB civarı idi :rolleyes:
Ancak görüntüyü bu denli kayıpsız yapmanın da anlamı olmaz. Çünkü görüntü üzerindeki küçük noktaları da örneklemiş olursunuz.
Hazır yeri gelmişken görüntü iletimi ile ilgili de tartışalım.
Bir video dosyası peşpeşe akan resim karelerinden oluşmaktadır. Bu resim kareleri saniyede 25 kare ise (i) interlaced, 50 kare ise (p) Proggressive) olarak adlandırılır.
Şimdi bu karelerin hesabını yapalım.
Herkes kendi PC sinden bir ekran görüntüsü alsın. Bu görüntüyü önce BMP sonra PNG en sonra da JPEG olarak kaydetsin.
Her bir görüntü aynı olmasına rağmen BMP formatının en yüksek boyutta olduğunu görürüz. KAYIPSIZ.
En kayıplı format ise JPEG türü olup neredeyse 10 katı sıkıştırılmıştır.
Şimdi bu formattaki resimlerden saniyede 25 veya 50 kare olarak göndererek bir video oluşturduğumuzu varsayalım. Bu durumda bu videonun veri akışı saniye başına ortaya çıkacaktır.
Normal izlemede BMP veya JPEG formatının arasındaki kalite farkı anlaşılamaz. Anlayabilmek için görüntüyü belli miktar büyütmemiz veya küçük bir bölümünü büyütmemiz gereklidir.
İşte TV yayınları olsun başka medialar olsun bu tür sıkıştırma esaslarına göre çalışabilmektedir. Kalite unsurunun belirlenebilmesi ise @nukleersantral ın dediği gibi resim çatkı boyutuyla değil, resim oluşturma teknikleri ile ilgilidir.
Resimlerin data haline getirilip yeniden resim haline getirilmesi ise belli teknikler ve video akışları ile belirlenmektedir.
Bu yüzden birçok video akış şekilleri bulunmaktadır.
H264, MPEG falan gibi..

Çok güzel bir örnek vermişsiniz. Benzer bir şekilde telefonların kamera uygulamalarında "Resim kalitesi" diye bir seçenek vardır. Yüksek,Orta,Düşük diye seçersiniz. Birisinin çıktısı 12MB olur, diğerinin çıktısı 2MB olur. Galeriden bakarsınız ikiside aynı dersiniz. Ancak fotoğrafları yaklaştırmaya başladığınızda aradaki fark çığ gibi artmaya başlar.

Videolarda bit rate oranıda aslında tek başına yeterli bir ölçü sayılmaz. Ancak çözünürlük kıyaslamasına göre çok daha iyi bir referans olacağı görüşündeyim.

Evet istersek ham boyutu 100MB olan bir videoyu bir kaç adımda 300MB boyutuna çıkartabiliriz. Ancak günümüzde veri akışının bu denli önemli olduğu bir ortamda kimse video kaliteli görünsün diye bit rate oranını gereksiz yere çoğaltıp, gereksiz veri akışı oluşturmak istemez herhalde. Bu durumda da bit rate oranı yaklaşıl olarak iyi bir referans oluyor bence.

Tabiki günümüzde işlevsellik, ulaşılabilirlik ve kullanıcı deneyimi için bütün görüntüler/videolar sıkıştırılıyor, sıkıştırılmak zorunda. Bu bir DVD de olsa filmi içine sığdırmak için sıkıştırılıyor. Bu bir iptv de olsa 8Mbps interneti olan insanda izleyebilsin diye sıkıştırılıyor.

Tine belirttiğiniz gibi Video codec denilen şeylerde bu yüzden var. Örneğin H264 olarak kodlanmış/sıkıştırılmış 100MB bir video neredeyse aynı kalitede(birazda algısı biliminin incelikleriyle.) 50-60MB boyutuna indirilebiliyor.

İşte burada da kıyaslama yaparken dikkat etmek gerekli yani bit rate oranı daha yüksek bir h264 video, bit rate oranı daha düşük h265 bir videodan daha kalitesiz olabilir.

Ancak tüketici/son kullanıcıların büyük bir kısmı bu ayrıntılarla ilgilenmediği hatta belki de farkına bile varmadığı için adamlar işlerini iyi yapıyor demektir. :D
Örneğin netflixdeki içeriklerin büyük kısmının FTA kanalların içeriklerinden daha kalitesiz olması kimsenin umurunda değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri