Sony müzik seti ses sorunu...

asiiiii39

Üye
MErhaba arkadaşlar
elimde sonynin rg220 model müzik seti var..
Bir süredir düşük seste iken yani ses 5 ve altında iken hoparlörlerden ses gidip gelebiliyor yani bazen birinden sadece ses gelebiliyor yada bir an 2 sindende gidip gelebiliyor ama sesi bir miktar açıp düşürürsem düzeliyor. yüksek seslerde yapmıyor bu sorunu geneldede müzik setini ilk açtığım esnada yapıyor bu sorunu.. Müzik setinin üzerindeki ses ayarı sonsuz potlu bir arkadaşım pot korozyon yapmış olabilir dedi fakat farklı noktalarda potu tutuyorum yinede bu sorunu düşük seste yapıyor... korozyon temizleyici sprey alıp denemeyi düşünüyorum ama içini açmadan önce farklı ve karmaşık bir sorun olabilir mi diye sizlere sormak istedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ona göre müzik setine müdahale edeceğim yada ettireceğim..

çıkışındaki filtre kondansatörü kurumuş olabilir bir bakmanı tavsiye ederim

cihazınızın volum kontol düğmesi sonsuz ise,potansiyometre ile değil voltaj konrolü ile çalışacağından herhanği bir mekanik kirlenme veya temassızlık dan dolayı ses de kesiklik yapmayacaktır.eğer potansiyometre ile kontrol ediliyorsa kesin değiştirilmesi gerekir,sprey ile temizlik geçici bir çözümdür.asla potu eski haline getirmez.bahsedilen arıza radyo,cd çalar veya kaset çalarda da varsa
olası ihtimaller;cihaz içerisinde iletişim sağlayan kablo veya soketlerin temassızlık yapması.
aşırı ısınan besleme veya çıkış entegresinin lehim bağlantılarının zayıflaması.(soğuk lehim)
besleme devresinin dengesiz veya eksik voltaj çıkartması.
çıkış entegresinin arızalı olması
en son ihtimal hoparlörlerin arızalı olması.
konu hakkında bilgi ve beceriniz zayıf ise bir tamirciye göstermenizi tavsiye ederim,aksi durumda cihazınızı hurdaya çıkarma ihtimaliniz yüksek.kafaya koydum yapıcam diyorsanız detaylı bilgi verin yardımcı olmaya çalışalım.kolay gelsin.

Teşekkür ederim ilginiz ve cevaplarınız için.

hakan1846 hoparlörler ve hoparlör kablolarını kontrol ettim onlarda bir sıkıntı yok.
evet cihazın kaset çalar , cd çalar ve radyoda aynı sıkıntıyı düşük seste yapabiliyor.
cihaz sonsuz potlu, düşük seste bu sorunu çıkardığı esnada sesi biraz açıp tekrar düşürürsem (kumanda yada cihazın üzerinden) düzeliyor düzeldikten sonra çok nadir yine yapabiliyor ama genelde bir süre sessiz durursa müzik seti yada ilk açıldığında oluyor bu sorun.
cihazın yan kapakları açtım devre kartları arasında özellikle ses kartının olduğu noktadaki kablo bağlantılarını mümkün olduğu kadar elle yokladım bir sorun olmadı. Eğer soketleri tak çıkar yapın derseniz onlarıda bir denerim. Lehimleri kontrol edemedim ısınma sorunu olan bir noktada gözüme çarpmadı ama o kadar detaylı bakmadım daha açıkcası. Daha basit bir sorun ise müzik setini o kadar parçaya ayırmayayım diye. Elimden az çok gelir bu işler entegre v.s sorunu değilse halledebileceğimi düşünüyorum ama sorunu tespit etmekte sıkıntım var yani ileri düzey değil bilgim.

anlattıklarınızdan yola çıkarak aklıma gelen ihtimal,çıkış katında veya besleme devresinde ısıdan dolayı kurumuş kondansatörler olabileceği.ölçü aletiniz varsa ,cihaz yüksek volümde iken besleme voltajını ölçmeye çalışın,oynama varmı.voltaj sabit ise ses çıkış katındaki elektrolitik kondansatörleri değiştirmenizi tavsiye ederim.arızanın ses çıkış katından olma ihtimali yüksek.tarif etmeme gerek varmı bilmiyorum, entegrenin bacaklarındakileri değiştirin bakalım düzelecek mi?kolay gelsin.
ayrıca soğuk lehim testi yapmanın en basit yolu cihazı hafif hafif tokatlamaktır,bir fark olmuyorsa soğuk lahim veya temassızlık yoktur.

Cihazı tokatlamayı denemiştim ilk başta ve sonrasında bir kaç kere sorun çıkarmamıştı.
tavsiyenizi uyguluyacağım yardımlarınız için teşekkürler.

tekrar merhabalar....

Sorunla geçen hafta içi uğraşma fırsatım oldu dediğiniz gibi çıkış katındaki kondansatörleri değiştirdim fakat maalesef sorun yine düşük seste devam etmektedir ama soğuk lehim olma ihtimalini göz önüne alarak çıkış katını devreyi biraz biraz esnettiğim zaman seste gidip gelme oluyor ama bu durum yine düşük seste geçerli yüksek seste yapmıyor çıkış katında bulunan röleden kuşkulandım açıkcası ufak darbeler vurduğum zaman orda yine yapıyor bu rölenin kontaklarında böyle bir sorun yapması mümkün müdür arkadaşlar çünkü devrede benzer şeyler yaptığım zaman sıkıntı çıkmadığı oluyor ama röleye ufak darbeler vurduğum zaman düşük seste gidip gelme oluyor rölenin bacakları devre ile teması kontrol edildi. Eğer rölenin böyle bir sıkıntı çıkarma ihtimali varsa birde röleyi değiştirmeyi deneyeceğim düzelmezse artık böyle kullanmaya devam edeceğim..

tekrar merhabalar....

Sorunla geçen hafta içi uğraşma fırsatım oldu dediğiniz gibi çıkış katındaki kondansatörleri değiştirdim fakat maalesef sorun yine düşük seste devam etmektedir ama soğuk lehim olma ihtimalini göz önüne alarak çıkış katını devreyi biraz biraz esnettiğim zaman seste gidip gelme oluyor ama bu durum yine düşük seste geçerli yüksek seste yapmıyor çıkış katında bulunan röleden kuşkulandım açıkcası ufak darbeler vurduğum zaman orda yine yapıyor bu rölenin kontaklarında böyle bir sorun yapması mümkün müdür arkadaşlar çünkü devrede benzer şeyler yaptığım zaman sıkıntı çıkmadığı oluyor ama röleye ufak darbeler vurduğum zaman düşük seste gidip gelme oluyor rölenin bacakları devre ile teması kontrol edildi. Eğer rölenin böyle bir sıkıntı çıkarma ihtimali varsa birde röleyi değiştirmeyi deneyeceğim düzelmezse artık böyle kullanmaya devam edeceğim..

emin olmanın tek yolu rölenin kontak uclarını geçici olarak kısa devre etmeniz olacaktır.(dikkat edin yanlış bağlantı yapmayın)seste gidip gelmeler olmuyorsa röleleri değiştirin derim.kontakların oksitlenip kararması sonucu direnç oluşmuş olabilir.

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkürler sorun halledilmiştir çıkış katındaki rölenin kontak uçlarında oksitlenmeden dolayı yapmaktaymış röleyi değiştirdim ve sorun halledildi.

merhaba asiiiii39,
sorun devam ediyormu bilmiyorum tarih eski, ama yardımcı olmak istedim ,forumu bugün açtım.Ben emekliyim,bölge sony yetkili servisiydim.problemçıkış katlarındaki elektrolitik kondansatörlerden de yapar hoparlörün iç sargısındanda yapar ,müdahele etmeden önce arızayı iyice analiz edip çözüme geçin ,yani ''bin ölçüp bir biç''.
çözüme ulaştıysanız foruma bilgi yazınız.
Diğer sony problemleriniz de olursa bilgi vermeye çalışırım.iyi günler dilerim :)

MErhaba arkadaşlar
elimde sonynin rg220 model müzik seti var..
Bir süredir düşük seste iken yani ses 5 ve altında iken hoparlörlerden ses gidip gelebiliyor yani bazen birinden sadece ses gelebiliyor yada bir an 2 sindende gidip gelebiliyor ama sesi bir miktar açıp düşürürsem düzeliyor. yüksek seslerde yapmıyor bu sorunu geneldede müzik setini ilk açtığım esnada yapıyor bu sorunu.. Müzik setinin üzerindeki ses ayarı sonsuz potlu bir arkadaşım pot korozyon yapmış olabilir dedi fakat farklı noktalarda potu tutuyorum yinede bu sorunu düşük seste yapıyor... korozyon temizleyici sprey alıp denemeyi düşünüyorum ama içini açmadan önce farklı ve karmaşık bir sorun olabilir mi diye sizlere sormak istedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ona göre müzik setine müdahale edeceğim yada ettireceğim..

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri