Sony Müzik Çalarda CD Üzerine Oturan Plastik Kapak Fonksiyonu,Telafisi?

Merhaba.
Dostlar,mini bir kaset,radyo,cd çalar Sony ürün aldım 2. el olarak.
Cd bölümünü denedim çalıştı.
Birkaç gün sonra denedim no disc hatası verdi.
Cd bölümüne dikkatli baktıgımda bir parçanın yuvasında kenar tırnakları oldugunu ve birinin zorlandıgını gördüm.
Yani oraya oturan bir parça zorlanıp cıkartılmıs.

Aynı cihazın google'de fotograflarına baktım eksik parçayı buldum.
Cd konulduktan sonra kapak kapatılırken o tavan kısıma konhulan daire şeklindeki plastik aparat cd'nin üzerine denk gelmekte.
Fonksiyonu nedir anlamadım.
Bu parça eksik oldugu icin cd'yi okuyamıyor sanırım.

Tahminim,cd üzerine o kapak gibi gelen plastik daire cd'yi okuma icin dönerken sabit tutarak yalpalamasını engelliyor.
Yanbi bir tahmin sadece.
Bu parcanın görevi nedir ve cd okumama sorununa neden olur mu?
Eger bu parca sebebiyle okumuyorsa bu eksik parcaya alternatif birşey yapıp uyduramaz mıyım?

Yükledigim fotograflar,o parcanın bulundugu google fotograflarıdır.
Eksik olan parcayı işaretledim.

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    125.5 KB · Görüntüleme: 6
  • 1.JPG
    1.JPG
    63.2 KB · Görüntüleme: 5
  • 2.JPG
    2.JPG
    52.4 KB · Görüntüleme: 3
  • 3.jpg
    3.jpg
    135.8 KB · Görüntüleme: 3
  • 11.jpg
    11.jpg
    125.5 KB · Görüntüleme: 3
  • 5.JPG
    5.JPG
    165.8 KB · Görüntüleme: 8
Tahmin ettiğiniz gibi, o parça üst kapağı kapattığınızda CDnin dönmesi için. CD yerleştirdiğiniz yuvarlak plastiğe yapışıyor. CD bu iki parçanın arasında kalıp rahatça döndürülebiliyor. Bu sayede CD dönerken sarsıntı yapmıyor.

CD'nin içeride sorunsuz bi şekilde döndüğüne eminseniz no disc hatasının sebebi motorun hemen yanındaki lazer veya CDnin kendisi ile ilgili olabilir.

Tahmin ettiğiniz gibi, o parça üst kapağı kapattığınızda CDnin dönmesi için. CD yerleştirdiğiniz yuvarlak plastiğe yapışıyor. CD bu iki parçanın arasında kalıp rahatça döndürülebiliyor. Bu sayede CD dönerken sarsıntı yapmıyor.

CD'nin içeride sorunsuz bi şekilde döndüğüne eminseniz no disc hatasının sebebi motorun hemen yanındaki lazer veya CDnin kendisi ile ilgili olabilir.
Cihaz ilk geldiginde cd ile denedigimde çalıştı.Sonraki denemelerim başarısız oldu.O parça hiç yoktu.Oradaki tırnakları biraz önce farkettigimde birşeyin eksik oldugunu anladım.
Şu haliyle,o paçanın eksikligi sebepli cd okuyamama sorunu var diyebiliyorum.

Peki fotograflarda gördügünüz o parya alternatif birşey yapsam bu konuda neler önerirsiniz?
Mesela,o parça cdnin üst kısmına tam temas edip sabit duruyor mu yoksa cdye birkaç mm kalası mı duruyor?
En önemli detay bu olsa gerek.

Bir şekilde çözüm üretmek istiyorum.

O parça CDnin üst kısmına direkt yapışır ve CD ile beraber döner. Eğer yapışmazsa okuma esnasında anlık yavaşlama veya hızlanma gibi durumlarda CD yerinden çıkar sistem tamamen durabilir.

Lazerin çalıştığını öğrenebilmek için bu parça gibi yerine uyacak aynı mıknatıslı bir ağırlıkla deneme yapabilirsiniz. Bu sefer üstteki parçayı sökmeniz gerekir. Ancak riskli bir iştir.

Ben bu şekilde cd player çalıştırıp denemiştim fakat benim cihazın lazerde problem çıkmıştı.

O parça CDnin üst kısmına direkt yapışır ve CD ile beraber döner. Eğer yapışmazsa okuma esnasında anlık yavaşlama veya hızlanma gibi durumlarda CD yerinden çıkar sistem tamamen durabilir.

Lazerin çalıştığını öğrenebilmek için bu parça gibi yerine uyacak aynı mıknatıslı bir ağırlıkla deneme yapabilirsiniz. Bu sefer üstteki parçayı sökmeniz gerekir. Ancak riskli bir iştir.

Ben bu şekilde cd player çalıştırıp denemiştim fakat benim cihazın lazerde problem çıkmıştı.
CD'ye sabitlenmesi ve aynı zamanda cd ile beraber dönmesi işi zorlaştırıyor.
Bir hayli ugrasıp uygun birşey imal etmek gerek.Eski bir dvd oynatıcı benzer aparattan birşey uydurmaya calısacagım bulabilirsem.
Umarım çözüm üretebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri