sony müzik seti STK devresi (yardım)

alfa rigel

Üye
merhaba arkadaşlar sony marka fh-g70 modeli müzik setimi yere düşürüp ön panelini kırmıştım ve set kontol yetisini kaybetmişti. içindeki stk devresini çıkarıp seti çöpe attım ve bu stk devresini değerlendirmek istiyorum.

devre üzerindeki 2 adet soket var ve bu sokette bulunan pinlerin hangilerinin besleme ve ses giriş çıkışı olduğunu forumda bu konuda usta olan arkadaşlarıma danışmak istiyorum, yardımcı olurlarsa çok sevinirim

devre orjinal durumdadır, hiç bir parçayı değiştirmedim ve dokunmadım vede sağlam durumdadır. bu devreyi bilgisayarıma bağlayıp müzik dinlemek istiyorum.

resim devrenin genel görünümü

52015058f8cd62b11425708aadd0e7bf0ac264b.jpg

bu üstteki resimde sağdaki büyük soketin görüntüsü

520152727cf3319dd3013a1f5020bca280f1824.jpg

bu da soldaki küçük soket

işin ustalarına danışmak istediğim sorularım:
bu pinlerden hangilerine kaç volt vereceğim ve artı eksi kutup hangileri acaba ? hangilerine ses giriş ve çıkışını bağlayacağım

ayrıca bu müzik setinin devre şemasınıda yükledim. bakmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linke tıklayıp pdf olarak şemayı indirip inceleyebilir.

SONY_HCD-H701.pdf

bu devreyi çalıştırmam konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar. şimdiden teşekkür ederim.

küçük olan soketten R L şase stereo ses girişi yapılıyor diğer büyük soketten r-l den ses çıkıyor diğerleri için emin değilim bence stk4182 datasheet indir oradan stk pinlerine ve devre şemasını takip ederek beslemeyi daha sağlıklı bulabilirsin trafoyu atmasaydın :)

merhaba viper. tavsiye ettiğin gibi datasheet i inceledim ama elektronik de amatör olduğum için pek bir şey anlamadım :) ama datasheet in linkini buraya koyayım ki belki sen yada diğer arkadaşlarımızdan inceleyip yorum yapmak isteyen olabilir.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/sanyo/STK4182.pdf

müzik setinin trafosunu halojen lamba beslemesi olarak kullandığım için baskıya dayanamayıp yandı :) hoparlörlerinide bir arkadaşıma hediye ettiğim için geri isteyemem ve yeni hoparlör alacağım. aslında bu kadar zahmettense 100 lira verip logitech marka bir bilgisayar hoparlörü almak da var ama elektoniğe ilgili biri olarak kendi çalıştırdığın ve emek verdiğin bir devreden müzik dinlemek bana daha keyifli geliyor. bu keyfi siz de bilirsiniz.

bu stk entegrelerinin hassas olduğunu ve hata yapıldığı zaman çabuk bozulduklarını bildiğim için tam bir fikir sahibi olmadan devreye müdahele etmek istemiyorum, o yüzden sizlere danışmak istedim. orijinal bir stk devresini bozmak istemem. bakalım bu entegreyi mahfetmeden çalıştırabilecekmiyim.

geçen ay 200 liralık bir devrenin içine kalem havyayı değdirdim ve havyanın topraklı olduğunu hesaba katmadım, devre beslemesi aktif olduğu için havyanın ucu değer değmez yüksek frekans transistörleri yandı ve onuda çöpe atmak zorunda kaldım :) elektronik de bozmak ve yakmak oldukca fazla deneyim kazandırıyor insana :) ama bu devreyi düzgün şekilde çalıştırmak konusunda gayretliyim :)

merhaba viper. tavsiye ettiğin gibi datasheet i inceledim ama elektronik de amatör olduğum için pek bir şey anlamadım :) ama datasheet in linkini buraya koyayım ki belki sen yada diğer arkadaşlarımızdan inceleyip yorum yapmak isteyen olabilir.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/sanyo/STK4182.pdf

müzik setinin trafosunu halojen lamba beslemesi olarak kullandığım için baskıya dayanamayıp yandı :) hoparlörlerinide bir arkadaşıma hediye ettiğim için geri isteyemem ve yeni hoparlör alacağım. aslında bu kadar zahmettense 100 lira verip logitech marka bir bilgisayar hoparlörü almak da var ama elektoniğe ilgili biri olarak kendi çalıştırdığın ve emek verdiğin bir devreden müzik dinlemek bana daha keyifli geliyor. bu keyfi siz de bilirsiniz.

bu stk entegrelerinin hassas olduğunu ve hata yapıldığı zaman çabuk bozulduklarını bildiğim için tam bir fikir sahibi olmadan devreye müdahele etmek istemiyorum, o yüzden sizlere danışmak istedim. orijinal bir stk devresini bozmak istemem. bakalım bu entegreyi mahfetmeden çalıştırabilecekmiyim.

geçen ay 200 liralık bir devrenin içine kalem havyayı değdirdim ve havyanın topraklı olduğunu hesaba katmadım, devre beslemesi aktif olduğu için havyanın ucu değer değmez yüksek frekans transistörleri yandı ve onuda çöpe atmak zorunda kaldım :) elektronik de bozmak ve yakmak oldukca fazla deneyim kazandırıyor insana :) ama bu devreyi düzgün şekilde çalıştırmak konusunda gayretliyim :)

Sonra ne yaptınız?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri