Sony FH 808R tamiri için yardım!!!!

venedikli

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Sony FH-808R modeli ortaboy bir müzik setim var. 1990 japon yapımı. Eski fakat uzaktan kumandalı çok kaliteli bir alet. Seside çok iyi.

Teyp katının ara bağlantısını modifiye ederek 15v çıkışı harici ses kartına, teyp sağ sol ses bağlantısınıda harici ses kartına bağlayacak şekilde ara kablo yapmıştım fakat bu 15v yokoldu. Bende içini açıp ölçü aleti ile kontrol ederken bir kısa devre mi yaptım artik bilmiyorum şimdi açılmıyor. Röle açılıyor çıt sesi geliyor ama alete elektrik gelmiyor stand-by'da kalıyor.

Durumum olmadığından yeni bir amfi almam mümkün değil, tamiri için fikirlerinizi bekliyorum. Kadıköy civarında dürüst bir tamirci varsa, içinden parça çalmayacak güvenebileceğim biri ve tabi kazıklamayacak:(

Veya aramızda yakınlarda olan ben yaparım diyen varsa o da olur. Büyük ihtimalle basit birşey. Acil yardım dostlar.

Açtığın konuyu hatırlıyor gibiyim. bağlantıyı yapabildiğine sevindim ama sanırım bir sıkıntıdan dolayı koruma diyor sigorta yanmış yada trafonuz sorun çıkartmış. Devrenin resmini koyup detaylı görünen eklerseniz bi inceleyelim. kafadan bişey söylemek zor şöyle yönlendireyim o zaman trafonuzun çıkışlarını kontro ledin. Sonrasında regüle çıkışlarına bakın voltaj geliyormu ? sırası ile voltajı izleyerek devam edin.

Ayrıca anakartta test point adlandırdığımız kontrol voltajlarını pcb üzerinde görebiliyorsanız oralardaki voltajları kontrol ediniz.

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1397592906.063061.jpg
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1397592927.585881.jpg
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1397592968.610236.jpg
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1397592991.124486.jpg

Selam, evet kabloyu hallettim fakat bu dert çıktı başıma:(

Ortada büyük bir trafo var 110, 220, 240v seçilebiliyor. Solda bir ufak trafo var onu ölçemedim komple sökmediğim için.

Şu anda standby dan çıkmadığı için voltaj yok. Sigortaları kontrol ettim sağlam. Kırmızı ışığın yandığı düğmeye basınca amfi devresinin üzerindeki röle açılıyor ama aletin ışıkları yanmıyor yani kırmızı ışık aynen standby durumunda kalıyor.

Ya trafo ya da onunla alakalı devre elemanlarından biri hata yapıyor ama hangisi olduğunu anlamaya benim bilgim yetmiyor:( görünürde yanık manık yok... :(

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

3. fotodaki röleyi kontrol et (siyah kutu)

Kart üzerinde kontrol noktalarından test ettim trafo çalışıyor. 57v ve 28v sol kartta, 33v ve 16v diğer karta gidiyor. Ama dediğim gibi standby ışığı yanıyor ve ön panelde hiç bir hareket yok...

rölenin kontak uçları var uçlarda voltaj varmı bak röle çektiğinde kontak değiştiriyormu onu kontrol et. bobin ucuna gelen voltajı kontrol et. Cihazı start ettiğinde röle çekiyor diyorsun ya röle çekili kalıyormu yoksa çekip bir nedenden dolayı bırakıyormu? çekili kalıyorsa kontaklarından voltajı geçiriyormu ? kontrol ediniz.

rölenin kontak uçları var uçlarda voltaj varmı bak röle çektiğinde kontak değiştiriyormu onu kontrol et. bobin ucuna gelen voltajı kontrol et. Cihazı start ettiğinde röle çekiyor diyorsun ya röle çekili kalıyormu yoksa çekip bir nedenden dolayı bırakıyormu? çekili kalıyorsa kontaklarından voltajı geçiriyormu ? kontrol ediniz.

İki röle var biri arkadaşın bahsettiği sağdaki birde resimde görünmeyen amfi güç transistörünün olduğu katta var. Butona basınca önce sağdaki açılıyor 2sn sonra amfi devresinde olan açılıyor.

Röle lerde sıkıntı yok sanırım. Köprü diyotu var bir tane onu ölçtüm 77 volt gösteriyor. Arada bi transistör var o da sağlam sanırım:(

Röleyi kontrol ettim çalışıyor. :(:(:( normalde sevinmem lazım tabi ama keşke arızalı olan röle olsaydı kolayca kendim tamir ederdim

Dostlar kadıköy civarında tanıdık güvenilir bir elektronikçi tavsiyesi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri