Solidcam sorusu

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Biliyorum, çok fazla Solidcam kullanan yok ama şansımı deneyeyim.

Bir parça için birden fazla operasyon yaptıracağız diyelim. Her operasyonda farklı tool (parmak freze) kullanacağız. Solidcam'de işimi bitirip tek parça gCode alınca Mach3 o operasyonlar arasında tool değiştirmek için işlemi durdurmuyor. Kesmeye devam ediyor.

Soru 1: Mach3'ün her operasyon bittiğinde işlemi durdurmasını sağlayabilir miyim?

Soru 2: 1. sorumun cevabı hayır ise makbul yöntem Solidcam'de her operasyon için ayrı gCode almak mıdır?

Soru 3: Mesela ikinci operasyonda tool değiştirdim diyelim. Taktığım tool önceki tooldan daha kısa. Bu durumda Z ekseninin sıfırlamasını yaparken stock parçaya göre mi yapacağım yoksa parçanın kesilmiş halinin en üst noktasına göre mi?

Elimden geldiğince açık yazmaya çalıştım. Umarım kafanızı karıştırmamışımdır.

1. soru evet durdurabilirsin mach3 de bir ayar vardı şuan evde değilim bakamıyorum. tool change olunca mach3 duruyor sana bilgi veriyor kalemi değiştir diye.

soru 3 sıfırlama olarak parçanın altı mı üstümü xyz kordinatını nereye koyduysan o şekil olur

soru 3 sıfırlama olarak parçanın altı mı üstümü xyz kordinatını nereye koyduysan o şekil olur

Yani Solidcam'de her operasyon için ayrı kordinat ver mi diyorsun? Yapılabiliyor mu şu an bilmiyorum. Ben de işte olduğum için bakamıyorum. Akşam biraz inceleyeyim.

General config ekranında şöyle bir ayar gördüm. Spindle motorunu durdur ve başlamak için Cycle Start bekle diyor. Akşam deneyeyim.
tool_change.jpg

Evet suat abi o ayar iste.. ama gcode da toolchange olmasi gerekir umarim solidcam veriyodur. Vectric veriyor cunku.

Bu arada her operasyon icin degil bir kere belirlersin sonraki adimlar hep ona gore olur

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yani kordinatı alttanmı üsttenmi nereden aldıysan artık kalem değiştirince oradan sıfırlaman gerekicek daha sonra cycle start a basıcan devam edicek..

Herbir takıma ayrı gcode almanı tavsiye ederim. Otomatik takım değiştirme tezgahında varsa tek programda alabilirsin. Takım boylarını aynı sıfırda her takım için ayrı ayrı ofset olarak en başta girmen gerekecek. Tezgah takımı çağırdığında otomatik olarak z ayarını kendisi yapacaktır.
Takımı elle değiştiriyorsan zaten böyle bir ayara ihtiyacın olmayacaktır.
Programın sıfırı sabittir, sen takım için telafi gireceksin.
Birden çok parça sıfırı kullanacaksan eğer G54-g55-g56-g57 için ayrı ayrı parça sıfırı tanımlayadabilirsin.

Kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Herbir takıma ayrı gcode almanı tavsiye ederim. Otomatik takım değiştirme tezgahında varsa tek programda alabilirsin. Takım boylarını aynı sıfırda her takım için ayrı ayrı ofset olarak en başta girmen gerekecek. Tezgah takımı çağırdığında otomatik olarak z ayarını kendisi yapacaktır.
Takımı elle değiştiriyorsan zaten böyle bir ayara ihtiyacın olmayacaktır.
Programın sıfırı sabittir, sen takım için telafi gireceksin.
Birden çok parça sıfırı kullanacaksan eğer G54-g55-g56-g57 için ayrı ayrı parça sıfırı tanımlayadabilirsin.

Kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Birde şöyle birşey var, bir z probe'u ve birde sabit probe (touch Plate) kullanarak otomatik takım değiştirme varmış gibi ama manuel takım değiştirerek kullanmak. ama mach3 2010 screenset satın alarak oluyor. işe başlarken sadece bir kere z eksenini sıfırladıktan sonra her uç değiştirildiğinde alet sabit probe'a gidip uçun boy farkını otomatik kompanse ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri