Solidcam Mach3 Yardım?

abi makine belirli bir kordinata gidiyor gitmesin :D

Asenyurt her cam de siliyorum ayrica gene en altta makina g53 kodu cikiyor onuda siliyorum ama posda hic bi sikinti yok programda ne istediysem onu yapiyor... g53 cikmamasi icin solidcamde ayarlarla ugrasmadim ama deneyebilirim..ve sizede iletebilirim.. bunu soracak bi tanis var profsolidcam ci.. ama kendisi kisilik yoksunu.. arayinca veya yazinca ses tonu degisiyor bi havalara giriyor.. ondan biraz cekiniyorum... yani burda birbirimizle yuz yuze tanismasakta rahatca yardimlasabiliyoruz..onla yemisligimiz icmisligimiz var ama gene de bi tuhaf.. gelecek haftalarda powermill ve mastercam denemesi yapmak istiyorum...powermill programini buldum..mastercam yok..

Kazim abi veya mustafa bey abi posttannolip olmadigi anlasilirmi....

Kazim abiii bilgisayar niye var hayati kolaylastirmak icin.. cikmasini istemiyorken cikiyorsa sikinti var.... ben gende aseyurttan sonra sorunun posta degilde solidcamde ayarlarla ilgili oldugu dusunuyorum.. sizde arastirip bulduklariniz paylasirmisiniz..

solidcam de çok araştırdım dün akşam bulamadım sanırım mach3 post procc. gpp toolunda devamlı g53 ü atıyor.

G0-G1-Gxx komutları interpolasyonun nasıl hesaplanacağını gösterir.
Tek başına şuraya git demek değildir !
Ardından bir koordinat verilir

Solidcam kafasına göre kod çıkarmaz çıkaramaz.
Her makinenin kendisine has POST codeleri yazılır.
Program satın alınca sc ve ya diğerleri gelir yazarlar.
Mach3 amatör işi ve programdan anlayanlar yazıp paylaşmışlar.
Diğer sc gpp leride öyle yani aslında paylaşım yasal değil.
Solidcam pdf lerinde postcode lerin nasıl yazılacağı anlatılır , anlayana tabii , yani pc var olması yetmiyor !
Bu durumda sıkıyorsa " mach3-mm.gpp " dosyasını açıp içerisini inceleyip gereken değişiklikleri yaparsanız G53 artık çıkmaz kodlarınızda.
Zaten aksi komut verilmedikçe mach3 absolut koordinatlarda çalışır default olarak , ( işten anlayanlar general config de bunu ayarladıklarını-seçtiklerini bilirler anlamasalarda forumu dikkatli izlemişlerse bu defalarca gösterilmiştir o yüzden bilirler )

Kolaylık olması açısından :
Solidcamde referans seçiminde orijin noktasını parça üzerinde kolay belirleyebileceğiniz bir nokta seçin.
Bu aynı zamanda kodlardaki rakamları ölçülerinde okuyabilme sağlar.
Sonra makinenizi o koordinatlara getirip " referans all home " ve eksenlerin hepsini zero yapın test için go to zero tıklayın.
İşiniz bitinceye kadar artık makineniz oradan başka yere gitmez siz istemedikçe..

ben parça parça kesim yaptığım için genelde küçük parçalar olduğu için birde artık malzemelerden kestiğim için makinenin sabir home pozisyonu yok. işe başlarken parçanın sol alt köşesi orijin olacak şekilde sıfırlayıp iş bitimine kadar o şekilde çalışıyorum

Kazim abi bende suan en son ilettigin sekilde yapiyorum..
Aseyurt bende de durum aslinda ayni

Son düzenleme:
Eee daha ne , ne zararı var size G53 ün ?

İşaret ettim yukarıda silsen ne yazar silmesen ne yazar.
Postları yazan ne olur ne olmaz , bu zavallı mach3 bebenin şebenin elinde irezil olur rüsvay olur diye düşünmüş ..:)

Açıklama :
İş bitiminde x0 y0 a gitmesi her zaman iyidir.
Ama aklı evvelin biri kodlareın içerisinde bir yerlerde absolut yerine incremental iş görmüşse x0 y0 komutu verilince makine bir yere kıpırdamaz.
Çünkü incrementalde x0 y0 komutu bulunduğun yerden 0 kadar x de , 0 kadar y de ilerle demektir , absolut te ise koordinat sisteminde x0 y0 a git demektir.

Neymiş ? hereket ettiren G53 değil sonrasındaki komutmuş .

Son düzenleme:
abi anlamadın sen benim dediğin şeyi
g53 kodu aşağıdaki resimdeki machine coords a gidiyor

machine coords a basılı değilken bütün eksenler 0 iken g53 olunca direk o saçma sapan bir koordinata gidiyor. koordinatı daha önce hiç belirlemedim ve sıfırlanmıyorda ne yaptımsa

FF4TVZRHR0AT2YS.LARGE.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri