Solar sistem için hangisi..

Solar sistemlerde sulu araç aküsü kullanan müşterilerim vardı fakat hem sık kullanmıyorlar yani hergün kullanılmıyor. Hergün şarj deşarj olursa jel akülere nazaran yarı yarıya daha kısa sürede ömrü bitecektir. Sulu akü alacaksanız da mutlu akünün full energy serisi daha uygun olur.
Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat benim derdim sulu akünün 60 amperi jel akünün 24 amperi bu ikisine birer amper akım çeken bir ampul bağlasak biri 24 saat biri 60 saat ortalama kullanım sağlarmı.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Voltaj düşer akım olsa bile iş yapmaz paralel bağlı 2 akü kullan 100 Ah tek akü yerine
2 adet 50 kullanmak daha iyi olur

Voltaj düşer akım olsa bile iş yapmaz paralel bağlı 2 akü kullan 100 Ah tek akü yerine
Elimde 22 amper jel akü ile evde led ampul aydınlatma için kullanıyorum. Bu akü en az 20 saat açık kalınca akü bitiyor. Ampul ve inverter 1.3 civarında akım çekiyor. Bende ya 60 amper sulu akü yada yine 22 amper jel akü alıp paralel bağlayarak kullanım süresini ikiye katlamayı amaçlıyorum. Teorik olarak mümkün gibi. Ama pratikte olurmu bilmiyorum. Bu sebepten 60 amper sulu akü 44 amper jel. amper saat olarak ne kadar fark eder onu bulmaya çalışıyorum.

Yoksa elbette jel akü her anlamda sulu akü den çok daha ömürlü ve derin deşarj imkanı var.

Elimde 22 amper jel akü ile evde led ampul aydınlatma için kullanıyorum. Bu akü en az 20 saat açık kalınca akü bitiyor. Ampul ve inverter 1.3 civarında akım çekiyor. Bende ya 60 amper sulu akü yada yine 22 amper jel akü alıp paralel bağlayarak kullanım süresini ikiye katlamayı amaçlıyorum. Teorik olarak mümkün gibi. Ama pratikte olurmu bilmiyorum. Bu sebepten 60 amper sulu akü 44 amper jel. amper saat olarak ne kadar fark eder onu bulmaya çalışıyorum.

Yoksa elbette jel akü her anlamda sulu akü den çok daha ömürlü ve derin deşarj imkanı var.
Jel akü ile sulu aküyü aynı sistemde şarj deşarj kontrolü olmadan kullanmanı tavsiye etmem. İlk hesaba dökmen gereken sistemin iki aküyü tam doldurabilecek mi. Whatt amper voltaj ampersaat ne demek olduğunu biliyorsan kolayca hesaplayabilirsin.

Sulu aku malesef kullanamıyosun sistemde olır çalılır ancak çok kısa bir zaman sonra verim tamamen düşer sulu aküler aşırı sarj ve deşarj korumaları yoktur bu sebepten ışık oladığı kullanımlarda aküyü sonuna kadar bitirirsin tekrar panellerin ufak ise yrniden dolduramadan ışık kaybı olursa sistemi düşük performansta kullanırsın ışık var ikende aşırı şarj olursa akünün ömründen yersin kısa bir süre sonra tekrar sıkıntılar başlar saygılarımla

Sent from my Moto G (5S) using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Sulu aku malesef kullanamıyosun sistemde olır çalılır ancak çok kısa bir zaman sonra verim tamamen düşer sulu aküler aşırı sarj ve deşarj korumaları yoktur bu sebepten ışık oladığı kullanımlarda aküyü sonuna kadar bitirirsin tekrar panellerin ufak ise yrniden dolduramadan ışık kaybı olursa sistemi düşük performansta kullanırsın ışık var ikende aşırı şarj olursa akünün ömründen yersin kısa bir süre sonra tekrar sıkıntılar başlar saygılarımla

Sent from my Moto G (5S) using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app
Cevabınız için teşekkür ederim. Bu durumda 22 amper ilave jel ile sisteme takviye daha iyi olur galiba.
Ama şöyle bir durum var. 80 wat panel ve şarj kontrol cihazı ile akünün fazla şarj olması mümkün değil. Ayrıca otomatik akü şarj cihazı da kullanıyorum. Panel yeterli olmayınca kendim şarj ediyorum.

Son düzenleme:
Kendim denedim halada kullanıyorum sulu akülerin ömrü kısa sürüyor

Kendim denedim halada kullanıyorum sulu akülerin ömrü kısa sürüyor
Şu anda 2 adet 60 amper sulu akü aldım kullanıyorum. Alma nedenim ise, ucuz jel akü dedikleri Çin malı orbus ortech VS, markaların sulu akü den pekde bir farkı olduğunu zannetmiyorum. Adam gibi jel akü alsam 100 amper 1150 TL. Bu rakam bence çok yüksek.

Ama şunu gördüm 22 amper orbus Çin jel aküm yükte 22 amper in yaklaşık tamamını verdi. 60 amper mutlu sulu akü den 30 amper civarında güç aldım. Bu normalmi sizce.

Ekli dosyalar

• IMG_20190426_222833.jpg
    IMG_20190426_222833.jpg
    341 KB · Görüntüleme: 13
İnvektörde sulu akünün pratikte degişiyor nedeni imalat farkı

Sulu aküler marş aküsü adı ile anılır kısa sürede yüksek akım çekmeye uygundur. Jel aküler (deep cycle) derin döngülü aküler olup sık sık ani akım çekme ve akünün dibine kadar kullanımına müsaade eder. Her iki akü tipide yapmak istediğiniz uygulamaya uygun tipte aküler değildir. Doğru tercih kuru tip adıyla anılan bakımsız aküdür.
https://www.fiberenerji.com/urun/necron-12v-60ah-tam-bakimsiz-kuru-tip-aku
https://www.eyanginmarket.com/12v-2...MIveu75Mfu4QIVlA8YCh3DAwDHEAkYCiABEgLqDvD_BwE

http://sader.com.tr/bilgi-merkezi

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri