Solar sürücü bağlantısı

aksoylar

Üye
Ekranda görünen sürücüyü, DC bağlantı ile 11 KW dalgıç pompaya yol vermek istiyoruz, her kafadan bi ses çıkınca paylaşmak istedim, kimisi solar sürücü değil yanar diyor, kimisi hiç ilgisi yok sıkıntı olmaz diyor, ve bunu söyleyen bu işi yapan iki ayrı firma, ne dersiniz yol verelim’mi..? Yoksa farklı arayışlara’mı girelim.
5E9E12DE-F6A6-4F06-82A5-E8CDCFF440E0.jpg
IMG_0488.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Etikette yazan bilgiye göre ,

Bu sürücü 3 faz AC 380 - 480 volt ile besleniyor.

Çıkışıda 0 volt ile input voltajı arasında 0 - 550 hz frekans aralığında çalışıyor.

Bu bilgilere göre siz bu sürücüyü nasıl DC voltaj ile beslemeyi planlıyorsunuz?

Aksoylar arkadaş cihazı DC gerilim uçlarından besleyeceksin. Ortalama 540VDC gerilime denk gelir.Pompalarını çalıştırır. Dikkat etmen gereken konu ise parametre ayarlarını iyi yapman gerekiyor. Hakim olman lazımdır. Sürekli hata mesajı alırsın. DC bağlantı girişinde sigorta kullan. En ufak kısa devrede cihazın çöp olur.

Serkan arkadaş ac voltaj zaten rectifier scr dıotlar sayesinde istenilen Dc gerilimi oluşturuyor. Biz solar uygulamasında o tarafı pas geçip sürücüyü çalıştırıyoruz.

Ekli dosyalar

• dc bara.gif
    dc bara.gif
    5.9 KB · Görüntüleme: 149
Cihazın DC-V girişi mevcut, aldığımız voltaj 594-724 arası değişiyor.
Biz hem Şebeke, hemde ( DC bara ) bağlantılı yapsak nasıl olur, rotasyonlu çalışmazmı..?

Son düzenleme:
Ben etiket bilgilerine göre konuşmuştum. Etiketinde dc besleme görünmüyor. İnternette modeli biraz inceledim. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere dc girişi var görünüyor.

Bu dc giriş var ise uygun gerilim ve akımı sağlayabilirseniz kullanabilirsiniz. Sayın ktk_28 inde bahsettiği gibi parametre ayarlarını iyi yapmak lazım.

Dediğim gibi ben ilk başta cihaz etiketinde gördüklerime göre yazdım. Bu cihazı kullanmadım.

Ayrıca şu öneriniz baraya direkt dc besleme olayını bende önceleri düşünüyordum. Riskli ama olmaz diye bir durum yok. Yapılabilir. Ancak bara voltajı düştüğünde ( güneş batması veya bulutlanma gibi ) sürücü nasıl davranır bilemedim. İşim gereği bende frekans sürücüleri ile uğraşıyorum. 100 kW dan 700 kW ya kadar sürücülerde Bakım ve tamirler yaptım. Kafamda deli sorular olmadı değil.

Kolay gelsin.

Adsız.png

Aksoylar arkadaş cihazı DC gerilim uçlarından besleyeceksin. Ortalama 540VDC gerilime denk gelir.Pompalarını çalıştırır. Dikkat etmen gereken konu ise parametre ayarlarını iyi yapman gerekiyor. Hakim olman lazımdır. Sürekli hata mesajı alırsın. DC bağlantı girişinde sigorta kullan. En ufak kısa devrede cihazın çöp olur.

Serkan arkadaş ac voltaj zaten rectifier scr dıotlar sayesinde istenilen Dc gerilimi oluşturuyor. Biz solar uygulamasında o tarafı pas geçip sürücüyü çalıştırıyoruz.
Hocam parametre ayarlarını paylaşabilirmisiniz
Hocam Merhaba sebekeden destekli dalgıç pompa suruculeri varmıdır?
Dalgıç pompamizi solar paneller ile çalıştırmak istiyoruz ancak enerjinin yeterli gelmediği anlarda pompa hiç durmadan sebekeden takviye yaparak çalışabilirmi.

Değerli arkadaşım;
FRECON marka solar pompa sürücülerini kullanın. Türkiye deki TEK MPPT li ve en iyi solar pompa sürücüsüdür. Başka hiç bir marka da MPPT yoktur. Büyük markalarda olsa bir bayisi alıp parametre ayarlarını değiştirerek solar pompa inverteri haline çevirirler. Olaki bir şekilde fabrika ayarlarına dönmek isterseniz yüzlerce parametreyi yeniden girmek zorunda kalırsınız..

www.duhaline.com adresinden FRECON bayilerini arayıp bilgi alabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri