Solar panellerin paralel bağlanması

Led ampül olacak.örneğin
5.5w 2700 k 470 lm 50ma 220-240vac 50/60 hz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.

5.5 +150 watt=155.5 watt , ortalama 5 saatlik kullanımda gereken güç ise;

155.5 * 5= 777.5 watt= 0.7775 kW olur.

Enerji kayıplarıyla (İnverterdeki , regülatör içindeki ve akü şaj/deşarj döngüsündeki) bunu 1000 watt’a çok emniyetli olarak yuvarlayalım.

Aküdeki güç karşılığı P=volt * amper > 950 = 12 volt * X ’den X’i hesaplarsak eğer;

X= 79 A çıkıyor bu değer (Akü voltajının ortalamada 12 volt dc olarak alınmasıyla)

Günler önümüzdeki günlerde biraz daha uzayacağından güneşle akünün reg.’ den geçip şajlanma süresini ortalamada 10 saat olarak kabul edelim.

60 watt panel 10 saat max (Bulutsuz) güneşle 3.49 * 10 = 34.90 A verdi çok az geldi.

100 watt panel 10 saat max güneşle 5.78 * 10 = 57.80 A verdi yine az geldi.

150 watt panel 10 saat max güneşle 8.11 * 10 = 81.10 A verdi. Bu bizim işimize yarıyor, istenilen bir güç çıktısını verdi. Çünkü 81.10 amper * 12 volt = 973.2 watt oluyor.

Bu watt kaç amper-saat’lik bir jel aküde depolanmalıdır; panel 150 watt seçildiği için şarj akımı max. 8.11 amper olacağından 10 katı 81 amper-h’a karşılık geliyor , standart akü amper-saat’i olarak 100 veya 150 amper-saat, 12 voltluk jel akü seçilebilir. Bu seçim size kalmıştır, ama 150 watt.'lık panelle örneğin 40- 60 - 72 - 75 gibi daha alt değerlerinin seçilmesi kesinlikle düşünülemez.

Yerinizde olsam örneğin 150 amperliği seçer, aküde fazladan şarj olarak birikecek olan volt * amper şeklindeki bu ek gücü 5 saat dahilinde başka bir lamba veya uydu cihazı, laptop, cep, vb. şarjı için eğer bunları da tam olarak düşünecek olursanız kullanırdım.

Ancak daha fazla kapasitenin opsiyonel olarak seçimi ek maliyeti de beraberinde getireceğinden sizin talebinizin asıl karşılığı çözümün bir seçimi (2. projenizde), 10 amper , 12/24 volt bir regülatör, 100 amper-saat, 12 voltluk bir jel akü, 150 watt solar panel seçimi şeklindedir. Schoottky diyodunu 30 veya 35 amper olarak seçin ki geçen 8 amperle çok ılık kalıp fazla da ısınmasın. Çünkü çok fazla ısınması ek bir güç kaybı demektir.

Yani sonuç olarak en alt sınırdaki bir seçimle, günde 5 saatlik, 150 watt LCD TV + 5.5 watt led ampüllü kullanımın 10 saat net güneş ışını görmesi koşuluyla bu şekliyle olacaktır. İnverter seçimi bu kullanımda alt sınır en az 200-250 watt, üst sınır olarak 300-350 watt olarak seçilebilir. Gelecekteki ek güç kullanımı düşünülecekse watt değeri daha üstten seçilebilir, çıkıştaki güç talebine göre inverter aküden aldığı akımı (amperi) kademeli artırır, düşük güçlerde veya tam boştayken çok cüzi bir gücü çeker. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Bu konu ile yaklaşık iki haftadır ilgileniyorum, araştırıyorum. Ve bütün araştırma ve okumalarımın en açık ve anlaşılır özeti oldu. Kafamda sistemi kurdum. Umarım uygun fiyatlı ekipmanları tedarik eder ve bu hobi ve yatırım projeme bir an önce başlayabilirim. Takıldığım yerde desteğinizi esirgemezseniz memnun olurum. İyi günler.

Merhaba.12v, 22 amper jel akü, 10 w ve 15w, 18v luk iki panel(çıkışlarına 3 amperlik diyot bağladım) ve10 amperlik şarj regülatörü ile sistemi kurdum. Ancak evden çıkarken içim rahat etmiyor. Aküden regülatöre giden artı kablonun üzerine sigorta koymak iyi olacak galiba. Bu kaç amperlik ne tür bir sigorta olmalı sizce? Bir sorum da 18 v veren panellerimle 12 voltluk aküyü doldurmak sorun yaratmaz değil mi? Desteğiniz için teşekkürler. (100 w olacak hücreleri birleştirmeye başladım bu arada)

Bir sorun olmaz koymak istersen koy ama gerek yok şarj kontrol cihazları korumalı kısa devreye karşı aşırı şarja karşı korur panelden gelen voltajı düşürür 13.8 veya 14 küsür voltaja 5 amperlik bir sigorta panelden gelene yeter ama aküden kaç amper çekçen oda önemli tabi

Merhaba.
1- Aküden 12 voltla direk çalışacak bu cihazların watt toplamının çekeceği kadar araç (oto) sigortasını bu cihazların çekeceği amper değerinde kullananın, ama reg. ile akü arasındaki bu bağlantıda sigortaya hiç gerek yoktur, reg.'lerin kendi iç kısa devre koruması zaten vardır. Bu tek cihazlardan önce (veya aydınlatma armatürlerinden önce) onların kendi başına çekeceği kadar bağımsız bir sigortayı koymanız, yani ayni ev sigorta sistemindeki gibi ana - alt sigortalar şeklinde bir düzeni birbirinden ayrı şekliyle kurmanız ise en ideal sigorta kullanım şekli olur.
2- Zaten paneller tam 12 voltluk olsalar reg.'den geçerek akü şarj voltajı olan 13.8-14.00 volta hiç gelemeyeceği için aküyü doldurumazlar, panel çıkışlarının 18-19 volt dc.'ler civarında olması çok normaldir.
3- İnvertere aküden olan bir bağlantıyı yaparken; inverter içinde (girişinde) cam sigorta hiç bulunmuyorsa inverter-akü arasında da inverter gücüyle orantılı (Max. watt.da çekeceği amper değeri kadar) bir sigortayı koymanız çok iyi olur.

* İnverterler ters akü kutup bağlantısında çoğunlukla da garanti kapsamıının dışında kalabileceğinden aküye bağlarken + (kırmızı kablonun) ve - (siyah kablonun) akü bağlantısının doğru kutuplarda yapılmasına çok dikkat edin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri