Solar panel tamiri

sdag

Üye
Arkadaslar elımde 10w panel var, montajlı yerınden düşmüş ve hücrelerin çevresinde bulunan (çerçeve gibi olan) gri yollarda kopma oluşmuş, bu yolları lehımle fln tamır etsem calısır mı? Bu yolların özel bi özelliği/durumu fln var mı? Şuan enerji vermiyor panel

Ekli dosyalar

• C47DBC70-972E-4AA2-BCCF-8C680397F38E.jpeg
    C47DBC70-972E-4AA2-BCCF-8C680397F38E.jpeg
    544.5 KB · Görüntüleme: 27
  • 47E4D1BD-E9F7-41EC-9AE9-07606B7D062B.jpeg
    47E4D1BD-E9F7-41EC-9AE9-07606B7D062B.jpeg
    572.7 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
O gri yollar kolay kolay kopmaz ama. Iyi bakmak lazim. Bu durumda gri yollar degilde kristal hücreler çatlamış olmasin. O hucrelerin hepsi birbirine seri ve cam gibidir. Seri hucrelerden bir tanesi bile çatlasa voltaj gecirmezer.

Bendede benzer durumda bir panel var 250 watt. Uygun bir zamanda ameliyat edip catlak hucreyi baypas edip ustunu camla izole etmeliyim.

Bndekı panel resımdekı halde, sızce tamır olur mu

Hucrelerde kirik varmi ? Varsa kac hucrede gorebiliyormusunuz? Bir iki hucrede kirik varsa tamir olur. Fazla ise ugrasmaya değmez.

Bakcam bırazdan, pekı kırık varsa ne yapılabılır kabaca bahseder mısınız

Ben şöyle yapmistim. 1 kez.

Darbe noktasi belli ve kirik hucreler gorunuyor ise ondeki panel camini zaten kirik oldugu icin tornavida ile kaldiriyorum. Kirik olan hucrenin bir alt ve bir üstten gelen iletkenleri tesbit ediyorum. En uygun noktadan mesela giristen alttan geleni kesip usttekine incw bir lehim atiyorum. Sonra bu mudahale yaptigim yere seffaf epoksi dokuyorum. En son panelin onune ayni buyuklukte cam kestirip kenarlarindan siyah epoksi silikonla cami yerleştirip panel etrafina ikinci bir aluminyum cerceve gecirip percinliyorum.

Amac kirik olan hucreyi atlayip kalan saglam hucreleri kullanabilmek.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri