Solar panel arkasında ki 4 çıkışın hangileri kullanılır

panelin arkasında çerçevesinde ayrılma zorlama kırılma sökülme tamir gibi belirtiler var mı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hayır o şekilde bir emare yok. Sadece yanlarda bulunan ve paneli profil sehpaya sabitlemeye yarayan kornej de sabitleme tırnaklarından bir tanesi kırık

Mantiken en yüksek voltaja baglanti saglamak gerekiyor.

Sonra yuk testi yukte bu panel akim verebiliyor ise sorun yoktur.

Dediğiniz gibi bağlantı yaptım Serkan bey. Dün güneşli bir saatte ( Ankara. ) Y ekseni ile 30 derece civarında bir açı yapacak şekilde güneşe doğrulttum ( tek başıma idim, hem boyut hem ağırlık nedeniyle daha fazla uğraşamadım). 6 Amper çekebildim aküye.Kanaatimce sorun yok. olsaydı da 100₺ ye kumar oynamış olacaktım :) atacaktım çöpe.

Arkadaşlar sonucu paylaşayım diye yazıyorum.

Panel 6 sütun, 10 satır halinde.
Dediğim gibi 4 çıkış ucu var. Solda sağa doğru çıkışları numaralandırdığımızı kabul edersek 1 ve 2 çıkışlar arasında potansiyel farkı sıfır. 2 ve 3 arasında 11,7,. 3 ve 4 arasında 11,7,,,, 1ve4 arasında ise 23,4 volt ölçtüm. Nasıl bağlantıysa , 11,7 volt alınan ara çıkışları neden koymuşlarsa anlamadım artık :))

Panel 6 sutun 10 satir 6x10=60 hucre demek. Buda ortalama 0.4 volt hucre gerilimi desek 24 volt cikis voltaji demektir.

1 ve 4 arasi 23 volt aldiginizi yazmistiniz. Bence bu paneli kullanirken bu iki terminal kullanılacak. Fakat 150 watt icin uygun bir klemens terminal yapisi olarak görmüyorum. Iyi siki bir baglanti yapmak gerek yoksa gevşek kalirsa isinmaya ve deforme olmaya meyilli bir klemens.
Dediğiniz gibi bağlantı yaptım Serkan bey. Dün güneşli bir saatte ( Ankara. ) Y ekseni ile 30 derece civarında bir açı yapacak şekilde güneşe doğrulttum ( tek başıma idim, hem boyut hem ağırlık nedeniyle daha fazla uğraşamadım). 6 Amper çekebildim aküye.Kanaatimce sorun yok. olsaydı da 100₺ ye kumar oynamış olacaktım :) atacaktım çöpe.

Peki arada sarj icin ne kullaniyorsunuz?

-Bağlantı terminalini daha sağlıklı hale nasıl getirebilirim ? Terminal kutusu olarak piyasa da satılır mı ?

-20 A şarj kontrol cihazı ile ( 1/10 kuralından hareketle ) elimde mevcut olan 60 ah kapasiteli 12 volt Mutlu marka sulu araç aküsü kullanıyorum.

-Bağlantı terminalini daha sağlıklı hale nasıl getirebilirim ? Terminal kutusu olarak piyasa da satılır mı ?

-20 A şarj kontrol cihazı ile ( 1/10 kuralından hareketle ) elimde mevcut olan 60 ah kapasiteli 12 volt Mutlu marka sulu araç aküsü kullanıyorum.

Ben vakti zamaninda yurt disindan getirtmistim. Asagidaki gorseldeki gibi bir urun.

Arada sarj kontrol var ise sorun yok. 60 amper saatlik bir aku 6 amper ile ideal sekilde sarj oluyor.

f-IP67-For-solar-panel-Wire-Connection.jpg_640x640.jpg

Arkadaşlarlar elimde 6 adet 275 watt Güneş panel 60 ah 12-24 volt şarz aleti 12 volt 200ah jel akü 2500 enventer 20+20 mt 6mm solar kablo var 24volt bağlantı yapmak istiyorum bağlantı şeması hakkında bilgisi olan var mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinizde kaç akü var?

Panel etiketini buraya eklermisiniz panel voltajı ve akımı nedir?

1 adet 1 ay sonra 1 adet daha eklemek istiyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190303-235142_n11com.jpg
    Screenshot_20190303-235142_n11com.jpg
    377.6 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn