Solar pane ile ilgili lütfen yardım

Eliccials

Üye
Öncelikle hayırlı aksamlar makine müh. 3. Sınıf öğrencisiyim basit bi proje yapmak istiyorum. Kısaca bahsedeyim. Bir sensör sistemi var uzaktan çalışan ve pil ile çalısıyor. Bunu güneş paneli ile çalıştırmam istendi benden. Boyutları muhtemelen 10mm(boy)5mm(genişlikte) çok küçük bi sistem.bu sistem için bir regülatör birde depolama aracı kullanıcam. Depolama için çıkışın 3v olma şartı var ondan dolayı şarj edilebilir 3v cıkışlı pilleri tercih edicem ve bunu o sisteme entegre edicem. Öncelikle elektrik bilgim çok çok düşük araştırdım kadarıyla bahsedebiliyorm. Umarım yardımcı olursunuz şimdideb teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/güneş-paneli-ile-şerit-led-yakmak.91233/

Merhaba.Bakın,forumumuzda solar panellerin kurulumu,seçimi,bu konuda dikkat edilecek tüm konularda,vb.yukarıdaki gibi yazılmış benzer epeyce de yazı mevcuttur.öncelikle solar sistemin çalıştıracağı devrenin veya tüketicinin watt gücü önemlidir,yukarıdaki şerid led seçiminde bu şierid ledin çekeceği amper*volt=güç miktarı gibi.En baştan bunu belirleyip panel kurulu gücünü,aküleri,reg.'ü,vb. hepsinin seçimini de tam buna göre yapmak durumundasınız. Daha sonra bu prototip solar sistemin kurulu gücü için düşünülen volt*amper=güç değerini ilk baştan (panel ve buna uyumlu pil seçimi şeklinde) tespit edin.

Güneş yokken gece kullanacağınız tüketici kaynağın gücü (watt) değeri olarak da,bu kurulu gücü hiç geçmeyen bir watt değerinde seçilmiş olmalıdır.Bu ilk önce de genellikle solar panelin/panellerin seçimi ile başlar veya tersten gidilip seçilen akü/pil amper-saat kapasite değerine göre bu regülatör,şotki diyot ve solar panel tersine olarak yine seçilebilir.Tüm seçilen bileşenler ayni pc toplanmasındaki gibi birbirleriyle tam uyumlu olmak zorundadır.

Depolamada 3 voltluk bir şarjlı pili kullanacaksanız eğer, uygulanacak şarj voltajı bundan biraz daha büyük olmalıdır,regülatör çıkışına girmeden de solar panelden çıkacak voltaj değeri regülatördekinden biraz daha yüksek olabilmelidir. Akü şarj voltajına gelene kadar kadar kademe kademe hep voltaj düşüşü olur.2 adet n,-cd şarjlı seri bağlı pille 2.4 volt dc.; 3a dedi ile 3.6 volt dc. bu depolama pili için bir ön kabulle düşünülebilir.Bu şarj voltajı nikel kadmiyum pillerde amper-saat kapasitesinin 1/10'u kadar olmalıdır tam nizami şartlarda,yani ayni kurşunlu akülerdeki olduğu gibidir.

Üstteki ve forumdaki diğer yazıları iyice inceleyin ve asıl takıldığınız noktalarda bunu tekrar foruma sormak için tekrar geri dönüş yapın.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öncelikle hayırlı aksamlar makine müh. 3. Sınıf öğrencisiyim basit bi proje yapmak istiyorum. Kısaca bahsedeyim. Bir sensör sistemi var uzaktan çalışan ve pil ile çalısıyor. Bunu güneş paneli ile çalıştırmam istendi benden. Boyutları muhtemelen 10mm(boy)5mm(genişlikte) çok küçük bi sistem.bu sistem için bir regülatör birde depolama aracı kullanıcam. Depolama için çıkışın 3v olma şartı var ondan dolayı şarj edilebilir 3v cıkışlı pilleri tercih edicem ve bunu o sisteme entegre edicem. Öncelikle elektrik bilgim çok çok düşük araştırdım kadarıyla bahsedebiliyorm. Umarım yardımcı olursunuz şimdideb teşekkürler...
ben bir pm gönderdim size

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri