Solar enerji soruları

Merhaba,
Güneş enerjisi ile saç kurutma makinası çalıştırmak mümkün mü? Yani bu enerjiyi devamlı biriktirerek gün içinde ara vermeden makinayı kullanmak mümkün mü? Bunun için nasıl bir bağlantı yapmam gerekir. Nasıl bir panel ve diğer diğer ekipmanları almalıyım? Amatör olarak bunu yapmak istiyorum. Elektrik ve elektronikten anlamam bu arada. Öğrenmek istediğim böyle birşey mümkün mü?Şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Saç kurutma makinasının 1,5-2 kw oldu-
ğunu sanıyorum.Ara vermeden çalıştırma-
yı düşünmek,çok ucuz bir çözüm olmaz.
Asgari,25-30000 ₺ lik bir düşünce.

Son düzenleme:
Saç kurutma makinasının 1,5-2 kw oldu-
ğunu sanıyorum.Ara vermeden çalıştırma-
yı düşünmek,çok ucuz bir çözüm olmaz.
Asgari,25-30000 ₺ lik bir düşünce.
Vayyyy. O kadar tutar mı? Ve bu bir makina için geçerli anladığım kadarı ile.

Takribi 40 metrekare kadar güneş paneli gerekmektedir.
40 metrekare mi? Bir makina için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yük = saç kurutma makinesi 2000w güç
güneş paneli : 275w maksimum değeridir. nominal gücü 200w verir.10 tane panel ihtiyaç.
panel boyutu 160 cm x 100cm

Güneş Paneli Telefunken 275 W 24V Polikristal adet fiyatı 850tl.
kablolama , 300tl
toplamda 9.000tl ile güneş olduğu sürece kullanabilirsin. (gün doğarken,güneş batarken güç azalır)

saç kurutma makinesini DC voltaj ile çalıştırabileceğin için inventör almaya gerek yok.

yük = saç kurutma makinesi 2000w güç
güneş paneli : 275w maksimum değeridir. nominal gücü 200w verir.10 tane panel ihtiyaç.
panel boyutu 160 cm x 100cm

Güneş Paneli Telefunken 275 W 24V Polikristal adet fiyatı 850tl.
kablolama , 300tl
toplamda 9.000tl ile güneş olduğu sürece kullanabilirsin. (gün doğarken,güneş batarken güç azalır)

saç kurutma makinesini DC voltaj ile çalıştırabileceğin için inventör almaya gerek yok.
Bu süper açıklayıcı cevap için çok teşekkür ederim öncelikle. Demek ki kurutma makinası yerine 680 wattlık başka bir hava pompası kullansam maliyet düşer. Tabii aynı gücü alabilir miyim bilmiyorum. Sitede resim paylaşmaya izin var mı bilmiyorum ama aşağıdaki resimdeki gibi bir makinadan bahsediyorum. Daha doğrusu illa sıcak hava üflemeye gerek yok. Kuvvetli hava üfleyen bir makina çalıştırabilsem yetecek bana. Bu makina 680 wattmış
upload_2018-4-26_8-32-44.png

O zaman şöyle yapmak mantıklı,
24v 400w bldc motor kullanıp çok iyi bir güç alabilirsin. 2 panel ile çözersin.
Bldc motorlar dc ile fakat sürücü devre ile çalışırlar. Motorun miline bağlayacsğın bir düZenek sana güzel hava verebilir

alt130.gif

buna benzer bir devre olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri