Solar enerji

ozkaya63

Üye
40 METRE 3 ÇİPLİ LED
3 ADET 100W GÜCÜNDE SOLAR PANEL
1 ADER SARJ KONTROL
1 ADET 12 V 100A AKÜ
ELİMDEKİ MALZEMELER BUNLAR.BU MALZEMELERİ KULLANARAK LEDİ AKŞAM 6 GİBİ YAKIP GECE 12 GİBİ SÖNDÜRECEK BİR SİSTEM KURMAM GEREKİYOR.BU KONUDA TEKNİK BİLGİSİ OLAN VARSA YARDIMCI OLABİLİR Mİ ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/güneş-paneli-ile-şerit-led-yakmak.91233/

Merhaba.

1- 40 metre 3 çipli şerid ledin 12 voltta çekeceği amper değerini ilk önce netten araştırıp hesaplamak gerekecektir.

2- 100 amper-saat 12 voltluk akünün tam şarjlıyken 100/ atıyorum bu şerit ledin çektiği akım 10 amperse eğer; teorik olarak 100/10 =10 saat, 20 amperse 100/20= 5 saat (Uygulamada biraz daha az saattir) kesintisiz olarak 40 mt. lik şerid ledi yakabileceği düşünülür. 3 çipli şerid ledin mt.'sinin ortalamada 1 amper çektiği (Chip marka ve cinsine göre bu değişebilir) düşünülürse ; 1 * 40 * 6 = 240 amper 6 saattte çekilir.

3- 40 mt. şerid led 12 voltla çalışacağı için bu solar sistemde 12 volt dc. olarak arada dc-dc dönüşüm yapmadan yakabilmek için 100 watt.'lık 3 panel (3 panelin paralel bağlanması bu 40 mt. şeridin günde 6 saat yakılmaı şartında yeterlidir, akünün 100 amper-saat seçilmiş olması bu durumda şeridin çekeceği akıma (güce) yetmez, en az 300 amper-h kapasiteye tamamlamak ve mutlaka bu 3 panelle kullanmak gerekir.

4- Şarj kontrol cihazı 12/24/36 volt dc gibi üniversal yapıda olanından seçilmişse eğer panelerin toplam akımından 3-4 kat daha fazla amper değerinde schottky (bariyer) diyodu amper değerinde seçilip paneller-regülatör arasına bu diyot bağlanır. (Gece aküden panele geri boşalma olmaması içindir.) Şarj akımı akü amperinin 1/10 u yani max. 10 amperi geçemez, voltajı zaten regülatör kendi içinden akü şarj voltajında sabit tutar.

5- Bu şekilde sağlıklı bir 12 volt dc. solar panel sistemi kurulmuş olur. Akü 3000 amper-h (2 adet paralel 150 A-h gibi) 12 volt olursa eğer 3. paneli de paralel bağlayıp en az 20 amper girişi olan şarj kontrol cihazı (Reg.) den önce sistemi oluşturursunuz. Her panel çıkışına ayrı ayrı yani 3 tane schottky diyot bağlayıp tek kollektör (Bir klemenste) ile bu panel akımlarını bu kablolarda birleştirip reg.den önce tek (Ana) bir kablo girişini reg. den önce yapmanız gerekir. Şerid led ve solar sistemin elektrik bağlantı şeması üstteki linkte mevcuttur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.40 metre ledi paraler bağladım ve toplam çıkış 30amper oluyor.Panelde aküyü sarj ediyor şarj kontrolde bunuda takip ettim akşam 6 da ledler otomatik olarak yandı ama saat 8 olduğunda söndü çok kısa bir zaman dilimi bu benim için.Sizin diğer yazılarınızı okudum araya diyot bağlamışsınız şuan ben bağlamadım bu yüzden mi erkenden akü desarj oldu ve ledler söndü?

Merhaba. Her panelden sonra schottky diyotu (Hızlı diyotu) mutlaka bağlamanız gerekirdi, aksi durumda elektrik üretiminin olmadığı saatlerde geri boşalma (Deşarj) durumu akülerden ters yönde mutlaka olmuştur. 30 amperlik 40 mt.'lik bu şerid led yüküyle 12 volt, 100 amperlik aküyle eğer tam şarjlı olsaydı 100/30 > Kayıplı yaklaşık olarak 3 saat yanması gerekiyordu. Ayni metredeki şerid ledle daha uzun süreler yanabilmesi 150 - 200 amper, 12 voltluk akülerle ve 3. 100 watt.'lık olan solar panelin de solar panelli sistemde devreye paralel olarak eklenmesiyle mümkündür.

* Panellerin mevsime göre ve bu gelen güneş ışığına göre en doğru açıda, en uygun konumda konumlandırılması da (Sabitlenmesi) elektrik üretimini biraz artırabilir, ayrıca panel cam yüzeyleri çok tozlu ve kirli olmamalı, her zaman temiz tutulmaya çalışılmalıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
1 METRE 3 ÇİPLİ ŞERİT LED SAATTE TEORİK OLARAK 14 WATT ÇEKER... 40 metre x 14wattx6 saat=3360watt....3360/12v=280Amper ......12v-280 Amper gibi günlük elektrik ihtiyacınız var......sanırım buda en az 2 adet 12v-150 amper akü ve bu aküleri dolduracak solar sistem anlamına geliyor...Sanırım 750Kw/ saat lik bir solar sisteme ihtiyacınız var....

1 METRE 3 ÇİPLİ ŞERİT LED SAATTE TEORİK OLARAK 14 WATT ÇEKER... 40 metre x 14wattx6 saat=3360watt....3360/12v=280Amper ......12v-280 Amper gibi günlük elektrik ihtiyacınız var......sanırım buda en az 2 adet 12v-150 amper akü ve bu aküleri dolduracak solar sistem anlamına geliyor...Sanırım 750Kw/ saat lik bir solar sisteme ihtiyacınız var....
hesaplarınız hatalı. öncelikle terminolojiniz yanlış, 750Kw/saat diye bir ifade toptan yanlış. "...saatte 14 watt çeker..." ifadesi de daha baştan yanlış.

bir kere siz, güç ile enerji kavramlarını karıştırıyorsunuz. Güç anlık değerdir ve harcanan enerji ise bu gücün zamanla çarpımına eşittir.

ilk mesajı bırakan zaten kullandığı ledleri deneyip metre başına çektiği akımı ölçmüş, daha ne diye teorik değerin farklı olduğunu söyleyip ona göre hesap yapıyorsunuz? Neyse, diyelim 40m şerit led toplamda 12V gerilim altında 30A çekiyorsa, harcanan toplam güç 360W demektir. Akü kapasitesi ise 12Vx100Ah=1200Wh imiş yani (idealde) 100A çekerseniz 1 saat dayanır demektir. 30A çekilmesi durumunda, akü tam dolabilmiş ise yaklaşık 3.3 saat dayanması beklenir ama hem tam dolup dolmadığını bilmiyoruz hem de akünün verimlilik durumundan haberdar değiliz, yani pratikte daha düşük süreler çıkması normaldir.
Bu arkadaşa öncelikle gerekli olan, (sistemi bu şekilde kullanacaksa) daha güçlü solar panelden çok, daha yüksek kapasiteli bir akü gibi duruyor. Ayrıca, solar panelin tam güçte enerji aktarabilmesi için açı ayarı da yapmış olması gerekir, hangi lokasyonda olduğuna (gün içinde kaç saat, hangi yoğunlukta güneşi gördüğüne), solar panelin tipine (dolayısıyla verimliliğine) bağlı olarak amacına ulaşmak için bazı ölçümleri yapıp tam hesabına göre malzeme almasında yarar var.

Her panel çıkışına ayrı ayrı yani 3 tane schottky diyot bağlayıp tek kollektör (Bir klemenste) ile bu panel akımlarını bu kablolarda birleştirip reg.den önce tek (Ana) bir kablo girişini reg. den önce yapmanız gerekir. Şerid led ve solar sistemin elektrik bağlantı şeması üstteki linkte mevcuttur. Kolay gelsin.
Solar şarj kontrol cihazlarının güneş yokken akülerin paneller üzerine deşarj olmalarını engellediğini düşünüyordum. Bu konuda net bilgi sahibi değilim. Siz deşarjı önlemek için shockly diyot kullanılması gerektiğini yazmışsınız şaşırdım gerçekten.

Panellerde bu tür by-pass diyotlar mevcuttur. Gece panel yönüne geri kaçma söz konusu değil. En azından ben bu şekilde, doğrudan solar şarj cihazına girerek kullanıyorum.
1624523870580.png

40 metre şerit led konusunda da bir kaç noktadan beslemek gerekir. Yoksa şerit üzerindeki besleme kanalı yüksek akıma dayanamaz. Şahsen şerit ledi en az iki parçaya bölüp birbiri ile eksi-artılarını seri bağlayıp dc12v yerine dc24v ile beslerdim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri