SOLAR ENERJİ AKTARIMI HAKK

keke__

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Forumda aradım ama böyle bir sorunun çözümüne nette de cevap bulamadım. 10kw lık bir solar santral kurulumunu on-grid inverterle(Şebeke enerjisini görmeden devreye girmeyen inverterler) yaptık. diyelim ki 8kw anlık elektrik üretimi var o anlık tüketim ise örnegin 4kw olsun.üretilen 4kw enerjinin hatta gittiğini ve bu enerjinin sayaca eklendiğini tespit ettik.sistem üç fazlıdır. tek yönde iletim yapan nasıl bir sistem kullanırsam bu sorunu çözerim.yük ise sabit değil.Kullanıcı 1.1 ile 8.6 kW arası güç çekiyor.yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar kendim sordum kendim cevapladım gibi olacak ama belki bu sorunu başka arkadaşlar yaşayabilir.Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.on-grid sistemlerde şebekeye enerji akışını engelleyen Anti-reflux divice var.bunların çalışma mantığı şöyle: cihazın çalışması için rstn gerilimleri ile birlikte akım trafosu baglanıyor ve çekilen güce göre sisteme elektrik enerjisi aktarılıyor eger enerji üretimi tüketiminden fazla ise solar panelleri açıkdevre konumuna alıyor.bu işlemlerin haberleşmesini ise RS485 protokolü üzerinden gerçekleştiriyor.benzer bir sorunu yaşayacak arkadaşlar olursa elimizden geleni yaparız.

Arkadaşlar kendim sordum kendim cevapladım gibi olacak ama belki bu sorunu başka arkadaşlar yaşayabilir.Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.on-grid sistemlerde şebekeye enerji akışını engelleyen Anti-reflux divice var.bunların çalışma mantığı şöyle: cihazın çalışması için rstn gerilimleri ile birlikte akım trafosu baglanıyor ve çekilen güce göre sisteme elektrik enerjisi aktarılıyor eger enerji üretimi tüketiminden fazla ise solar panelleri açıkdevre konumuna alıyor.bu işlemlerin haberleşmesini ise RS485 protokolü üzerinden gerçekleştiriyor.benzer bir sorunu yaşayacak arkadaşlar olursa elimizden geleni yaparız.

Size bir sorum olacaktı sakın keke standart bir evin ihtiyacını karşılayacak bir güneş enerjisi ile elektrik üretecek bir sistemin maliyeti nedir acaba. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

MERHABA ERAYKİRİMLİ,
BEN SOLAR PANEL ÜRETEN BİR FABRİKADA YENİ İŞE BAŞLADIM. ŞİRKET AYNI ZAMANDA KURULUMDA YAPIYOR.SORUNUZA CEVAP VEREBİLMEK İÇİN BANA BAZI VERİLER GEREKİYOR. BULUNDUGUNUZ BÖLGENİN KOORDİNATLARI(PVSOL DİYE BİR SOLAR SİMÜLASYON PROGRAMINDA TASARIM YAPIYORUZ), GÜNLÜK ORTALAMA ENERJİ İHTİYACI kWh CİNSİNDEN VB. AMA DİYELİM Kİ DEFAULT DEGERLER ÜZERİNDEN KONUŞACAK OLURSAK GÜNLÜK İHTİYACI 3kWh OLAN BİR EVİN ANAHTAR TESLİM ŞEKLİNDE KURULUMU 6000TL,5kWh İÇİN 8000TL GİBİ GİDERLERİ OLUR.FİRMAMIZ EV BAZINDA DEĞİL DAHA ÇOK BÜYÜK ÇAPTA KURULUM YAPIYOR. AMA DÜŞÜNÜRSEN SANA PANELLERİ UYGUN BİR ŞEKİLDE AYARLAYABİLİRİM.ALMAN MALI BOSCH HÜCRELER KULLANIYORUZ.
BİRDE ŞUNA DİKKAT ET DERİM HÜCRELERİN POLİKRİSTAL VE MONOKRİSTAL OLMASINA. BU ŞUNUN İÇİN ÖNEMLİ POLİKRİSTALLERİN VERİMİ DAHA DÜŞÜKTÜR.PANEL YÜZEYİ DALGALI İSE BU POLİKRİSTALDİR.

Cevap için çok teşekkür ederim konu ile ilgili sizinle irtibata gecicem

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri