Solar şarjlı ışık sensörlü 12V devre nasıl yapılır?

vedatkanka

Üye
Sevgili arkadaşlar, mesleğim elektrik-elektronik değil. Bu konu forumda açtığım ilk konudur. Fakat amatör olarak basit elektrik devrelerini kendim yapıyorum. Fakat şimdi aklımda yeni bir fikir var. Elbette bu fikrin hazır olarak satılanları var ama ben kendim yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Aklımdaki proje şu;
12V'luk 1,5W veya 2,5W'lık Solar panel ile 12V'luk bir bataryayı gün boyu şarj edip, hava karardığında karanlık-aydınlık (adını bilmiyorum) Sensörü ile hava karardığında, gündüz şarj olan bataryadaki enerjiyi kullanarak birkaç saatlik aydınlatma yapmak istiyorum. Kısaca güneşten yararlanıp bataryayı şarj edip, hava kararınca bu enerjiyi aydınlatmada kullanmak istiyorum.

Gereken malzemeler nelerdir? Yada projemde mantık hatası var mı? Böyle bir sistemi basit ve mümkün olan en hesaplı biçimde nasıl yapabilirim?

Örneğin;
- Solar panel özellikleri ne olmalıdır? (Kaç V? , Kaç W, Kaç A?)
- Şarj edilebilir akü, batarya veya pilin nitelikleri nasıl olmalıdır?
- Bu bataryayı şarj edebilmek için bir elektronik devre hazırlamam gerekir mi? Yada hazır şarj devreleri var mıdır?
- Aydınlatmada kullanacağım ampül flamen tipi mi? Yoksa LED'mi olmalı? Voltajı ne olmalı?
- Aydınlık-Karanlık sensörü nasıl olmalı?
- Bu projenin devre şeması nasıl olmalı?

Forumda buna benzer bir proje var mı, yok mu? Bilmiyorum. Varsa yapmam gereken değişiklikler nelerdir?

Yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden sizlere teşekkür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/güneş-paneli-ile-şerit-led-yakmak.91233/

Bu konu başlığında sözünü ettiğiniz proje örneğinin bir alt yapısı zaten hazır olarak vardır. Siz şerid ledi led armatürle değiştirip (İsterseniz şerid ledli yaparsınız örneğin) buna 12 voltta karanlıkta çalışan LDR elektronik devresinin (Akü kapasitesi seçiminde LDR devresini ve LED ampülün tüketimini birlikte düşünerek veya hesaplayarak) kendi çıkışını seri bağlı olarak asıl LED ampülü bu yakma devresine eklerseniz solar enerjiyle ve LDR'yle ile çalışan, gündüz şarj olup gece LDR sensörü ile LED armatürünü aküden otomatik yakan bir projeyi elde edeceksiniz.

Daha basit bir solar panelli LDR'li bahçe aydınlatması devre örneği Kendimiz Yapalım/TUBITAK/Bilim ve Teknik Dergisi'nin eski arşivi'nden girilip (2006 ağustos olması lazım) buradan da alınabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Mesajınızda geçen terimleri inceleyip biraz ders çalışayım. Devre şemasını kendim çizip, burada paylaşayım. Bakalım olacak mı?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/güneş-paneli-ile-şerit-led-yakmak.91233/

Bu konu başlığında sözünü ettiğiniz proje örneğinin bir alt yapısı zaten hazır olarak vardır. Siz şerid ledi led armatürle değiştirip (İsterseniz şerid ledli yaparsınız örneğin) buna 12 voltta karanlıkta çalışan LDR elektronik devresinin (Akü kapasitesi seçiminde LDR devresini ve LED ampülün tüketimini birlikte düşünerek veya hesaplayarak) kendi çıkışını seri bağlı olarak asıl LED ampülü bu yakma devresine eklerseniz solar enerjiyle ve LDR'yle ile çalışan, gündüz şarj olup gece LDR sensörü ile LED armatürünü aküden otomatik yakan bir projeyi elde edeceksiniz.

Daha basit bir solar panelli LDR'li bahçe aydınlatması devre örneği Kendimiz Yapalım/TUBITAK/Bilim ve Teknik Dergisi'nin eski arşivi'nden girilip (2006 ağustos olması lazım) buradan da alınabilir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri