Solar Şarj kontrol cihazları hakkında

Bir yorum ekleyeyim.

Mesela ,

Bir sistem kuracaksınız. Burada kurulumda kapasiteler bilinmeli ona göre seçimler yapılmalıdır. Burada bir sistem dizayn edilirken sondan başa doğru hareket etmek gerekir. Nasıl mı? İhtiyaç yük hesaplanır. Bu yüke göre inverter ve akü kapasitesi çıkarılır. Akü kapasitesine göre ŞARJ KONTROL ÜNİTESİ ve PANEL PARKI gücü çıkarılır.

Burada önemli olan akü kapasitesi bulunduktan sonra şarj kontrol ünitesi bu kapasiteye göre hesaplanmalıdır. Bu ne demek benim elimde 100 amper akü var ben fazla fazla 50 amper şarj kontrol ünitesi alayım 50 amper solar panel parkı kurayım dememek lazım. Akü kapasitesi 100 amper ise akü etiketindeki maksimum şarj akımını aşmamak kaydıyla bir şarj kontrol ünitesi seçmelisiniz. 1/10 u kabul edersek 10 amper şarj kontrol ünitesi uygundur. Sonrasında 10 amper verebilecek bir panel parkı yada gücü seçerseniz SOLAR PANEL , ŞARJ KONTROL ÜNİTESİ VE AKÜ birbirine uyumlu olmuş olur.

Diğer türlü benim bildiğim şarj kontrol ünitelerinin şu akımı geçme gibi bir ayarı yok bildiğim kadarıyla. Ve çıkışına takılan akünün kapasitesini bilmedikleri için 30 amperlik bir kontrol ünitesi girişinde yeterli panel gücü varsa bu akımı aküye uygulamaya çalışır. Siz 30 amper ile 100 amperklik bir aküyü şarj etmek isterseniz bu hızlı şarj olacaktır uygun olmayan akü bağlarsanız akü ömrünüz kısalacaktır.

kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akü panel uyumu iyi yapılması en önemli konu.
PWM ile MPPT arasında büyük güçlerden bahsetmiyor isek çok büyük bir fark olmaz. MPPT panelin en verimli akım voltaj noktasını yakalamaya çalısır. Panelden 1 A çekerken panel voltajı atıyorum 33 Volt yani panel 33W bassın. MPPT oyle bir akım noktası arar ki, voltaj akım çarpımını 33 W tan daha fazla olan yeri bulmaya çalışır. Atıyorum 0.925 A çeker ama voltaj 36 v olur mesela buda 33.3W yapar. Dediğim gibi küçük giçlerde çok büyük fark yaratmaz.
PWM'e göre maliyeti fazladır. Kar zarar, MPPT yerine fazladan bir panel, veya yer yoksa MPPT kullanmak .... vesaire bunlar göz önünde bulundurulup optimum seçim yapılır.

0.925 A çeker ama voltaj 36 v olur mesela buda 33.3W yapar. Hocam peki 24v aküyü 36vdc ile şarj ederken aküyü zorlamaz mı ?

Bir yorum ekleyeyim.

Mesela ,

Bir sistem kuracaksınız. Burada kurulumda kapasiteler bilinmeli ona göre seçimler yapılmalıdır. Burada bir sistem dizayn edilirken sondan başa doğru hareket etmek gerekir. Nasıl mı? İhtiyaç yük hesaplanır. Bu yüke göre inverter ve akü kapasitesi çıkarılır. Akü kapasitesine göre ŞARJ KONTROL ÜNİTESİ ve PANEL PARKI gücü çıkarılır.

Burada önemli olan akü kapasitesi bulunduktan sonra şarj kontrol ünitesi bu kapasiteye göre hesaplanmalıdır. Bu ne demek benim elimde 100 amper akü var ben fazla fazla 50 amper şarj kontrol ünitesi alayım 50 amper solar panel parkı kurayım dememek lazım. Akü kapasitesi 100 amper ise akü etiketindeki maksimum şarj akımını aşmamak kaydıyla bir şarj kontrol ünitesi seçmelisiniz. 1/10 u kabul edersek 10 amper şarj kontrol ünitesi uygundur. Sonrasında 10 amper verebilecek bir panel parkı yada gücü seçerseniz SOLAR PANEL , ŞARJ KONTROL ÜNİTESİ VE AKÜ birbirine uyumlu olmuş olur.

Diğer türlü benim bildiğim şarj kontrol ünitelerinin şu akımı geçme gibi bir ayarı yok bildiğim kadarıyla. Ve çıkışına takılan akünün kapasitesini bilmedikleri için 30 amperlik bir kontrol ünitesi girişinde yeterli panel gücü varsa bu akımı aküye uygulamaya çalışır. Siz 30 amper ile 100 amperklik bir aküyü şarj etmek isterseniz bu hızlı şarj olacaktır uygun olmayan akü bağlarsanız akü ömrünüz kısalacaktır.

kolay gelsin.

Serkan hocam örnek vermek isterim bu konu ile ilgili şuan ben elimde olan malzemelerle prototip bir solar sistem kurdum evime 130w perlight panel - 20a pwm şarj kontol 300w modifiye sin. inverter ve tüm bunlara 38 ah orbus jel akü bağlı :)
Sistemi evimin lambalarına bağladım ve dün akşam saat 17 den 23 e kadar max. 5 adet 14.5w led ampül çalıştırdı ve sonrasında inverter düşük akü voltajından devre dışı kaldı. Bu öğlen gözlemledim (panel güneşte) akü gerilimi 12.5vdc pv den çekilen akım 6.5 - akü gerilimi 14vdc lere (şarj gerilimi) amper 2.5 civarında gezmeye başlıyor buda sanırım tampon şarj modu. Şimdi bu fazla 1/10 kıyasla aküye gönderilen fazla akım şarj kontrol ve panelin büyük olmasından mı ?

Yine forumda sayın @binbaşı ustamızın yazdığı bir yazıda şu şekilde.

Ah saat değeri 90Ah olan bir akü için, önce bunun 5'te biri kadar değerde sabit akım verilir (18A). Akü dolmaya başlar. Akü üzerinde görülen gerilim 14.5 - 15V arasında bir değere (biz 14.5V diyelim) geldiğinde ise sabit akım modundan (constant current) çıkılır ve sabit gerilim (constant voltage) moduna geçilir. Bu gerilim 14.5V'dur. Bu gerilim sabit tutulduğu için artık akünün şarj edildiği akım kendiliğinden düşmeye başlar.

Ama bu yazı mppt için yazılmışta olabilir orasını tam hatırlayamıyorum.

Saygılarımla Dinçer

@serkan_48

Ekli dosyalar

• IMG_7606.JPG
    IMG_7606.JPG
    184.7 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_7600.JPG
    IMG_7600.JPG
    447.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_7602.JPG
    IMG_7602.JPG
    394.6 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_7605.JPG
    IMG_7605.JPG
    191.1 KB · Görüntüleme: 17
130 watt ÷ 18 volt = 7.2 amper yapar.

Gunduz 6 amper akuyu şarj etmeniz panel ve sarj regulatorunuzun bu gucu kaldırmasından dolayı. Yani panel ve regulatorunuz idealde 7.2 ampere kadqr cikabilir. 6.5 amperle sarj etmeniz normal.

Akunuzu ele alirsak akunuzun uzerindeki etiket bilgisini iletirseniz 6.5 amper sarj akimi uygunmu degilmi gorebiliriz. 38 amper aku 3.8 amper ile sarj edilmesi uygun olsada daha yuksek akimlarla hizli sarj olabilir. Bu akülerin uzerinde yazabilir yada datasheet sayfasinda yazabilir.

Aku doldukca sarjin azalmasida normal aku voltaji sarj voltajina yaklastikca aku ic direnci yukselecek potansiyel fark esitlendikce sarj akimi dogal olarak düşecektir.

Gunduz 6 amper akuyu şarj etmeniz panel ve sarj regulatorunuzun bu gucu kaldırmasından dolayı. Yani panel ve regulatorunuz idealde 7.2 ampere kadqr cikabilir. 6.5 amperle sarj etmeniz normal.

Akunuzu ele alirsak akunuzun uzerindeki etiket bilgisini iletirseniz 6.5 amper sarj akimi uygunmu degilmi gorebiliriz. 38 amper aku 3.8 amper ile sarj edilmesi uygun olsada daha yuksek akimlarla hizli sarj olabilir. Bu akülerin uzerinde yazabilir yada datasheet sayfasinda yazabilir.

Aku doldukca sarjin azalmasida normal aku voltaji sarj voltajina yaklastikca aku ic direnci yukselecek potansiyel fark esitlendikce sarj akimi dogal olarak düşecektir.

bu orbus sanırım dandik bir marka akü ile ilgili hiç bir datasheet bulamadım akü üzerinde eski çektiğim resimlerden birinde amper olarak sadece şu değer var "maximum initial current: less than 15.2A (maksimum başlangıç akımı : 15.2A den az)"
Bunun haricinde akü gerilim değeri ve şarj gerilim değeri vdc bilgileri var başka birşey yok :(

0.925 A çeker ama voltaj 36 v olur mesela buda 33.3W yapar. Hocam peki 24v aküyü 36vdc ile şarj ederken aküyü zorlamaz mı ?
36 voltta cıkan panel voltajı olur, bu direk aküye gitmez,
çekilen akımı düşürmek için zaten mppt aküye verdiğiniz voltajı azaltır. Böylece panelin daha fazla enerji ürebilmesini sağlar. Yani panelden cekilen akımı azaltarak, panel voltajının yükselmesini sağlayarak paneli daha verimli kılar.

130 watt panel, 100 watt verimle 6-7 saat enerji verse, 700 watt.saat alırsınız panelden.

akünüz 12x35=420 , verimide katarsak işin içine anca 350watt. Yani aynı aküden bir taneye daha ihtiyaç var. Böylece hem aküyü fazla akımla zorlamaz, hemde paneli verimli kullanırsınız.

Son düzenleme:
otomatik olarak akımı ayarlayabilmesi için akü kapasitesini bilmesi lazım.
Kaç AH luk akü takılı olduğunu.

Katılmakla beraber eksiktir. Aküyü korumak için değildir sadece. Voltajı ayarlar, aküye birim zamanda verilmesi gereken enerjiyi ayarlar.
18 volt 2 A güneş paneliniz var diyelim, 36 Wat enerji alabilirsiniz. Diyelim akünüzde 60 Ah luk olsun.
Aküye güvenli şekilde 6A verebilirsiniz. Eğer sadece akım koruma işini yapan şarj aleti olursa aküye güvenli olduğu halde panelin akımı 2A oldugu için daha fazla akım veremezsiniz. Ama şarj regülatoru gelen enerjiyi uygun voltaja indirip (Mesela panel voltajı 18V panel akımı 2A regulator bunu , 12 volt 3A yapabilir)aküye giden akımı artırabilir. Yani aküyü 12 volt 2A yerine 12 Volt 3A le şarj edebilir.

Toyer ustam merhabalar "otomatik olarak akımı ayarlayabilmesi için akü kapasitesini bilmesi lazım. " yazmışsınız. Akıllı inverterler (1KVA-5KVA İnvertörler/Dahili MPPT) kullanım klavuzunu incelerken ayar menüsünde maximum şarj akımını ayarlayabileceğimiz bir seçenek var. Ürün modeline göre bellirli şarj akımları mevcut. Bu ayara sahip cihazlarda akü kapasite seçiminde daha esnek olabiliyormuyuz ?

Saygılarımla Dİnçer
Adsız.jpg

Adsız2.png

Son düzenleme:

Gündüz 6 amper ile şarj etmesi panel gücü ve şarj kontrolun kapasitesinden kaynaklı evet ve bu şarj akımı pwm şarj kontrolde bunu öğrendik. Peki mppt de bu şarj akımı değişiyormu ? Mppt şarj kontrole sahip olduğumuzda hangi kriterlere göre panel akü seçimi yapmalıyız ?

SAYGILARIMLA

Serkan ustam merhaba iyi akşamlar şöyle bir şey var şimdi aküyü 1/10 oranda şarj edebilecek sistem kurmak gerekiyor bu tamam. ama şimdi ben güneş ile hem akümü şarj edeceğim hemde bilgisayar, tv vs. kullacağım için bunlarda ekstra yük olacak. Bu sefer panelden akü için hesapladığımız 1/10 akım yüklere gidecek akü dolumuna akım kalmayacak. Bu doğrumu ? Eğer doğru ise o zaman gün içersinde kullanılacak cihazların güçleri de hesaba katılması gerekiyor mu ? Burada nasıl bir yol izlenmeli ?

Saygılarımla Dinçer

Dostum kısa kısa değineyim.

PWM ile MPPT hakkında bende daha önce konu açmıştım. Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim. MPPT tekniği ile şarj daha verimli olup panel akım gerilim eğrisini inceleyip en fazla verim alınan noktada şarj etmek anlamına geliyor. Buna göre bakarsak pwm ile mppt arasında fark var. Bu fark ne zaman ortaya çıkar akü kapasiteniz panel kapasitenizden büyük ise fark oluşturur. Daha verimli şarj yapacaktır. Ama panel parkınız akü kapasitenizden büyük ise pwm de olsa mppt de olsa sizin için fark oluşturmayacaktır.

ikinci sorunuza gelirsek ,

1/10 u konusunda evet tavsiye edilen şarj yöntemi budur ancak gelişen teknoloji ve aküler ile artık bu kapasitenin üzerine çıkılabiliyor. Bu nedir 1/5 yada 1/3 ü kapasitede ilk şarj yapılabiliyor. Bunun ne faydası var siz yine panel ve akü parkını 1/5 yada 1/3 ü olarak hesaplarsınız ancak gündüz bu sistemden kullanımınız oluştuğunda sistemi paneller beslerse aküye kalan akım bölünecek ve şarj oranınız 1/8 yada 1/10 a düşebilir.

Mesela aşağıdaki akü etiketine bakarsanız initial current akü kapasitesine oranlayın bakalım ne çıkacak.

Solar-Street-Light-Lead-Acid-Battery.jpg

Dostum kısa kısa değineyim.

PWM ile MPPT hakkında bende daha önce konu açmıştım. Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim. MPPT tekniği ile şarj daha verimli olup panel akım gerilim eğrisini inceleyip en fazla verim alınan noktada şarj etmek anlamına geliyor. Buna göre bakarsak pwm ile mppt arasında fark var. Bu fark ne zaman ortaya çıkar akü kapasiteniz panel kapasitenizden büyük ise fark oluşturur. Daha verimli şarj yapacaktır. Ama panel parkınız akü kapasitenizden büyük ise pwm de olsa mppt de olsa sizin için fark oluşturmayacaktır.

ikinci sorunuza gelirsek ,

1/10 u konusunda evet tavsiye edilen şarj yöntemi budur ancak gelişen teknoloji ve aküler ile artık bu kapasitenin üzerine çıkılabiliyor. Bu nedir 1/5 yada 1/3 ü kapasitede ilk şarj yapılabiliyor. Bunun ne faydası var siz yine panel ve akü parkını 1/5 yada 1/3 ü olarak hesaplarsınız ancak gündüz bu sistemden kullanımınız oluştuğunda sistemi paneller beslerse aküye kalan akım bölünecek ve şarj oranınız 1/8 yada 1/10 a düşebilir.

Mesela aşağıdaki akü etiketine bakarsanız initial current akü kapasitesine oranlayın bakalım ne çıkacak.

Solar-Street-Light-Lead-Acid-Battery.jpg

Ustam öncelikle alakanız için teşekkür ederim.

Endişeniz olmasın bu konu ile ilgili bir çok yazınızı okuyorum okumaktayım :) Ben dediğiz gibi "MPPT tekniği ile şarj daha verimli olup panel akım gerilim eğrisini inceleyip en fazla verim alınan noktada şarj etmek anlamına geliyor. " işte tam o noktadaki şarj detayını merak ediyorum. Gerilim ne oluyor amper ne oluyor, panelden mptt şarj kontrole giren gerilim/amper değeri nedir ? Şarj kontrolden aküye geçen gerilim/amper değeri nedir ?

şimdi elimizde 12v 150ah akümüz var bunun;

1/10 u 15A , 1/5 i 30A, 1/3 ü 50A yapar bu oranlamaya göre en fazla 1/5 i kadar şarj akımı verebiliriz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri