Solüsyon Hazırlama Sistemi - Tez Projesi

Katılım
14 Eki 2009
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
33
Değerli arkadaşlarım,

Aşağıda yazacağım otomatik solüsyon hazırlama sistemi hakkında yardım istiyorum. İlgilenen ve cevap yazan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.


Solüsyon için iki farklı sıvı bulunmaktadır. Sıvılar tek bir pompa ve pompa ile birlikte çalışman herbir sıvı tankına ait valfin açılması ile karıştırıcı tankına aktarılmaktadır. Belli bir süre karıştırma işlemi sonrasında çıkış valfi ile solüsyon karıştırıcı tankından alınmaktadır. Sistemin çalışması söyle olacaktır.

--Sistem start butununa basılması ile çalışacaktır.
--Start ile birlikte pompaya ait M1 motoru çalışmaktadır.
--M1 motoru çalıştıktan 30 sn. sonra Valf1 devreye girmekte ve 2 dk süre ile 1.sıvı, karıştırıcı tankına aktarılmaktadır.
--1.sıvının aktarımı bittikten sonra Valf 2 devreye girmekte ve 3 dk süre ile 2.sıvı karıştırıcı tankına aktarılmaktadır.
--2.sıvının aktarımı bittikten sonra pompaya ait M1 motoru durmaktadır.
--M1 motoru durduktan 1 dk. sonra karıştırıcıya ait M2 motoru devreye girmekte ve 10 dk süre ile 2.sıvının karıştırma işlemi gerçekleştirilmektedir.
--Karıştırma işlemi bittikten sonra Valf 3 devreye girmekte ve karışım karıştırıcı tankından tahliye edilmektedir.
--5 dk süren tahliye işlemi bittikten sonra sistem durmaktadır...

Mevcut sistemin güç devresini çiziniz.


Arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim...
Saygılarımla...
 
sn.bulgurcuoglu

sistem gayet basit şimdi biz bu devreyi yaparsak size faydasından çok zararı dokunur emin olun siz önce kendiniz belli bir noktaya kadar gelin takıldığınız yerde sorun o zaman sizin için çok daha verilim olacaktır.

fikir vermesi açısından şöyle yapın;

sistemi önce bir kağıt üzerinden tasarlayın 1.tankı 2.tankı çizin tankların çıkışına valfleri koyun, sonra karıştırcı sistemi çizin buradaki motorları cizin m1,m2 ve ana karıştırının çıkış valfini koyun ve bunları sırasıyla isimlendirin daha sonra işlem sırasına göre devreyi tasarlamaya başlayın kendinize güvenin yapıcaksınız..

kolay gelsin
 
ya arkadaşlar yeni konu açmak istiyorum ama beceremedim. hangi menuden yapııyor yardımcı olurmusunuz
 
sistemi plc mi yoksa kontaktörlü devre ile mi kurman gerekiyor.
 
sana bunu yapabılırım ama fıkır edınmen acısından sunu soylıyeyım mersın edu otomasyon bolumunde bu soru fınal sorusuydu netten mersın unıv uzaktan egıtıme gırersen bulabılırsın olmadı bulamadın ben yrd ederım tez ısı zordur arkadasım ama sende hanı yapmaya calısmalısın ıyı calısmalar sana.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,680
Mesajlar
904,587
Kullanıcılar
447,478
Son üye
anka6769

Yeni konular

Geri
Üst