sokak aydınlatma kablo kesiti

dostum çek 4*10 nyy kablo yu ver direk başına bir faz , hem daha sonradan gece gündüz yaparsın 2 kontaktör koyarak , tasarrufta sağlamış olursun , ömürlük bir sisten , direk içlerinede 2*2,5 nyy kullandınmı yeter , tabi mevcut duruma göre faz dağılımını yaparsın ..........

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba 15 km bir yol aydınlatması yapacağım. yol boyunca tek konsol 250w karşılıklı direklerde aydınlatma olacak kablo kesiti, trafo seçimi nasıl yapabilirim örnek projesi olan varmıdır. kaç mt arayla trafo tesisine ihtiyacımız olur. ne tip trafo kullanılır

Bu tip projelerde,2 seçenek vardır.
1-Sistemi,220 / 380 v olarak düşünüp,trafolar arasını 1 km olarak planlamak,
2-Sistemi,580 / 1000 v olarak düşünüp,trafolar arasını 2-2,5 km olarak planlamak.
2. seçeneğin düşünülmesi halinde,her direğin dibinde 580 / 220 v ,500 VA trafo konması
gerekir.
250 w sodyum buharlı ampul kullanılması halinde,direk aralarının max. 50 mt,direk boyları-
nın 11 mt. olması ( net ),hesaplama sonucu ulaşacağınız rakamlar olacaktır.
Trafo güçleriniz,bu varsayımlara göre şekillenecektir.
Kablo kesitlerinin uygun çıkması için,her armatür içerisinde,uygun değerde kondansatör
kullanılmalıdır.
Trafo sayısını ve kablo kesitleri düşük tutmak için,2. seçeneğin uygulanması daha uygun-
dur.

Son düzenleme:
bir direkte 4 armatür varsa o direği nasıl beslemem gerekir r-s-t-r olarak mı?

bir direkte 4 lamba varsa o direği nasıl beslemem lazım r-s-t-r olarak mı?

Yok hayır, eğer direkte 4 adet sokak aydınlatma armatürü var ise sen bunların 4 tanesini direk fazı dediğimiz yani R-S-T fazlarından hariç, direk aydınlatma fazından beslemelisin...

kolay gelsin iyi çalışmalar.

Yok hayır, eğer direkte 4 adet sokak aydınlatma armatürü var ise sen bunların 4 tanesini direk fazı dediğimiz yani R-S-T fazlarından hariç, direk aydınlatma fazından beslemelisin...

kolay gelsin iyi çalışmalar.

arkadasımız aydınlatma direğinden bahsediyor havai şebekeden değil zannedersem... onun beslemesinide dediğiniz gibi yapabilirsiniz tabi...

Excelde hazırladığım kesit hesabı tablosunda faz kesiti,nötr kesiti,direkler arası metraj,lamba gücü değişkenlerini istediğin gibi değiştirip neticeyle mukayese ederek en uygun çözümü bulabilirsin. Aydınlatma sisteminin kendine ait trafosu var ise %e<5 olacaktır. Hesap mantığını anlayabilmen için birde çizim koydum. Anlamadığın bir şey olursa sorabilirsin kolay gelsin...
Not:Lamba gücüne balast kaybıda eklenmiştir.

EXCELL de yaptığınız hesaplama yanlış olduğu kanaatindeyim, Çünkü yüklere göre kesitler doğru çarpılmamış.. Şöyleki; yükler arttıkça kesitleriniz küçülmüş .. dolayısıyla işlem hatalı..

Binlerce km'den Herkese selamlar :)
Sn. Analizör ve Sn. AvcıKaplan,
Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Henüz yeni inceledim bu konuyu, benimde böyle bir iş başıma gelince, 2 gündür tablolarınız üzerinde kafa yoruyorum ve bu soruna benzer benimde bir sorunum var :)
29, 29, 54 adet olmak üzere 3 tane hattım var, ama kendi içerisinde de birbirinden farklı bağlantılar alınmış.
Elimde bununla ilgili herhangi bir çizim veya detay bulunmadığından, sizin tablolar üzerine mantığı oturttum, fakat tablodaki mantık sanırım tek sıra üzerine hesaplanmış. Ama bizim saha, arazinin kod farkından dolayı, karmaşık bir yapıya bürünmüş. Ekte sahaya ait dağılımı gösteren bir tek hat hazırladım ve ekledim.
Ekte ki çizime göre yine aynı tablo geçerli mi.? yoksa, çizimde ki mantık mı doğru.?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Not: dwg dosyasını ekleyemiyorum, asıl sorunumu oradan izah edebilmiştim ama eklenmiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Direk Aydınlatma.xls
    162.5 KB · Görüntüleme: 92
1608588360319137912374.jpg

Benim bir sorum vardı; yari gece uygulamasi yapılan yerlerde neden 2 tane sokak fazı kullanılıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri