soft starter iki faz kontrol

wolf_15

Üye
soft starter bağlayacağım fakat fazın biri direk motora gidiyor motora bir fazın sürekli gitmesi motora zarar verirmi?soft starter iki fazı kontrol ediyor girişine kontaktör bağlamalıyım mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tek fazın sürekli gitmesi motorun dengesiz çalışmasına neden olur.

Evet Wolf_15 girişine ya da çıkışına kontaktör bağlaman gerekir.

motora tek faz sürekli gitmesi motora hiç zarar vermez.
40 senedir çalışan vinçlerde iki kontaklı kontaktör kulanılmış orta faz direk motorlara bağlanmiş.
sadece ana kontaktör üç kontaklı ve üç fazı kontrol eder.

1 fazın sürekli motora gitmesi motor için bir sıkıntı olmaz fakat güvenlik açısından ve motoru sökmek için elektrikçi için sıkıntı olabilir.

Soft starterli kalkışta dengesizlik olur normal hızda yada kontaktörle kalkışta sorun olmaz.

motora tek faz sürekli gitmesi motora hiç zarar vermez.
40 senedir çalışan vinçlerde iki kontaklı kontaktör kulanılmış orta faz direk motorlara bağlanmiş.
sadece ana kontaktör üç kontaklı ve üç fazı kontrol eder.
bizim meslekte en önemli konu önce can güvenliğidir. bir çok meslekte hataları bir çok kez yapabilirsiniz ama bizim meslekte sadece bir kere yapabilirsiniz. 40 yıl önce yapılan bi yanlış örnek olarak verilmemelidir diye düşünüyorum. slm.

bizim meslekte en önemli konu önce can güvenliğidir. bir çok meslekte hataları bir çok kez yapabilirsiniz ama bizim meslekte sadece bir kere yapabilirsiniz. 40 yıl önce yapılan bi yanlış örnek olarak verilmemelidir diye düşünüyorum. slm.
40 senedir çalıştığını sorun olmadığını belirtmek istemiştim.
bu proje uluslar arası standartlara uygun onaylı projedir.
iş güvenliği açısından ise sakınca yoktur ben araştırdm bulamadım.
arıza nedeni ile çalışacak kışiler bakımından sakıncalı diyorsan Elektrik varken elektrik devresi üzerinde çalışma yapılamaz.
iş güvenliği nedeni ve iç tesisat yönetmenliğine göre.

sayın ahnur yaşınıza ve deneyimlerinize saygım sonsuz. biz burada sadece doğruları bulmaya bizlerden daha tecrübeli meslektaşlarımızdan yeni bilgiler öğrenmek için burdayız. ben tabiiki güvenlik açısından söyledim. yoksa motorun çalışmasını etkilemez.sizin söylediğiniz doğru tabiiki enerji altında çalışma yapmak sakıncalı ve yanlıştır ama bazende mecburen çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. bu durum her meslektaşımızın karşılaştığı durumdur. selamlar. kolay gelsin.

Güvenlik üst seviyede olacaksa kontaktör konulmalıdır. Bunun da lamı cimi yoktur. Tabiki herkesin tecrübesine ve yaşına hürmetimiz var ama siyah siyahtır. Beyaz ise sadece beyaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri