soft starter bağlantı ve çalıştırma

yb54

Üye
11kW blower mmotorunu çalıştırmak için 15kW soft stater bağlamak istiyorum. marka siemens olacak. yanlız soft stater den önce
kontaktör bağlamalımıyım. eğer bağlarsam, soft stater le beraber start-stop etsem doğru
düzgün çalıştırmış olurmuyum? yada bağlantı ve çalıştırma sırası ile ilgili bilgi verirmisiniz.?:confused:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konuyu otomasyon yada otomatik kumanda gölümüne açsaydın daha iyi olurdu...

Benzer bir uygulama yapmıştım. Kontaktör çekiyor ve 2 sn sonra starterin In girişine sinyal geliyor...

Ekli dosyalar

• starter1.jpg
    starter1.jpg
    33.7 KB · Görüntüleme: 1,575
Softstarterdan önce kontaktör bağlamana gerek yok(dahili bypass olan tipler için) sadece motor korumak için termik ve sigorta bağlaman yeterli olur, softstaterin üzerinde A1 kumanda ucu ortak uçtur(+) bu ortak uç seçtiğin modele göre 24V veya 220V olabiliyor, burdan bir anahtar , PLC çıkışı, yada kumanda devrenle softstaterin start girişine start-stop kumandası verebilirsin, aşağıda pdf dosyaları(Sayfa: 35/38) mevcut
http://support.automation.siemens.com/WW/skm/frameset.asp?url=%2FWW%2Fllisapi%2Edll%2F26378636%3Ffunc%3Dll%26objId%3D26378636%26objaction%3Dcsopen%26skm%3D1%26siteid%3Dcseus%26lang%3Den%26query%3D3RW30%26ehbid%3Dhtml%255F76%252Fehb%252F26378636%252Ehtm%26nodeid%3D26378623&Query=3RW30&SearchArea=alle&id=26378636&F11Marker=true&siteid=cseus&query2=&modelled=&lang=en
http://support.automation.siemens.com/WW/skm/frameset.asp?url=%2FWW%2Fllisapi.dll%2F35681831%3Ffunc%3Dll%26objId%3D35681831%26objaction%3Dcsopen%26skm%3D1%26siteid%3Dcseus%26lang%3Den&Query=3RW30&SearchArea=alle&id=35681831&F11Marker=true&siteid=cseus&query2=&modelled=&lang=en

Son düzenleme:
kontaktör bağlamak isteme sebebim, soft starterin yapısı ile ilgili; cihaz'ın iç şemasına bakıldığında orta uçta bağlantıyı kesecek, elektronik yada mekenik ekipman bulunmadığı, yani orta uçun direk bağlı olduğu görülüyor, starter stop da iken bile fazın biri motora gidiyor. buda bana göre bir risktir ve devreye kontaktör bağlamaz zorunluluktur. çalıştırmaya gelince kontaktörden 2 sn sonra soft startere start verdim diyelim. beki stop ederken zaman olmasa kontaktörün kontakları, motor voltajı %30 seviyelerine düşmeden yükteyken ayıracağı için arktan zamanla zarar görmezmi? stop ederkende, önce starteri stop edip, sonra kontaktörü bıraktırmam gerekir mi? yardımlarınız için teşekkürler.

softstarda by-pass kontaktörü kullanma amacı softstarın ömrünü uzatmak içindir ;motor kalkış yaptıktan sonra softstar kendini devre dışı bırakır ve motora giden yük kontaktör üstünden geçer softstar kontakları aşınmaz vede yıpranmaz bazı modellerde by-pass kontaktörü softstar içindedir

Ekli dosyalar

• bypass kontaktörü.JPG
    bypass kontaktörü.JPG
    86.7 KB · Görüntüleme: 1,413
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Evet Şekil-1 de 1 faz direk motora gidiyor, diğer 2 faz tristörlerle kontrol edilmiş, bunun içinde Şekil-2 deki baglantıyı yapınız diye göstermiş burada Q21 kontaktörü opsiyonel olarak sunulmuş ve bunu kontrol eden sofstarterin üzerindeki 13-14 nolu NO uç.
Bu çıkış softstarter start aldıktan sonra otomatik olarak(dahili) Q21 i çektiridiği için ark yapma diye bir sorundan bahsetmiyor. Q21'i duruş rampası bitmeden bırakmıyor anladığım kadarıyla
Q21 için 3RT serisi kontaktörleri tavsiye etmiş(sayfa:29/38)...

kontaktör bağlamak isteme sebebim, soft starterin yapısı ile ilgili; cihaz'ın iç şemasına bakıldığında orta uçta bağlantıyı kesecek, elektronik yada mekenik ekipman bulunmadığı, yani orta uçun direk bağlı olduğu görülüyor, starter stop da iken bile fazın biri motora gidiyor. buda bana göre bir risktir ve devreye kontaktör bağlamaz zorunluluktur. çalıştırmaya gelince kontaktörden 2 sn sonra soft startere start verdim diyelim. beki stop ederken zaman olmasa kontaktörün kontakları, motor voltajı %30 seviyelerine düşmeden yükteyken ayıracağı için arktan zamanla zarar görmezmi? stop ederkende, önce starteri stop edip, sonra kontaktörü bıraktırmam gerekir mi? yardımlarınız için teşekkürler.

orta uç dahil diğer uçlardada cihaz boştayken faz görülür. softun çıkışına kontaktörü bağlayın. start stop mühürlemeli kontaktöre gelsin. Zaman rölesinide kontaktörün normalde açığına bağlayın. zaman rölesinin normalde açığınıda soft-startın start klemensıne bağlayın. zaman rölesinin normalde kapalısınıda soft startın stop klemensıne baglayın.
starta bastık dıyelım kontaktor devreye gırdı bununla beraber 3 sn snr zaman rölesi devreye gırer normalde açık olan kontagını kapatır soft startın start klemensını kapalı yapar ve soft devreye gırer.
durdurmak ıcınde kontaktorun stop butununa basalım kontaktor devreden cıkar ve zaman rolesı eskı halıne gelır. softun stop klemensıne baglı olan normalde açık kontağını kapatır ve soft stop eder.
gelelim dezavantajına. motorun enerjısını kontaktor bırden acacagı ıcın softun kademelı durdurma fonksıyonu devre dısı olur. elektriğin yayılma hızı 300.000 m/sn oldugunu dusunursek hemen hemen eş zamanlı olacaktır bu olaylar softa zarar verecegını dusunmuyorum.

şekildeki bağlantıyı yapınca; rl1 start yapılınca ilkin kontaktör çekecek sonra soft starter devreye girecek rl1 stop edilince starter devreden çıkacak sonra kontaktör bırakacak sanırım sistem bu şekilde düzgün çalışmış olur.

Ekli dosyalar

• starter1.jpg
    starter1.jpg
    10.8 KB · Görüntüleme: 968
Ben 11kwlık dalgıç motora 3rw26 siemens soft starterle yol verdim.fakat 95-96 ve 98 nolu uçlarını kullanmazsam soft starter yinede motoru korurmu bilgilendirirseniz sevinirim.eğer bu uçları kullanarak koruma yapacaksak bağlantı şekli nasıl olacak

ustam ilk öncelik le paylaşımın için teşekürler zahmet edip bizlerle bil gilerini paylaş tığınız idan ötürü de ayriyeten çok teşeküe ederim.... yanlız ca ustam birşey sora bilirmiyim. bilin diği gibi sofstarterin amacı yumuşak yol vermek deyil mi yani bi nevi yanlış hatırlamı yorsum sa yıldız üç gen in yerine kulanılan daha geliştirilmiş haşi deyilmi dediğim gibi yumuşak yol verme metodu..
hocam burda kulanmış olduğunuz harici kontak tör ve zaman rolesinin espirisi nedir bir açıklama yaparmısınız şahsım larak en gin ve deyerli fikirlerinizle beni aydınlata bilirmisiniz... çok teşekürler hocam...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri